Η Αργώ ηττήθηκε 2-3 από τον Α.Ο. Καβάλας για την Α2 βόλεϊ γυναικών

Χρειάστηκαν δυόμιση περίπου ώρες αγώνα και το τάι μπρέικ για να αναδείξουν τον τελικό νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην Αργώ και τον Α.Ο. Καβάλας, για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Α2 βόλεϊ Γυναικών. Τελικά, η φιλοξενούμενη ομάδα της Μακεδονίας κατάφερε να επιβληθεί με 2-3 σετ και να πάρει δύο βαθμούς, έναντι ενός πόντου που πήρε το βολιώτικο συγκρότημα, το οποίο εξακολουθεί να παραμένει στην κορυφή.

Η Αργώ δεν έκανε καλή αρχή χάνοντας το πρώτο σετ, αλλά πήρε τα δύο επόμενα σχετικά εύκολα και προηγήθηκε 2-1. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο τέταρτο σετ εμφανίστηκαν σημάδια κόπωσης στις γηπεδούχες, με  αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση για την ομάδα της Καβάλας, η οποία βρήκε ρυθμό κυρίως με μεγάλη αποτελεσματικότητα από τις επιθέσεις των κεντρικών της .

Στο τάι μπρέικ η Αργώ πήρε μικρό προβάδισμα στη αρχή , αλλά το έχασε γρήγορα αφού δεν άντεξε στη πίεση από το πολύ δυνατό σέρβις των παικτριών της Καβάλας, οι οποίες κατέκτησαν τελικά το σετ και το παιχνίδι. Ήταν ένα συναρπαστικό ματς

με δυνατές μονομαχίες πάνω στο φιλέ, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στο κλειστό της Αγριάς και οι οποίοι χειροκρότησαν στο τέλος και τις δύο ομάδες. Ο Α.Σ. Αργώ ευχαριστεί τον γιατρό Νίκο Ρούμπο και την Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου για την παροχή υγειονομικής υποστήριξης του αγώνα.

Διαιτητές: Κατσιούλης Χρ, Παρασκευάς Θ., Μακρυγιάννη Θ.

Τα σετ: 21-25, 25-16, 25-14, 21-25, 13-15.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Γεωργουλάς, Φουρκιώτης): Κασιούρα Β., Κασιούρα Χ., Στύλα, Παπακωνσταντίνου, Σκιαθίτη, Προκούντινα, Αγγέλη, Πώπου, Γερολυμάτου, Ξάνθη, Μαστρογιάννη, Αντωνοπούλου, Πόλη, Ζαφειρίου.

Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ: (Μπαλασάς): Μπατντακτζιάν, Γεωργιάδου, Ντόμι, Καπούλα, Πάλλα, Τσακιρίδου, Κουλούρη, Ρωσσιάδου, Βατκάλη, Ντεϊνέγκα, Παπαδοπούλου, Κουτσίκ, Γερακίνη.

* Στα άλλα παιχνίδια είχαμε: Ασκληπιός Τρ.-Φοίνικας Αλεξ. 3-0 (25-17, 25-19, 25-15), Ε.Ο. Σταυρούπολης- Ίκαρος Έδεσσας 3-0 (25-23, 25-22, 27-25), ΕΑΛ-Γαία Δράμας 3-0 (25-5, 26-24, 25-15).

Η βαθμολογία: Αργώ 19, Φοίνικας Αλεξ. 17, Α.Ο. Καβάλας 17, ΕΑΛ 15, Ε.Ο. Σταυρούπολης 13, Ίκαρος Έδεσσας 9, Ασκληπιός Τρ. 5, Γαία Δράμας 1.