Η ΠΑΕ Νίκη για τον αγώνα με τον Διαγόρα: “Ευχαριστούμε τον κόσμο για την αμέριστη συμπαράστασή του”

Μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα η Νίκη επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας με 2-1 τον Διαγόρα. Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο», καθώς την ανέβασε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Για να φτάσει σ’ αυτή τη νίκη οι «κυανόλευκοι» είχαν τη θερμή υποστήριξη των φιλάθλων. Παρά τα δύο σερί μη επιθυμητά αποτελέσματα ο κόσμος έδωσε δυναμικό «παρών» και στήριξε με όλη του τη δύναμη τους παίκτες του Στάικου Βεργέτη.

Ειδικότερα στα τελευταία λεπτά με το σκορ να παραμένει στο ρευστό 2-1 σίγουρα χρειάστηκε η ψυχολογική ανάταση που πρόσφεραν οι φίλαθλοι με τις ιαχές τους από την εξέδρα, με αποτέλεσμα να δώσουν ώθηση στην αγαπημένη τους ομάδα για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Για τον λόγο αυτό το Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΑΕ Νίκη και ο Στάικος Βεργέτης εξέδωσαν ανακοίνωση με την οποία ευχαριστούν θερμά τους φιλάθλους για τη στάση τους στο προχθεσινό ματς.

«Η διοίκηση και ο προπονητής της ΠΑΕ Νίκη Βόλου, Στάικος Βεργέτης, αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν τον κόσμο της ομάδας μας για την μαζική παρουσία του στο γήπεδο της Νεάπολης, το μεσημέρι της Κυριακής, για τον αγώνα με τον Διαγόρα Ρόδου. Η αμέριστη συμπαράστασή του και η συνεχόμενη βοήθειά του συνέβαλαν τα μέγιστα, προκειμένου η ομάδα μας στα τελευταία λεπτά να διατηρήσει το υπέρ της σκορ και να κερδίσει τελικώς, το παιχνίδι».

Στον αγωνιστικό τομέα η κυριακάτικη αναμέτρηση είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη κυριάρχησε, επέβαλε τον ρυθμό της, πέτυχε δύο τέρματα με τους καλύτερους παίκτες της, (6’ Τσιώλης και 42’ Γκαρσία με πέναλτι), ενώ είχε και αρκετές ευκαιρίες.

Η εικόνα του ματς άλλαξε μετά το 62’. Ενώ ο Γκαρσία απέτυχε να «καθαρίσει» το παιχνίδι στο 60’, καθώς νικήθηκε στο τετ α τετ από τον τερματοφύλακα Τσέλιο, δύο λεπτά αργότερα ο Διαγόρας ξαναμπήκε στη διεκδίκηση των βαθμών σκοράροντας με τον Μπουρλάκη.

Η μείωση του σκορ τόνωσε το ηθικό των φιλοξενουμένων, που προσπάθησαν για την ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρουν. Οι «κυανόλευκοι», παρά τις πολλές απουσίες, κατόρθωσαν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Τσιμπούκας, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ντομίνγκεθ, Τσιώλης (81’ Βοσνιάδης), Κάρδαρης, Γκαρσία, Ιορδανίδης (72’ Κ. Κυριακίδης), Μπαταγίνι.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Χουζούρης (44’ Ευαγγελιδάκης), Μανωλάκης, Προβατίδης, Παπαδόπουλος, Κασνέτσι, Αυγενικού (77’ Αθανασίου), Γεωργίου, Μπουρλάκης, Πινιώτης (86’ Γούλας), Πατσαρούχας.