Η ψυχή κέρδισε τον «εμφύλιο», Αγριά-Ανόρθωση 78-72

Το μαγνησιώτικο ντέρμπι στην Αγριά ντύθηκε στα κιτρινόμαυρα. Η ομώνυμη ομάδα έπαιξε ψυχωμένα και κέρδισε δίκαια την Ανόρθωση με 78-72 παίρνοντας βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Το ματς ήταν αμφίρροπο, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη ήταν μπροστά με 17-20 στο 10’ και 54-56 στο 30’, ενώ η αντίστοιχη του Σπύρου Στρατίκη με 37-36 στο ημίχρονο.

Έτσι ο νικητής αναδείχθηκε στα τελευταία λεπτά. Με το σκορ στο 70-69 ο Σιμάκης αστόχησε σε δύο βολές και στην επόμενη επίθεση ο Καραμήτσος με «γκολ φάουλ» έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων (73-69).

Από την Αγριά το καλύτερό τους παιχνίδι φέτος έκαναν οι Καραμήτσος και Αμπάρης που «πλήγωσαν» τους αντιπάλους από τη θέση «τέσσερα» με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Φύκας επίσης με 18 πόντους.

Από την πλευρά των ηττημένων μόχθησαν οι Ίλτσογλου και Παρασκευάς που πέτυχαν 41 πόντους συνολικά. Μάλιστα ο δεύτερος έπαιξε με διάστρεμμα, αλλά κατόρθωσε να βοηθήσει σημαντικά την ομάδα του. Αντίθετα σε άσχημη μέρα βρέθηκαν οι Γκοντόπουλος και Καραγεώργος, καθώς ήταν άστοχοι από την περιφέρεια.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-36, 54-56, 78-72.

ΑΓΡΙΑ (Στρατίκης): Αντωνόπουλος 3, Μοιρώτσος, Καραμανλής 6 (1), Ντάκης 10 (1), Χαντζόπουλος 2, Καραμήτσος 21 (2), Φύκας 18 (2), Σαλεπτσής, Αμπάρης 18 (1), Γκουντόπουλος, Καλαμπόκας

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 10 (2), Τζούμας, Γκοντόπουλος 6, Ίλτσογλου 26 (4), Ζησόπουλος 3 (1), Μπόγδανος, Σταθούρος 3 (1), Σιμάκης 9, Σκαμάγκας, Φιλίππου, Παρασκευάς 15.