Εξαιρετικός ο Ηρακλής

Εξαιρετική η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα για τον Ηρακλή Βόλου καθώς χθες το πρωί, επιβλήθηκε 3-0 του Παγασητικού στο Βασδέκειο. Με τη νίκη του αυτή κατάφερε να έχει θετικό πρόσημο στη βαθμολογία (+1), αφού κουβαλά στο φετινό πρωτάθλημα -2 πόντους από την περασμένη αγωνιστική περίοδο. Πάντως, το σκορ δεν αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης καθώς έγινε μοιρασμένο παιχνίδι, στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί.

Στο 26ο λεπτό σημειώθηκε γκολ …εμπειρίας για το συγκρότημα του Νίκου Τσιαντάκη. Ο Σπύρος Γκάγκας εκτέλεσε κόρνερ και ο Σπύρος Νούσιας σκόραρε με κεφαλιά, συνδυάζοντας την επιστροφή του ύστερα από ένα έτος στον Ηρακλή με τέρμα (1-0). Στο 34ο λεπτό, ο Νούσιας διεκδίκησε την μπάλα με τον Γκατζούνα, αυτή έφθασε στον Ασλάνογλου που πέτυχε ωραίο γκολ με σουτ από πλάγια δεξιά θέση (2-0). Το τελικό σκορ 3-0 διαμορφώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από ελεύθερο του Κεφαλά, ο Πετρόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας, προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα σε φάση τετ-α-τετ.

Για τον Ηρακλή, χάθηκαν ευκαιρίες με κύριους εκφραστές τους τρεις σκόρερ και τον Μπάμπα, ενώ ο Παγασητικός απείλησε κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 46ο λεπτό, αμαρκάριστος ο Τέλης Σίμος σούταρε λίγο άουτ, ενώ στο 65ο χάθηκε ακόμη μία καλή στιγμή όταν ο Μπραχόλι έκανε το «σπάσιμο» της μπάλας και ο επερχόμενος Κουτλουμπάσης από ευνοϊκό σημείο, αστόχησε υπό πίεση αντιπάλου αμυντικού. Ακόμη, σουτ των Λάιου, Γκατζούνα δεν βρήκαν για λίγο στόχο. Να σημειωθεί πως η συνάντηση διεξήχθη σε κακό αγωνιστικό χώρο που δεν επέτρεψε τους ποδοσφαιριστές να προσφέρουν ωραίο θέαμα, ενώ αναφορικά με τον Παγασητικό, του οποίου νέα έδρα είναι το βοηθητικό του ΕΑΚ, η τεχνική ηγεσία βρίσκεται σε αναμονή των δελτίων των Άρη Μαρούγκα και Βαγγέλη Μαστροπαναγιώτη.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κεφαλάς, Μπέσσας, Στεργιόπουλος, Ροκάς, Στρούγγης, Γκάγκας, Νούσιας, Μπάμπα (70′ Κατσιαμπέκης), Σατελιάν (24’ λ.τρ. Τάνος, 80′ Κακαλιάς), Πετρόπουλος, Ασλάνογλου (90′ Λιόλιος).

ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ: Κλεάνθης, Μπραχόλι, Θ. Σίμος (75′ Χαλκίδης), Ξηρομερίτης, Γκατζούνας, Καρπέτας (46’ Τ. Σίμος), Κικής, Λάιος, Ρουσσάς, Κουτλουμπάσης, Καραγιώργος (70′ Καράνταγλης).

Από την εκκλησία στο γήπεδο

Το Σάββατο ο ποδοσφαιριστής του Παγασητικού Μανώλης Καράνταγλης νυμφεύτηκε την εκλεκτή της καρδιάς του Κατερίνα. Αυτό δεν τον εμπόδισε να βοηθήσει την ομάδα του για 20 λεπτά στο χθεσινό παιχνίδι. Η διοίκηση του συλλόγου εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση: «Σήμερα (σ.σ. το Σάββατο) καμαρώσαμε τον ποδοσφαιριστή μας Μανώλη Καράνταγλη να ανεβαίνει τα σκαλιά της εκκλησίας και να ενώνεται με τα δεσμά του γάμου με την αγαπημένη του Κατερίνα. Η διοίκηση και οι ποδοσφαιριστές της ομάδας σας ευχόμαστε Μανώλη και Κατερίνα να ζήσετε ευτυχισμένοι, πάντα μανιασμένοι και να έχετε καλούς απογόνους».