Επιτυχημένη η πρόβα… Η Νίκη επιβλήθηκε 5-0 του Ρήγα Φεραίου σε φιλικό στο Βελεστίνο

Επιτυχημένη ήταν η πρόβα για τη Νίκη. Χθες επικράτησε με 5-0 του Ρήγα Φεραίου στο Βελεστίνο έχοντας πολύ καλή απόδοση κυρίως στο β’ ημίχρονο όταν πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε τέρματά της. «Χατ τρικ» σημείωσε ο Βουκομάνοβιτς (42’, 54’, 57’) και από ένα γκολ οι Ματθαίου (74’) και Ντινιωτάκης. Ντεμπούτο με τη βολιώτικη ομάδα έκανε ο Ρόβας.
Μία εβδομάδα πριν τον αγώνα με τη Δόξα Δράμας για το Κύπελλο Ελλάδας η Νίκη έδωσε την πρόβα τζενεράλε και σε γενικές γραμμές τα πήγε πολύ καλά. Η βολιώτικη ομάδα είχε μέτρια απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όταν συνάντησε σθεναρή αντίσταση από το συγκρότημα του Θανάση Μπίλη που άφησε καλές εντυπώσεις. Στην επανάληψη, όμως, η Νίκη πέτυχε γρήγορα δύο τέρματα, με συνέπεια στη συνέχεια ο Ρήγας να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των νικητών που έφτασαν στο τελικό 0-5.
Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η παρθενική εμφάνιση του Βασίλη Ρόβα με τη φανέλα της Νίκης. Ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής μπήκε ως αλλαγή στο 64’ αντί του Ιορδανίδη και αγωνίστηκε αρχικά ως εσωτερικός μέσος, ενώ μετά την έξοδο του Καντούτση χρησιμοποιήθηκε ως στόπερ, δείχνοντας ότι η τεχνική ηγεσία τον υπολογίζει και για τις δύο θέσεις. Αντίθετα απών ήταν ο Γιάννης Δωματάς, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις και προληπτικά δεν αγωνίστηκε.

Ο Βουκομάνοβιτς (αριστερά) νικά τον Παπαγιάννη ανοίγοντας το σκορ

Τα πλάνα των προπονητών

Ο Φάντζιο Μπούις χθες επανέφερε το 4-3-3 κάνοντας δοκιμάζοντας τον Κρις Μακενγκό ως αριστερό εξτρέμ, ενώ στο δεξί άκρο της άμυνας επιλέχθηκε ο Βασίλης Λάιος, με τον Έρβιστ Μετούσι να μένει στον πάγκο. Πιο αναλυτικά την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Λάιο, Καντούτση, Καρτσαμπά, και Θ. Παπαδόπουλο. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Μέτσε με εσωτερικούς μέσους τους Ιορδανίδη και Φάμπιο (μέσα δεξιά και μέσα αριστερά αντίστοιχα). Την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Κέρι (δεξιά), Μακενγκό (αριστερά) και Βουκομάνοβιτς (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο το 4-2-3-1 επέλεξε ο Θανάσης Μπίλης. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαγιάννης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Μπόρας (δεξιά), Γεωργατζής (αριστερά), Καρλιάμπας και Γούτσιος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Γ. Αλεξίου, Τσιαντής (στον άξονα), Γάρος, Σέττος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Νασιακόπουλο οργανωτή και τον Ζηρδέλη σέντερ φορ.

Δοκάρι ο Θ. Παπαδόπουλος, γκολ ο Βουκομάνοβιτς

Η πρώτη τελική του ματς καταγράφηκε στο 11’. Ο Κέρι ελίχθηκε στο ημικύκλιο της περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, καθώς πιεζόταν ασφυκτικά από αντίπαλο.
Στη συνέχεια η μία καλή φάση διαδεχόταν την άλλη. Στο 12’ ο Γ. Αλεξίου έδωσε για τον Μπόρα που σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 13’ ο Βουκομάνοβιτς με πλάτη στην εστία γύρισε το σώμα του και έστρωσε για το Μακενγκό που πλάσαρε με το δεξί, αλλά ο Παπαγιάννης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
Στο 16’ ο Κέρι τροφοδότησε τον Λάιο, ο οποίος με προσποίηση απέφυγε τον Γεωργατζή φέρνοντας την μπάλα στο αριστερό. Όμως το σουτ που έκανε κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Ρήγα.
Άτυχη στάθηκε η Νίκη στο 22’ μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια. Η μπάλα πέρασε από τους Κέρι και Φάμπιο πριν φτάσει στον Θ. Παπαδόπουλο που σημάδεψε το δεξί δοκάρι..
Στο 30’ ήταν η σειρά του Ρήγα Φεραίου να απειλήσει. Ο Μπόρας τροφοδότησε τον Σέττο που γύρισε την μπάλα, όμως ο Ζηρδέλης για λίγο δεν πρόλαβε να σκοράρει με προβολή από κοντά.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Φάντζιο Μπούις άλλαξε θέσεις τους Μακενγκό και Φάμπιο σε μια προσπάθεια να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Στο 39’ ο Ιορδανίδης εξαπέλυσε δυνατό σουτ αλλά βρήκε τον Παπαγιάννη σε ετοιμότητα παραχωρώντας κόρνερ. Στο 40’ ο Φάμπιο έκανε ωραία ενέργεια και γύρισμα αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να επωφεληθεί.
Στο 42’ έγινε το 0-1. Ο Κέρι πέρασε την ασίστ για τον Βουκομάνοβιτς, ο οποίος πλάσαρε τον Παπαγιάννη ανοίγοντας το σκορ. Μάλιστα στο 44’ λίγο έλειψε να γίνει και το 0-2, όταν ο Κέρι από τα δεξιά σούταρε, ο Παπαγιάννης απέκρουσε, με τον Βουκομάνοβιτς να προσπαθεί να σκοράρει από κοντά, αλλά χωρίς επιτυχία.

