Γ’ Εθνική μπάσκετ: Παράταση στην αγωνία για ΓΣ Αλμυρού και Ανόρθωση

Παράταση στην αγωνία για τις μαγνησιώτικες ομάδες στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ. Τόσο ο ΓΣ Αλμυρού στα πλέι οφ, όσο και η Ανόρθωση στα πλέι άουτ γνώρισαν την ήττα από Σοφάδες (89-77) και Παραμυθιά (75-55) και θα τα παίξουν όλα για όλα την επόμενη Κυριακή στον Βόλο για την άνοδο και την παραμονή αντίστοιχα, μια και οι σειρές τους είναι στο 2-2.

Σοφάδες-ΓΣ Αλμυρού 89-77
Ο ΓΣ Αλμυρού δεν ήταν αυτός που έπρεπε χθες και υπέκυψε στους Σοφάδες με 89-77 εκτός έδρας. Πλέον η σειρά είναι ισόπαλη 2-2 στις νίκες και το εισιτήριο για τη Β’ Εθνική θα «σφραγιστεί» την ερχόμενη Κυριακή στον Αλμυρό, όπου θα «διασταυρώσουν τα ξίφη τους» οι δύο «μονομάχοι».
Μπορεί ο Κοντοστάθης να… άνοιξε το σκορ με τρίποντο, αλλά η συνέχεια για την ομάδα του δεν ήταν ανάλογη. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα της τάξης των 5-6 πόντων, το οποίο διατηρούσαν.
Ο Παπούλιας μείωσε σε 16-14, αλλά οι Σοφάδες επιτάχυναν και πήγαν στο +10 (24-14 στο 9’) κλείνοντας την α’ περίοδο με 27-18. Οι 27 πόντοι ήταν πολλοί για την άμυνα των φιλοξενουμένων, οι οποίοι δεν κατόρθωσαν να αλλάξουν την εικόνα του αγών στο β’ δεκάλεπτο, με το 47-36 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη το συγκρότημα του Παναγιώτη Νάνη δεν συνήλθε ποτέ. Η διαφορά ξέφυγε σε… δυσθεώρητα ύψη (63-46), με το σύνολο της Καρδίτσας να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η μέγιστη διαφορά ήταν το +22 (83-61), με τους «κυανόλευκους» απλά να μειώνουν στο τελικό 89-77.
Δεκάλεπτα: 27-18, 47-36, 67-53, 89-77
ΣΟΦΑΔΕΣ (Παπαδόπουλος-Ρίζος): Αποστολόπουλος, Παππάς 10 (2), Σαλταγιάννης, Τσούκας 30 (4), Παπαϊωάννου 7, Γκαντής, Κακλαμάνος 17 (5), Μπουχτής, Τρ. Ζωιτσάκος 5 (1), Αναγνωστόπουλος 5 (1), Θέος 15, Δίκαρος.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 15 (5), Μαμούρας 12,  Τσαβές, Μασούρας 6 (2), Παπούλιας 8, Πολίτης 14 (4), Τάσσος 16, Βαλαμούτης 2.

Παραμυθιά-Ανόρθωση 75-55
Τη χειρότερη φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ανόρθωση και μοιραία έχασε με 75-55 από την Παραμυθιά εκτός έδρας. Έτσι η σειρά είναι ισόπαλη 2-2 και η σωτηρία θα κριθεί σε παιχνίδι που θα γίνει στο ΕΑΚ Βόλου την ερχόμενη Κυριακή.
Πάντως τίποτα δεν προμήνυε ότι η βολιώτικη ομάδα θα πέσει αμαχητί. Κι αυτό γιατί μέσα στην εβδομάδα είχε προπονηθεί καλά, ενώ η διοίκηση είχε φροντίσει η αποστολή να διανυκτερεύσει εκεί το βράδυ του Σαββάτου για να είναι οι καλαθοσφαιριστές ξεκούραστοι.
Παρόλα αυτά στο παρκέ όλα πήγαν στραβά. Η ατμόσφαιρα ήταν εχθρική για τους Βολιώτες, γεγονός που τους επηρέασε. Από την αρχή σημάδευαν… σίδερο μένοντας μόλις στους 11 πόντους στην α’ περίοδο (16-11). Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το β’ δεκάλεπτο με την Παραμυθιά σταθερά μπροστά ((37-28).
Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για το συγκρότημα του Μιχάλη Καπουρνιώτη στο γ’ δεκάλεπτο, όταν έχασε την επαφή με το σκορ. Η διαφορά ξεπέρασε το «φράγμα» των 20 πόντων (61-40) κι εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι. Έτσι ο Βολιώτης προπονητής απέσυρε τους Μπόγδανο και Παρασκευά και μοίρασε τον χρόνο στους διαθέσιμους παίκτες, προκειμένου να διατηρήσει «φρέσκια» την ομάδα του εν όψει του επόμενου αγώνα.
Πάντως οι «κυανέρυθροι» εκφράζουν παράπονα και για τους διαιτητές, που έδειξαν μεγάλη ανοχή στους γηπεδούχους. Μάλιστα ο κ. Καπουρνιώτης σχολίασε σχετικά στη «ΘτΔ»: «Σχετικά με τους διαιτητές έχω να πω δύο λέξεις: Παπαγερίδης και Σαρακενίδης. Τίποτα άλλο…».
Δεκάλεπτα: 16-11, 37-28, 61-40, 75-55.
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Μπάθας): Χάϊδος 17 (1), Ματσάγγας, Ψιλοδημητρακόπουλος 11,  Μάλλιος 5 (1), Σωτηρίου 10, Κατσίβελος 2, Τσακίρης, Βάτσιος 6 (2), Αθανασίου, Κρικώνης 11 (2), Κρίπσι 11, Κωσταράς 2.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 5 (1), Γκοντόπουλος 9 (1), Ίλτσογλου 6 (1), Μπόγδανος 7, Τσιακλάγκανος, Σταθούρος, Σιμάκης 12, Σκαμάγκας 5 (1), Παρασκευάς 11.