Γυναικείο μπάσκετ: Πήρε το ντέρμπι η Ανόρθωση κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου

Την ήττα με 54-60 μετά από συναρπαστικό αγώνα γνώρισε η Ολυμπιακός Βόλου από την έμπειρη ομάδα της Ανόρθωσης στην οποία αγωνίζονται παίκτριες με πολύχρονη θητεία στις εθνικές κατηγορίες. Μάλιστα, την Ανόρθωση ενίσχυσε η 50χρονη Νάσια Τόσκα με θητεία σε πολλές ομάδες Α1, Α2 κατηγοριών, όπως και σε ομάδες του εξωτερικού.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τους δύο αντιπάλους να προσφέρουν καλό μπάσκετ και να εναλλάσσονται στο σκορ, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των πολυάριθμων φιλάθλων που παρακολούθησαν το παιχνίδι. Κομβικό σημείο για τον Ολυμπιακό, η αποβολή με πέντε φάουλ (με τεχνική ποινή) της Ιωάννας Αρτεμισίου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η οποία άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Αν και στην πρώτη περίοδο η Ανόρθωση προηγήθηκε με 17-11, ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με έναν πόντο μπροστά στο σκορ (31-30).

Τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο του αγώνα, εκεί όπου οι παίκτριες του Ανόρθωσης εκμεταλλεύτηκαν την απουσία της Αρτεμισίου και πήραν τη νίκη.
Κορυφαία από την ομάδα του Βόλου ήταν η Ραφαέλα Σουλτάνη που πέτυχε 19 πόντους, την ακολούθησαν Τόσκα και Μαγκλάρα με 10 και 9 αντίστοιχα. Από τον Ολυμπιακό η Ιωάννα Αρτεμισίου σημείωσε 18 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας, ενώ 14 πόντους πέτυχε η Νταϊάκη και 9 η Πολύζου.
Ο Ολυμπιακός, παρά την ήττα διατήρησε τη διαφορά της νίκης των 12 πόντων στο παιχνίδι του α´ γύρου με την Ανόρθωση και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου. Έτσι στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη ομάδα, του 2ου ομίλου στους «χιαστί» αγώνες, ενώ η Ανόρθωση θα παίξει με την πρώτη της κατάταξης του άλλου ομίλου.
Διαιτητές: Παπαγιώτης-Γεωργοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 11-17, 31-30, 44-43, 54-60.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου -Δέρβος): Ράπτη 3, Χούτα, Πολύζου 9, Ι. Αρτεμισίου. 18, Λογοδότη 2, Καραστάθη 2, Κοτοπούλη, Α. Αρτεμισίου 1, Νταϊάκη 14, Κανελλοπούλου 5.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Μπαντίδης-Ντάκης): Σουλτάνη 19, Σαρακατσάνη 3 (1), Χριστοδούλου 7, Αγαγιώτου 4 (1), Μαγκλάρα 9, Αρβανίτη 4, Ζήτη, Τόσκα 10, Κασνέστη 4.