Φιλική “τριάρα” του Βόλου στη Λαμία

Έτοιμος σε μεγάλο βαθμό έδειξε ο Βόλος για το παιχνίδι Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό την ερχόμενη Πέμπτη 15/12 στη Λεωφόρο. Στο φιλικό παιχνίδι που έδωσαν σήμερα οι «κυανέρυθροι» στο «Αθ. Διάκος» κόντρα στη Λαμία επικράτησαν με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Το φιλικό παιχνίδι έγινε κάτω από βροχή, η οποία δυσκόλευε τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων. Ο Βόλος έμεινε πίσω στο σκορ στο 5’ με γκολ που πέτυχε η Λαμία με τον Ντε Βισέντι, ισοφάρισε στο 24’ με τον Ντέλετιτς και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε δύο γκολ, με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ματίγια στο 68’ και με πλασέ του Γκάγκι στο 87′. Ο Αργεντινός σκόραρε στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Βόλου.

Ο Κώστας Μπράτσος είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική ετοιμότητα όλων των ποδοσφαιριστών, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και για 20 λεπτά αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Έντσο Γκάγκι.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής της Λαμίας, Σάββας Παντελίδης, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος και Γκοράνοφ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τζανδάρης και Νούνιες. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Τσιλούλης (δεξιά), Γιακουμάκης (αριστερά), με τον Ντε Βισέντι να παίζει πίσω από τον προωθημένο Μανούσο.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα του Βόλου με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κότνικ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ουές και το αριστερό ο Λούνα. Οι Πίρινεν και Εσκοβάλ ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μεταξάς και Ματίγια. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Νοκέρ δεξιά και Βίκτορ Φερνάντες αριστερά, με τον Ντέλετιτς να παίζει πίσω από τον προωθημένο Κούτσια.

Δεν αγωνίστηκε ο Ζαν Μπαριέντος, ο οποίος προφυλάχθηκε καθώς το γήπεδο ήταν ολισθηρό από τη βροχή που έπεφτε, όπως και ο τραυματίας Τάσος Τσοκάνης. Ο Χρήστος Σιέλης επρόκειτο να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα, ωστόσο, ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις στο ζέσταμα και τη θέση του πήρε στο αρχικό σχήμα ο Πίρινεν.

Από ένα γκολ κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος
Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρήκε γρήγορα το γκολ, μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά από ωραία οργανωμένη προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Σιμόν βρήκε τον Τσιλούλη στα δεξιά, αυτός έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ντε Βισέντι από κοντά αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή έγραψε με πλασέ το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη άσκησαν πίεση ψηλά και είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 20λεπτο, με τον Βόλο να παίζει στην κόντρα επίθεση. Στο 9’ ο Κούτσιας έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, έχοντας τον Αντέτζο μπροστά του, έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Γκαραβέλη.

Στο 18’ ο Νοκέρ επιχείρησε το σουτ με τον Γκαραβέλη να είναι σε σωστή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα.

Μετά το 20’ οι «κυανέρυθροι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στο 24’ με ένα πολύ ωραίο τέρμα από τον Μίλος Ντέλετιτς. Ο Σέρβος επιθετικός έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, βρήκε το διάδρομο και από το ύψος της μεγάλης περιοχής με αριστερό πλασέ έγραψε το 1-1.

Μετά την ισοφάριση οι παίκτες του Βόλου προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση αναζητώντας το δεύτερο γκολ και στο 31’ λίγο έλειψε να γίνει το 1-2. Ο Βίκτορ Φερνάντες από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.

Σκόραρε δύο φορές στο β’ μέρος ο Βόλος
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Μπράτσος έκανε τρεις αλλαγές περνώντας στο παιχνίδι τους Κλέιμαν, Μεσκίδα και Οζέγκοβιτς, διατηρώντας το 4-2-3-1. Από την άλλη πλευρά ο Σάββας Παντελίδης άλλαξε τη διάταξη της ομάδας σε 3-5-2, με τους Προβυδάκη, Μποάτσι και Μπεχαράνο να περνούν στο ματς στο 46’, όπως και ο τερματοφύλακας Σαράνοφ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν ο ίδιος στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι πολλές αλλαγές και από τους δύο προπονητές συνέβαλαν σ’ αυτό. Χρειάστηκε να περάσουν 22 λεπτά για να δούμε μια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο β’ μέρος. Ο Λούνα από τα αριστερά στο 67’ επιχείρησε στη συρτή σέντρα, η μπάλα βρήκε το χέρι του Μπεχαράνο μέσα στη περιοχή με το διαιτητή Τζοβάρα να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Ματίγια ανέλαβε την εκτέλεσή του στο 68’ γράφοντας το 1-2 για τον Βόλο.

Στο 87’ ο Βόλος πέτυχε και τρίτο τέρμα. Μετά από λάθος από πλευράς γηπεδούχων, ο Γκάγκι έγινε κάτοχος της μπάλας, ο Αργεντινός πάσαρε στον Οζέγκοβιτς, αυτός πλάσαρε τον Σαράνοφ, η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της Λαμίας για να έρθει ο Γκάγκι και από κοντά με πλασέ να γράψει το τελικό 1-3.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης (46’ Σαράνοφ), Σιμόν (66’ Μπάμπης), Αντέτζο (66’ Τζανετόπουλος), Κορνέζος, Γκοράνοφ (66’ Σαραμαντάς), Τζανδάρης (59’ Σλίβκα), Νούνιες (46’ Μπεχαράνο, 86’ λ.τρ. Προβυδάκης), Τσιλούλης (46’ Μποάτσι), Γιακουμάκης (75’ Τσούκαλος), Ντε Βισέντι (59’ Βασιλακάκης), Μανούσος (46’ Προβυδάκης, 75’ Βασιλαντονόπουλος)

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ (46’ Κλέιμαν), Ουές (70’ Άλχο), Λούνα (70’ Λυμπεράκης), Πίρινεν, Εσκοβάλ (85’ Τριανταφύλλου), Μεταξάς (70’ Τάχατος), Ματίγια, Β. Φερνάντες (46’ Μεσκίδα), Μοκέρ (86’ Τριανταφύλλου), Ντέλετιτς (70’ Γκάγκι), Κούτσιας (46’ Οζέγκοβιτς)