Εξαιρετικός ο Βολιώτης Χρήστος Βολικάκης – Κατέλαβε την 5η θέση στο όμνιουμ στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χρήστος Βολικάκης την τελευταία μέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδηλασίας πίστας στο Προυζκόφ της Πολωνίας, αγωνιζόμενος στο όμνιουμ.
O Βολιώτης ποδηλάτης έκλεισε τη διοργάνωση συμμετέχοντας στο δυσκολότερο από τα αγωνίσματα. Ο αθλητής του Παναθηναϊκού ξεκίνησε δυνατά στο σκρατς συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς με την 5η θέση που κατέλαβε. Στο τέμπο ήταν 8ος παίρνοντας 26 πόντους και στο elimination ως 12ος πήρε 18 βαθμούς. Στο τελευταίο αγώνισμα, των πόντων συγκέντρωσε 20 πόντους για να φτάσει στο σύνολο τους 118 και να μείνει στην 5η θέση.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκλας Λάρσεν με 191 βαθμούς και τον ακολούθησαν οι Σίμον Σάινοκ με 149 και Κλαούντιο Ίμχοφ με 147.
Στη χθεσινή τελευταία ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετείχε ακόμη ένας Βολιώτης. Ο λόγος για τον Σωτήρη Μπρέτα, ο οποίος ήταν 36ος στο ατομικό σπριντ ενώ στο κέιριν τερμάτισε στην 22η θέση.
Θυμίζουμε ότι στη σημαντική αυτή διοργάνωση, που αποτελεί τον πρώτο αγώνα στη σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο Χρήστος Βολικάκης είχε έναν πάρα πολύ καλό απολογισμό. Την πρώτη ημέρα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο αγώνισμα των πόντων, ενώ προχθές μετείχε και σε δεύτερο τελικό.
Εκεί σημειώθηκαν εκπλήξεις. Νικητής αναδείχθηκε ο 20χρονος Βέλγος Ρόμπε Γκις για να τον ακολουθήσει ο Αρμένιος Έντγκαρ Στεπανιάν και ο Ολλανδός Ρόι Πίτερς. Ο Βολικάκης ολοκλήρωσε τις προσπάθειές του στην 9η θέση, ενώ ο παγκόσμιος πρωταθλητής Άντριαν Τεκλίνσκι, ήταν έκτος.