Euro: Γλίτωσε το κάζο με Γκορέτσκα η Γερμανία

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Γερμανία γλίτωσε ένα απίστευτο κάζο στο Μόναχο κόντρα στη σκληροτράχηλη Ουγγαρία και χάρη στον βαθμό που πήρε (2-2) με ήρωα τον Γκορέτσκα προκρίθηκε ως τρίτη και θα τεθεί αντιμέτωπη με την Αγγλία στη φάση των «16» του EURO.

Το γκολ του άσου της Μπάγερν Μονάχο στο 84’ γλίτωσε τα «πάντσερ» από την ήττα κόντρα στους Ούγγρους, προερχόμενος από τον πάγκο κι ένα ανεπανάληπτο κάζο αποκλεισμού από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η πρόκριση της ομάδας του Λεβ ορίζει και το μεγάλο ματς της φάσης των 16 με αντίπαλο την Αγγλία στο «Γουέμπλεϊ» την προσεχή Τρίτη.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια οι Μαγυάροι, που προηγήθηκαν δύο φορές με Άνταμ Σαλάι και Σέφερ, όμως έμειναν με το παράπονο, καθώς αποκλείστηκαν με δύο βαθμούς, κάνοντας αυτόν τον όμιλο από «Θανάτου» σε… «τρόμου» και μάλιστα μένοντας αήττητοι από Γάλλους και Γερμανούς.

Το παιχνίδι πάντως δεν ήταν παράσταση για έναν ρόλο όπως πολλοί περίμεναν, καθώς άπαντες περίμεναν ότι η Ουγγαρία απλώς θα έπαιζε τον ρόλο του κομπάρσου στον όμιλο, αλλά στο 11′ ο Ανταμ Σαλάι με εξαιρετική κεφαλιά άνοιξε το σκορ επιτυγχάνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό.

Οι Γερμανοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και απείλησαν στο 23′ με τον Χούμελς που είχε δοκάρι, αλλά χωρίς κλασικό εννιάρι και χωρίς ταχύτητα ήταν ακίνδυνοι και σώθηκαν μάλλον από το δεξί του Γκορέτσκα, με τους Μαγυάρους, όμως, να κρατούν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

Η «νατιονάλμανσαφτ» έμοιαζε… βραχυκυκλωμένη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και μάλιστα είδαν τον Σαλάι να έχει δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ στο 62′. Όμως, τέσσερα λεπτά, μετά, στην επόμενη στατική φάση ήρθε ισοφάριση, όταν ο Γκουλάτσι έπιασε αέρα στην έξοδο μετά από φάουλ του Κίμιχ, ο Χούμελς έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και ο Χάβερτς πηδώντας πιο ψηλά από όλους έκανε το 1-1 σε κενή εστία.

Ωστόσο, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε η νέα ψυχρολουσία. Οι Γερμανοί πιάστηκαν… στον ύπνο αμέσως μετά τη σέντρα των Ούγγρων, με τον Άνταμ Σάλαϊ να «σερβίρει» τη μπάλα προς τον Άντρας Σάφερ, που με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-1 για τους Μαγυάρους.

Στη συνέχεια, ο Λεβ βλέποντας το κάζο να έρχεται αναγκάστηκε να ρίξει όλους τους επιθετικούς του στον αγωνιστικό χώρο (Μίλερ, Βέρνερ, Μουσιάλα, Φόλαντ, Γκορέτσκα) πιέζοντας ασφυκτικά για την ισοφάριση.

Το παράλληλο πλασέ του Κρόος ήταν η προειδοποιητική βολή, με το 2-2 να έρχεται τρία λεπτά αργότερα. Μετά από ατομική ενέργεια και σέντρα του Μουσιάλα, ο Γκορέτσκα πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-2 στέλοντας την Γερμανία στην επόμενη φάση και πάνω στην Αγγλία.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ (82’ Φόλαντ), Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκόσενς (82’ Μουσιάλα), Κρόος, Γκιντογάν (58’ Γκορέτσκα), Χάβερτς (67’ Βέρνερ), Σανέ, Γκνάμπρι (67’ Τόμας Μίλερ).
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ρόσι): Γκουλάτσι, Νεγκό, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Φιόλα (88’ Νίκολιτς), Νάγκι, Σέφερ, Κλάινχαϊσλερ (89’ Λόβρεντσιτς), Ρόλαντ Σάλαϊ (75’ Σεν), Άνταμ Σάλαϊ (82’ Βάργκα).