Η προϊστορία των αναμετρήσεων Βόλος-ΠΑΟΚ

Πέντε φορές έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν Βόλος και ΠΑΟΚ, όλες για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Την πρώτη χρονιά των «κυανέρυθρων» στη μεγάλη κατηγορία, την περίοδο 2019-20, ο Βόλος είχε χάσει με 2-0 στο Πανθεσσαλικό στις 26/10/2019 με τέρματα των Λημνιού στο 29’ και Πέλκα στο 74’ με πέναλτι. Στο ματς του δευτέρου γύρου στην Τούμπα, ο Βόλος είχε χάσει δύσκολα με 1-0 στις 27/1/2020, χάρη σε χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 60’.

Την περσινή χρονιά η αναμέτρηση των δύο σημερινών «μονομάχων» στο Πανθεσσαλικό είχε λήξει ισόπαλη 0-0 στις 26/9/2020, ενώ στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 3-1 στις 10/1/2021. Είχαν σκοράρει για τον «Δικέφαλο» οι Σβαμπ με πέναλτι στο 29′, Ίνγκασον στο 66’ και Κρμέντσικ στο 90’. Για τον Βόλο, που είχε προηγηθεί στο σκορ, το γκολ είχε σημειώσει ο Κιάκος στο 11’.

Όσον αφορά το φετινό παιχνίδι των δύο ομάδων στην Τούμπα, στις 17/10/2021, ήταν από τα πιο συναρπαστικά του πρωταθλήματος. Ο Βόλος βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει από τον ΠΑΟΚ με 4-1 και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να σημειώσει τρία γκολ και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Βόλος προηγήθηκε στο σκορ στο 14’ με τον Φαν Βέερτ, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να πετυχαίνει τέσσερα γκολ. Στο 24’ με αυτογκόλ του Γκρίλο έγινε το 1-1, Ο Άκπομ στο 30’ έκανε το 2-1, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Ζίβκοβιτς στο 32’ και στο 42’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ με τους Μπαρτόλο στο 54’, Ροσέρο στο 62’ και Ρινέρ στο 82’, φτάνοντας στο «τρελό» 4-4.