Έσπασε για τον Βόλο αήττητο σερί οκτώ αγώνων στη Σούπερ Λιγκ

Ένα αήττητο σερί οκτώ αγώνων στη Σούπερ Λιγκ «έτρεχε» ο Βόλος, καθώς οι «κυανέρυθροι» είχαν να χάσουν από την πρεμιέρα των περσινών πλέι άουτ από τον Αστέρα στο Πανθεσσαλικό με 0-2. Έκτοτε είχαν διατηρήσει το αήττητο για έξι παιχνίδια πέρυσι και δύο ματς φέτος. Ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που ανάγκασε σε εντός έδρας ήττα τον Βόλο, κερδίζοντάς τον με 0-1.

Μπορεί μία εβδομάδα πριν, ο Βόλος να πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό επί της ΑΕΚ αλλά ο ΟΦΗ τον προσγείωσε απότομα, νικώντας τον στο Πανθεσσαλικόμε 1-0. Είναι γεγονός, ότι οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν καλή απόδοση, ήταν αναποτελεσματικοί στην επίθεση, με τον ΟΦΗ να έχει εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία, μπλοκάροντας τα ατού του Βόλου. Πέτυχε ένα γρήγορο γκολ με τον Απόστολο Διαμαντή στο 5’ και διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι μέχρι τέλους, παρά την πίεση που δέχθηκε η άμυνα των Κρητικών στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επιστροφή του Ζαν Μπαριέντος στην ομάδα, ο οποίος είναι πλέον απόλυτα έτοιμος από τον τραυματισμό του (έπαιξε και στα 90’ για πρώτη φορά φέτος), αλλά και το ντεμπούτο του Νικολάς Μεσκίδα στο πρωτάθλημα, με τον 30χρονο Ουρουγουανό μέσο να αγωνίζεται, ως αλλαγή, στο δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Εσκοβάλ στο 74’.