«Έσπασε το ρόδι» η Νίκη κερδίζοντας 1-0 την Καλλιθέα

Την παρθενική της επιτυχία στη φετινή Φούτμπολ Λιγκ πανηγύρισε η Νίκη χθες στη Νεάπολη, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Καλλιθέας. Το «χρυσό» γκολ για τους «κυανόλευκους» σημείωσε ο Αντόνιο Ροχάνο μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη είχε πολύ καλή απόδοση απέναντι σε μια αξιόλογη Καλλιθέα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, όμως, η Νίκη ήταν εμφανώς ανώτερη, δημιούργησε κι άλλες φάσεις χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και στο τέλος κατέκτησε δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα η Νίκη εμφανίστηκε με λευκά μπλουζάκια που έγραφαν «Κράτα ρε Μαστρό γερά» (φωτό), θέλοντας μ’ αυτόν τον τρόπο να συμπαρασταθούν στον γνωστό οπαδό της ομάδας και ραδιοφωνικό παραγωγό Γιώργο Μαστρογιάννη, που δίνει μεγάλη «μάχη» με τον καρκίνο.

Κίτρινες: Γκαρσία, Ροχάνο – Καντέ, Καλύβας.
Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας).
Βοηθοί: Τυριακίδης (Μακεδονίας), Μαλανδρής (Χαλκιδικής).
4ος διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας).
ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Καλουτσικίδης, Πολίμος, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Μπόσιο (46’ Μέτσε), Μπιτσάκος, Γκαρσία (61’ Μπαλάφας), Κρουθ (77’ Γκονζάλες), Τσιώλης (61’ Τζοβάρας), Ροχάνο (85’ λ.τρ. Σαλαμούρας).
ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Πάντος, Μουσταφίδης (65’ Καββαδίας), Κρητικός (83’ Σάμιος), Καλύβας, Χοντζάλι, Παπαγγελής (65’ Παντελίδης), Σταύρου (83’ Βασιλειάδης),, Καντέ Ενγκουέμ (65’ Τσιντώνης), Στούπης Μαρουκάκης.