Η Νίκη… αναγέννησε την Καρδίτσα που έκανε το πρώτο της “διπλό” (1-2)

Η Νίκη «ανέστησε» την Αναγέννηση, η οποία πανηγύρισε το πρώτο «διπλό» φέτος κερδίζοντας με 1-2 στη Νεάπολη. Οι «κυανόλευκοι» πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση και έχασαν από τους Καρδιτσιώτες, που απέκτησαν σαφές προβάδισμα από το α’ μέρος προηγούμενοι με 0-2. Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι από το 73’ λόγω αποβολής του Σκόνδρα.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος κλήθηκε πάλι να παρατάξει ενδεκάδα χωρίς «καθαρόαιμο» σέντερ φορ, αφού ο Τζιώρας τέθηκε πάλι «νοκ άουτ». Το σύστημα ήταν 4-3-3 ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από δεξιά προς αριστερά τους Κάσσο, Στίκα, Ανδρέου, Μπαχανάκ. Ρόλο ανασταλτικού χαφ είχε ο Κυριακίδης με εσωτερικούς χαφ τους Λίταινα και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Πολίτης (δεξιά), Κρητικό (αριστερά) και Μιράντα (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Γιώργιος Τυριακίδης επέλεξε το 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκέκας και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Ανδρικόπουλος (δεξιά), Σταμόπουλος (αριστερά), Σκόνδρας και Γκόλιας (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μπούζας, Σαλαμούρας (στον άξονα), Ντουμάνης και Βερνάρδος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με επιθετικό δίδυμο τους Κορέλα και Κονίλιο.

Ο αγώνας άρχισε με ψυχρολουσία για τη Νίκη, αφού στην παρθενική της επίσκεψη η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ. Ήταν το 7ο λεπτό, όταν ο Στίκας φάνηκε να ανακόπτει τον Βερνάρδο, αλλά οι συμπαίκτες του αδράνησαν, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε ο Κορέλας, που έδωσε στον Κονίλιο και εκείνος πλάσαρε εύστοχα τον Γκαραβέλη (0-1).

Με την επίτευξη του τέρματος ξέσπασε δυνατή βροχή, που δυσκόλευε ακόμη πιο πολύ το έργο κυρίως των γηπεδούχων, οι οποίοι ήταν υποχρεωμένοι να ψάξουν την ισοφάριση. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ και μάλιστα δύο φορές σε ισάριθμα λεπτά. Πρώτα στο 13’ ο Κορέλας σέντραρε, η μπάλα περίεργη τροχιά υποχρεώνοντας τον Γκαραβέλη να αποκρούσει με υπερένταση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βερνάρδος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Νίκης, αλλά σούταρε πάνω από την εστία.

Η βολιώτικη ομάδα απάντησε στις ευκαιρίες με μία δική της στο 17’. Ο Πολίτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπαχανάκ έπιασε κεφαλιά, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκέκας.

Οι «κυανόλευκοι» παίζοντας χωρίς κλασικό στράικερ έδειχναν να δυσκολεύονται απέναντι στους «διαβασμένους» Καρδιτσιώτες, οι οποίοι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα. Έτσι η Νίκη απείλησε πάλι από στατική φάση, όταν ο Πολίτης εκτέλεσε φάουλ και ο Κάσσος από το ύψος του πέναλτι έπιασε κεφαλιά, που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).

Με την εκπνοή του πρώτου μέρους ήρθε και το δεύτερο «σοκ» για τους γηπεδούχους. Ο ταχύτατος Βερνάρδος βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη και με συρτό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Αναγέννησης (0-2). Ο σκόρερ πανηγύρισε με αρκετά προκλητικό τρόπο περνώντας μπροστά από τους οπαδούς της Νίκης επιδεικνύοντας το… αυτί του, με συνέπεια εκείνοι να ξεσηκωθούν και να τον αποδοκιμάσουν έντονα. Πάντως ο κ. Φουστάνας δεν τον τιμώρησε με κίτρινη, όπως ορίζει πλέον ο κανονισμός.

Με τους Τοπαλίδη και Παναγιωτίδη στη θέση των Λίταινα και Γαβριηλίδη αντίστοιχα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Νίκη. Η διάταξη μετατράπηκε σε 4-2-3-1 με «δεκάρι» τον Μιράντα και σέντερ φορ τον Κάσσο.

