Έκανε εντυπωσιακό «διπλό»

Τη θετική παράδοση στο νησί της Σκιάθου συνέχισε ο Πύρασος. Η ομάδα του Στέλιου Αρσένου πέρασε με 0-2 από δύσκολη έδρα δείχνοντας ότι και φέτος θα είναι πολύ ανταγωνιστικός. Το 0-1 σημειώθηκε στο 48ο λεπτό όταν ύστερα από ομαδική προσπάθεια, ο Ίμπρα «έσπασε» την μπάλα και ο Γιάννης Ζαχαράκης με ωραίο τελείωμα την έστειλε στα «παραθυράκι» της εστίας. Το δεύτερο γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, από τα επτά που κράτησε ο διαιτητής Βλάχος, με φοβερό σουτ του Χρήστου Δαμάσκου, δύο μέτρα πιο μπροστά από το χώρο του κέντρου και λίγο πλάγια.

Για τους νησιώτες, στο 25′ μεγάλη ευκαιρία όταν από πάσα του Χισάι, ο Φερετζέλης βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο πρώτο μέρος ο Μαλάκος είχε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής που δεν βρήκε στόχο. Δύο πολύ καλές στιγμές επίσης στην επανάληψη, στο 70′ με τον Σαρρή αμαρκάριστο στο σημείο του πέναλτι να πλασάρει άουτ και αργότερα, με σουτ του Μαλάκου που απέκρουσε ο Τσιλίγκος.

Οι σκόρερ του Πυράσου Γ. Ζαχαράκης και Χρ. Δαμάσκος

Αναφορικά με τους φιλοξενούμενους, απείλησαν στο α’ 45λεπτο με στημένες φάσεις, δύο κεφαλιές του Γκίνη και μία του Μπασδάνη, αλλά η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 20′ όταν από ασίστ του Σιώμου, ο Δαμάσκος δεν μπόρεσε να σκοράρει σχεδόν πάνω στη γραμμή του τέρματος. Στο β’ ημίχρονο, πάλι ο Γκίνης είχε καλή φάση με κεφαλιά που βρήκε λίγο το δοκάρι, ενώ ο Ζαχαράκης απείλησε με εκτέλεση φάουλ.

Να σημειωθεί πως έγιναν τρεις αναγκαστικές αλλαγές, μία για τη Σκιάθο και δύο για τον Πύρασο. Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο σύλλογος του νησιού των Β. Σποράδων τέλεσε τον εθιμοτυπικό Αγιασμό της πρώτης ομάδος και της ακαδημίας, γεμίζοντας το γήπεδο «Γ. Σαρρής» με εκατοντάδες παιδάκια. Τέλος, από πλευράς Πυράσου, που τελείωσε τον αγώνα έχοντας έξι Αγχιαλίτες στην ενδεκάδα, εκφράστηκαν θερμές ευχαριστίες προς τη διοίκηση του Α.Ο. Σκιάθου για την άψογη φιλοξενία και τη βοήθεια με τη μετακίνηση της ομάδος στο γήπεδο (η πρωινή μετάβαση στο νησί έγινε από το Αχίλλειο στις Κουκουναριές).

ΣΚΙΑΘΟΣ: Νικολαΐδης, Μπρέγκου, Νασιάκος, Ζαρίφης, Ελ. Πρίφτι, Χρυσάνθης (60’ λ.τρ. Σαρρής), Ντ. Πρίφτι, Τάσος, Φερετζέλης, Μαλάκος, Χισάι (60’ Σκέμπι).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Γ. Τσάμης, Γκίνης, Μπασδάνης, Στεργίου, Κατής (75’ λ.τρ. Δ. Τσάμης), Τσορμπαντζής, Ζαχαράκης, Ίμπρα (68’ λ.τρ. Φούκης), Δαμάσκος, Σιώμος (91’ Σταντσούρης).