Φιλική νίκη του Κενταύρου Αγριάς

Επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για την ομάδα του Κενταύρου Αγριάς. Μετά την διακοπή των εορτών επικράτησε του Αρχέλαου Κατερίνης με 23-20 σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο ΕΑΚ Βόλου

Το συγκρότημα της  Κατερίνης αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία και ανταπόδωσε την επίσκεψη που είχε κάνει η ομάδα της Μαγνησίας την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο. Σε πολύ φιλικό κλίμα και με αρκετές απουσίες εκατέρωθεν, οι δύο ομάδες προσπάθησαν «να βρουν τα πατήματα τους» και να αποκτήσουν ρυθμό ενόψει της  δύσκολης συνέχειας των πρωταθλημάτων τους.

Σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο (12-12) οι παίκτες και των δύο ομάδων δημιούργησαν πολλές φάσεις με ιδιαίτερη ταχύτητα. Παράλληλα, οι  γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα τους Γρηγόρη Γκαμώτσο

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες των Κρατήρα-Αναστασίου εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού δημιούργησαν ένα μικρό προβάδισμα. Το τελικό 23-20 είναι ιδιαίτερα τιμητικό για τον Κένταυρο, αφού νίκησε μία ιστορική ομάδα ανώτερης κατηγορίας.

Σημειώνεται ότι το πρώτο επίσημο παιχνίδι για το 2024 θα διεξαχθεί στο Βόλο στις 4/2, με αντίπαλο την Κοζάνη.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ: Γκαμώτσος, Καλαποδάς, Λαζάρου 8, Χαλκιάς 1, Ελευθεριάδης, Αντωνιάδης 4, Καρανάσιος  2,Ζαμάνης 1, Πάσχος 4, Μακρής 3.