Ευρωπαϊκό Νέων: Αυτοκτόνησε η Εθνική στον «τελικό» με την Τσεχία

Στο τρίτο και πιο κρίσιμο ματς του Elite Round η Εθνική Νέων δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε από την Τσεχία με 3-1 και έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να δώσει το «παρών» στην τελική φάση του Euro που θα πραγματοποιηθεί στην Αρμενία το ερχόμενο καλοκαίρι.

Παρά τη σημαντική επικράτηση (2-1) απέναντι στο φαβορί του ομίλου Αγγλία το περασμένο Σάββατο και την ισοπαλία (2-2) στην πρεμιέρα με τη Δανία, η ομάδα του Γιάννη Γκούμα που με νίκη θα σφράγιζε την πρόκριση, εν τέλει παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων.

Μάλιστα το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 10′ με τον Εμμανουηλίδη. Ωστόσο, στη συνέχεια τίποτα δεν λειτούργησε σωστά. Ακόμη και η τύχη γύρισε την πλάτη στη «γαλανόλευκη», η οποία έχασε λόγω τραυματισμού προτού τελειώσει το ημίχρονο τον γκολκίπερ Νικοπολίδη και τον Μελιόπουλο.

Οι Τσέχοι που ισοφάρισαν στο 27′ με τον Ζλατοχλάβεκ, έκαναν την ανατροπή (2-1) στο 60′ με τον Χεζούσκι. Η Εθνική ανοίχτηκε προκειμένου να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση δεδομένου ότι στο άλλο ματς οι Δανοί ήταν ισόπαλοι με τους Αγγλους (έληξε 2-2) και στις καθυστερήσεις δέχτηκε τη χαριστική βολή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χέιντεραϊχ, ενώ στο 81′ είχαν αστοχήσει σε πέναλτι με τον Κεπλ.

Η σύνθεση της Εθνικής Νέων: Νικοπολίδης (31’ Μανδάς), Λύρατζης, Αντζουλάς (69’ Μιχαηλίδης), Διαμάντης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Μπότος, Μελιόπουλος (39’ Νεοφυτίδης), Γαϊτανίδης (69’ Γκαργκαλατζίδης), Εμμανουηλίδης, Σέχου.