Την πρώτη του εμφάνιση με τη Νίκη πραγματοποίησε ο Ρόβας. Στο στιγμιότυπο μαρκάρεται από τον Γεωργατζή

Πιο εύστοχη η Νίκη στο β’, «μαγικό» κόλπο από Μακενγκό

Στην επανάληψη η Νίκη ήταν ανώτερη και μέσα σε δύο λεπτά άγγισε το γκολ ισάριθμες φορές. Πρώτα στο 50’ όταν ο Παπαγιάννης εξουδετέρωσε σουτ του Κέρι, ενώ ο γκολκίπερ των Βελεστινιωτών ενήργησε σωστά και σε πλασέ του Βουκομάνοβιτς στο επόμενο λεπτό.
Ωστόσο ο Παπαγιάννης δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 54’. Ο Βουκομάνοβιτς βρέθηκε απέναντί του έπειτα από νέα ασίστ του Κέρι και τον νίκησε με ευθύβολο σουτ (0-2).

Τρία λεπτά αργότερα (57’) ο Μακενγκό έδειξε την κλάση του. Πιο συγκεκριμένα ο Γάλλος μέσος πέρασε εκπληκτικά την μπάλα πάνω από τον Σούγκαρη και βγήκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ωστόσο έδειξε… αλτρουισμό σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Βουκομάνοβιτς που παραβίασε την κενή εστία πετυχαίνοντας «χατ τρικ» (0-3). Πάντως όλοι (ακόμη και ο ίδιος σκόρερ) απένειμαν τα εύσημα στον Μακενγκό για τη σπάνιας μορφή ντρίμπλα που σκαρφίστηκε στη συγκεκριμένη φάση.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στο βολιώτικο συγκρότημα. Εκτέλεση φάουλ του Κέρι έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 67’ ο Παπαγιάννης απέκρουσε εντυπωσιακά εκτέλεση φάουλ του Μέτσε.
Σ’ εκείνο το σημείο οι δύο προπονητές έκαναν πολλές αλλαγές, με τους παίκτες του Φάντζιο Μπούις να είναι ανώτεροι και να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα ακόμη δύο φορές.
Στο 74’ ο Μετούσι γύρισε την μπάλα προς τον Ματθαίου ο οποίος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο. Ο νεαρός εξτρέμ επέμεινε και με νέο σουτ σημείωσε το 0-4.
Το τελικό 0-5 διαμορφώθηκε στο 82’. Δημιουργός ήταν πάλι ο Μετούσι, ο οποίος έκανε φοβερή κούρσα από τα δεξιά και αφού «άδειασε» έναν αντίπαλο, έστρωσε για τον Ντινιωτάκη, ο οποίος με συρτό σουτ «εκτέλεσε» τον Παπαγιάννη.

Διαιτητής: Καλαντζής
Βοηθοί: Τρυφωνίδης, Γεωργατζής
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης (81’ Κουρίτας), Μπόρας (64’ Χότζα), Γεωργατζής (75’ Μπόλκας), Καρλιάμπας, Γούτσιος (81’ Μπακάλης), Γ. Αλεξίου (81’ Τ. Αλεξίου), Τσιαντής (84’ Σταμάτης), Γάρος (64’ Τανός), Σέττος (81’ Μπομπότης), Νασιακόπουλος (46’ Σούγκαρης), Ζηρδέλης (75’ Μιχολίτσης).
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης (61’ Κ. Παπαδόπουλος), Λάιος (58’ Μετούσι), Θ. Παπαδόπουλος (64’ Κυριαλάνης), Καντούτσης (77’ Σιώμος), Καρτσαμπάς (61’ Παπαδήμας), Μέτσε (83’ Κουτσούκης), Ιορδανίδης (64’ Ρόβας), Φάμπιο (61’ Βουρδάκης), Κέρι (61’ Ντινιωτάκης), Μακενγκό (68’ Ματθαίου), Βουκομάνοβιτς (58’ Αναστασίου).