Φοβερό ματς στο Βελεστίνο – Ρήγας και Δήμητρα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2

Φοβερό παιχνίδι έγινε χθες το απόγευμα στο Βελεστίνο. Ρήγας Φεραίος και Δήμητρα έδωσαν μεγάλη μάχη για τη νίκη, με το τελικό 2-2 να τους δίνει από ένα βαθμό. Ο Αραμπατζής πέτυχε τα δύο γκολ των γηπεδούχων (3’, 76’ πεν.), ενώ για την ομάδα της Ευξεινούπολης σκόραραν οι Τσιάτσιος (50’) και Βούλγαρης (56’). Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και δεν θα ήταν έκπληξη αν κέρδιζαν.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων τα έδωσαν όλα για το νικηφόρο αποτέλεσμα, γνωρίζοντας ότι τους δίνεται η ευκαιρία να πλησιάσουν σε απόσταση βολής την κορυφή μετά την ήττα του Σαρακηνού από τη Σκιάθο. Το ματς είχε ρυθμό και κράτησε σε αγωνία τους φιλάθλους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Νικόπουλου. Πάντως, περισσότερες ήταν οι φάσεις για τη Δήμητρα που θα μπορούσε να φύγει από το Βελεστίνο με το «διπλό».
Ο Ρήγας ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό: Από λάθος απομάκρυνση του Φαράντου, ο Αραμπατζής βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 1-0.
Μετά το πρώτο τέταρτο η Δήμητρα φάνηκε να πατά καλύτερα στο γήπεδο και στο 19’ απείλησε με ισοφάριση όταν ο Βούλγαρης σέντραρε και ο Κοντοβάς από πλάγια θέση δεξιά πλάσαρε, για να αποκρούσει στην κλειστή του γωνία ο Απ. Καλαϊτζίδης, παραχωρώντας κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε από τον Βούλγαρη και ο Τσιάτσιος πήρε την κεφαλιά, αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.
Στο 31’ ο Φαράντος σέντραρε, αλλά ο Βούλγαρης για λίγα εκατοστά δεν βρήκε τη μπάλα που πέρασε από μπροστά του. Από την άλλη πλευρά, απευθείας φάουλ του Γουτούλη στο 39’ δεν βρήκε στόχο.

Η ομάδα του Μιχάλη Ανδρωνά έκανε την ανατροπή στα πρώτα λεπτά του β’ ημίχρονου. Στο 50’ ο Βούλγαρης εκτέλεσε κόρνερ και ο Τσιάτσιος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Στο επόμενο λεπτό οι Βελεστινιώτες φωνάξαν για χέρι του Χονδρογιάννη, ενώ στο 54’ η Δήμητρα έχασε τεράστια ευκαιρία: Ο Κρανάς έβγαλε σέντρα για τον Βούλγαρη, που με το τακουνάκι έβγαλε τον Κλουκουτάρα σε θέση για γκολ. Όμως το τελείωμα του νεαρού δεν ήταν καλό και έτσι η μπάλα πέρασε άουτ.
Αυτή ήταν η… προειδοποίηση της Δήμητρας, αφού δύο λεπτά αργότερα (56’) πήρε το προβάδισμα με το μακρινό σουτ του Βούλγαρη και τη λάθος εκτίμηση του Απ. Καλαϊτζίδη. Ο γκολκίπερ του Ρήγα φάνηκε να ελέγχει τη μπάλα, αλλά αυτή έσκασε μπροστά του και κατέληξε στα δίχτυα. Το 1-2 ήταν γεγονός μέσα σε πανηγυρισμούς των «πρασίνων».
Ο Ρήγας είχε δύο άστοχα σουτ σε ένα δίλεπτο (61’-62’) με τους Ν. Καλαϊτζίδη και Αραμπατζή, αλλά στο 64’ παραλίγο να γίνει το 1-3, όταν σουτ του Καρρά απέκρουσε θεαματικά στην αριστερή του γωνία ο Απ. Καλαϊτζίδης και στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Θωμαΐδη πέρασε άουτ.

Προσπάθεια του Φαράντου με τον Αλμασίδη να τον επιτηρεί

Πάντως, στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Σταματίου έβγαλαν αντίδραση. Σουτ του Γάρου από καλή θέση μπλόκαρε ο Τσιλίγκος στο 69’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιάτσιος ανέτρεψε τον Γάρο τη στιγμή που ήταν έτοιμος να σκοράρει και ο κ. Νικόπουλος έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 76’ ο Αραμπατζής, που σημάδεψε σωστά και έκανε το 2-2.
Το παιχνίδι είχε και άλλα να δώσει στους θεατές. Νέα μεγάλη ευκαιρία απώλεσε η Δήμητρα στο 79’ όταν ο Κρανάς, μόνος με τον τερματοφύλακα, σούταρε άουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ και στο 87’ όταν σε μακρινό σουτ του Χονδρογιάννη ο Απ. Καλαϊτζίδης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση, με τη μπάλα να βρίσκει και στο αριστερό του δοκάρι.
Στο 90’ απείλησε και ο Ρήγας, με τον Γάρο να βρίσκεται μέσα στην περιοχή και να επιχειρεί από τα δεξιά το γύρισμα για τους συμπαίκτες του. Όμως με αυτοθυσία τον έκοψε ο Φαράντος, που παραχώρησε κόρνερ.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Κακάνης Αλμασίδης, Ράπτης (65’ Ζατσάι), Γκίνης, Σουγκάρης, Γάρος, Ν. Καλαϊτζίδης, Αραμπατζής, Γουτούλης, Σέττος.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος, Χονδρογιάννης, Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς, Καρράς (84’ Τετριμίδας), Κλουκουτάρας (55’ Κατής), Κοντοβάς (93’ Στεργίου), Βούλγαρης (77’ Παπαδόπουλος).

Κεντρική φωτό: Ο Θωμαΐδης αποφεύγει το μαρκάρισμα του Γουτούλη