Επτά παιχνίδια χωρίς νίκη έμεινε ο Βόλος

Σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο η νίκη ήταν μονόδρομος ο Βόλος δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στον Παναιτωλικό στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν να πάρουν βαθμολογική ανάσα, παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία.

Μπαίνουμε στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου στη Σούπερ Λιγκ με τον Βόλο να μην μπορεί να πάρει νίκες, αν αναλογιστεί κανείς, ότι στο δεύτερο γύρο η ομάδα έχει μόλις μία νίκη στο παιχνίδι με τη Λαμία εκτός έδρας.

Οι «κυανέρυθροι» δεν έχουν καταφέρει να πάρουν «τρίποντο» στα παιχνίδια που έχουν δώσει στο 2024, μετρώντας πέντε ήττες και δύο ισοπαλίες. Αποτέλεσμα να παραμένουν στην 11η θέση της βαθμολογίας και να μην μπορούν να αποσπαστούν από τις ομάδες που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό η εικόνα του Βόλου ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο το συγκρότημα του Άνχελ Λόπεθ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, περιόρισε την επιθετική δραστηριότητα του Παναιτωλικού, ωστόσο, πέρα από το γκολ του Γκαρσία στο 15’ (τέταρτο τέρμα του Αργεντινού επιθετικού στο πρωτάθλημα) και ένα σουτ του Μύγα, στο οποίο η μπάλα πέρασε άουτ, δεν μπόρεσε να απειλήσει αισθητά το τέρμα του Στεργιάκη.

Δέχθηκε και πάλι γκολ στον Βόλο με σουτ του Σενγκέλια στο 8’ (μόνο στο ματς με τον Πανσερραϊκό κράτησε ανέπαφη την εστία του) και λίγο έλειψε να δεχθεί από το πουθενά και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αναπτυσσόταν σωστά, κυρίως από τα άκρα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν φλύαρη υπεροχή, καθώς δεν απείλησαν σε καμία περίπτωση το τέρμα του Κόβατς, έχοντας μεγάλο πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν φτωχό σε φάσεις, παρά το πάθος και τη διάθεση που έδειξαν και οι δύο ομάδες.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού για τον Βόλο το γεγονός ότι ο Γκαρσία σκόραρε για δεύτερο σερί ματς, ενώ έκαναν ντεμπούτο με την κυανέρυθρη φανέλα τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα, ο Ρουμάνος Καλίν Ποπέσκου και ο Ολλανδός Γιέρι Ντε Καμπς. O πρώτος έπαιξε 35 λεπτά, αγωνιζόμενος ως δεξιός εξτρέμ (πήρε τη θέση του Ντέλετιτς), ενώ ο δεύτερος αγωνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, ως ανασταλτικός μέσος στη θέση του Γκλάβτσιτς.

Οι «κυανέρυθροι» αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι κι αυτό ήταν ορατό και στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Ακολουθεί ένα πολύ σημαντικό ματς με την Κηφισιά του Κώστα Μπράτσου την προσεχή Κυριακή στην Καισαριανή. Μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη της Κηφισιάς επί του ΟΦΗ με 2-1, τις δύο ομάδες χωρίζει ένας βαθμός,16 βαθμούς έχει ο Βόλος και 15 η Κηφισιά.