Ταυτόχρονα η βροχή άρχισε να δυναμώνει ξανά δυσκολεύοντας και τη ζωή των φιλάθλων, που μαζεύτηκαν στη Σκεπαστή για να την αποφύγουν. Εκείνοι που δεν μετακινήθηκαν ήταν οι οργανωμένοι που παρέμειναν στο πέταλο και συνέχισαν να τραγουδούν για την αγαπημένη τους ομάδα.

Γεμάτο ήταν το δίλεπτο 55’-56. Αρχικά ο Κονίλιο σούταρε στα χέρια του Γκαραβέλη και στο επόμενο λεπτό ο Παναγιωτίδης βρέθηκε μόνος με τον Γκέκα, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 59’ έκανε το ντεμπούτο του ο Μακατσάρια που μαζί με τον Αναστασίου μπήκαν στο ματς αντί των Κρητικού και Μπαχανάκ αντίστοιχα. Πλέον η Νίκη έπαιζε με 4-4-2 και τον Γεωργιανό στο πλευρό του Κάσσου στη γραμμή κρούσης. Ο Γιώργος Τυριακίδης «απάντησε» με τους Παπαδάκο και Κοκκίνη στο ματς βγάζοντας τους Κορέλα κα Ντουμάνη.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη στο 69’. Ο Μιράντα έψαξε τον Κάσσο που έπιασε σουτ στην κίνηση, όμως ο Γκέκας με φοβερά αντανακλαστικά απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Με τη συμπλήρωση του 70οου λεπτού η βροχή σταμάτησε και παραχώρησε τη θέση της σ’ ένα όμορφο ουράνιο τόξο. Πάντως η εικόνα της Νίκης παρέμενε κακή, καθώς αδυνατούσε να βρει διαδρόμους.

Στο 73’ η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Κάσσος κέρδισε μια κόντρα και προσπάθησε να βγει τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα. Ο Σκόνδρας τον παρεμπόδισε αντικανονικά και ο κ. Φουστάνας καταλόγισε αμέσως φάουλ και απέβαλε τον στόπερ του συγκροτήματος της Καρδίτσας.

Αυτό ήταν μια «χρυσή» ευκαιρία για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να εντείνει την πίεσή της. Έτσι στο 77’ ο Πολίτης δοκίμασε το αριστερό του πόδι από μακρινή απόσταση, αλλά ο Γκέκας έπεσε στην αριστερή γωνία του και «καπάκωσε» την μπάλα.

Τελικά η Νίκη βρήκε το γκολ με τον Πέττα στο 86’. Ο σκόρερ κέρδισε το «ριμπάουντ» από απόκρουση του Γκέκα σε πλασέ του Μιράντα και από κοντά τίναξε τα αντίπαλα δίχτυα (1-2).

Το γήπεδο πήρε… φωτιά και στο 87’ είχαμε μια φάση που χωράει πολλή συζήτηση. Ο Κάσσος έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τον Πέττα να κινείται στην πορεία της μπάλας και φάνηκε να σπρώχνεται από πίσω ενώ ετοιμαζόταν να πιάσει κεφαλιά από τη μικρή περιοχή. Ωστόσο ο κ. Φουστάνας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι παρά τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων.

Στα λίγα λεπτά που απέμειναν η Νίκη «πολιόρκησε» την αντίπαλη εστία γεμίζοντας την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά οι Καρδιτσιώτες άντεξαν και στο τέλος πανηγύρισαν ένα σπουδαίο «διπλό» με 1-2., που ήταν το πρώτο τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Φουστάνας (Μακεδονίας).

Βοηθοί: Τοροσιάδης, Μπουτσίκος (Μακεδονίας).

4ος διαιτητής: Λιόλιος (Λάρισας).

Κίτρινες: Ανδρέου – Μπούζας,

Κόκκινη: 73’ Σκόνδρας.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ (59’ Αναστασίου), Στίκας, Ανδρέου, Κυριακίδης, Λίταινας (46’ Τοπαλίδης, 79’ Πέττας)), Γαβριηλίδης (46’ Παναγιωτίδης), Πολίτης, Κρητικός (59’ Μακατσάρια), Μιράντα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκέκας, Ανδρικόπουλος, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Γκόλιας, Κορέλας (61’ Παπαδάκος), Μπούζας (72’ Κέρθι), Σαλαμούρας, Ντουμάνης (61’ Κοκκίνης), Βερνάρδος (90’ Στασινόπουλος), Κονίλιο (90’ Ζάγγος).