Η Βολιώτισσα Καρακατσάνη πρώτευσε στα 10 χιλιόμετρα του Μαραθωνίου Αθήνας

Σ13 Φ2 ΔΙΣΤ

Την απόλυτη κυριαρχία της διατήρησε η Αναστασία Καρακατσάνη, που για τέταρτη διαδοχική χρονιά κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση στα 10χλμ, στο πλαίσιο του 33ου Μαραθωνίου Αθήνας. Η Βολιώτισσα δρομέας τερμάτισε σε 34.59 και έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της νέας χρονιάς.
Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στον αγώνα 10 χλμ στον Μαραθώνιο Αθήνας ανέβηκε και φέτος, η Αναστασία Καρακατσάνη. Δεύτερη ήταν η Μόιρα Στεβάρτοβα (35.37). Η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια εξέφρασε την ικανοποίηση για τη νίκη της σε έναν αγώνα που γίνεται για καλό σκοπό: «Μεγάλος μου αγωνιστικός στόχος φέτος το όριο για το μαραθώνιο στους ολυμπιακούς αγώνες που θα επιδιώξω να πιάσω την Άνοιξη».
H Αναστασία, γεννημένη στις 10 Ιανουαρίου 1992 στη Ν. Ιωνία, είναι αθλήτρια μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων. Ανήκει στον Γ.Σ Τρικάλων με προπονητή τον Παναγιώτη Χαραμή. Είναι φοιτήτρια διατροφής και διαιτολογίας στην Καρδίτσα. Το 2014 ήταν η πρώτη γυναίκα που έκοψε το νήμα στα 10 χλμ. του 32ου Μαραθωνίου Αθήνας με χρόνο 35:28.
Ο Χριστόφορος Μερούσης για τρίτη συνεχή χρονιά και με επίδοση 2:21.22, αναδείχθηκε νικητής στον Μαραθώνιο ανδρών. Στην κατηγορία των γυναικών πρώτευσε η Μινόρι Χαγιακούρι.