Κέρδισε εντυπώσεις και χειροκρότημα ο Ολυμπιακός Βόλου στο φιλικό με την ΑΕΛ

Ένα ακόμη θετικό τεστ ήταν για τον Ολυμπιακό Βόλου το παιχνίδι με την ΑΕΛ, αφιερωμένο στη μνήμη του Θανάση Βήττα. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να γνώρισαν την ήττα με 0-1 από τους «βυσσινί» στο Πανθεσσαλικό, ωστόσο, έδειξαν πολύ καλά στοιχεία, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται στη Σούπερ Λιγκ.
Βάσει της παρουσίας των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός σε καμία περίπτωση δεν υπολειπόταν της ΑΕΛ. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, κέρδισαν τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα των φιλάθλων που βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Πανθεσσαλικό.

Το βολιώτικο συγκρότημα είχε πλάνο στο παιχνίδι του, οι παίκτες έβγαλαν αρκετούς αυτοματισμούς, απ’ αυτούς που διδάσκονται στις προπονήσεις, ήταν πειθαρχημένοι, κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα, με τις γραμμές να λειτουργούν εξαιρετικά και την ομάδα να έχει πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία.
Όντως, ο Ολυμπιακός δείχνει μια δυστοκία στην επίθεση, ωστόσο, δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι η ομάδα έχει παίξει δυνατά φιλικά, με ομάδες μεγαλύτερης κατηγορίας και με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Αυτό, πάντως, δεν τον εμπόδισε να είναι όχι μόνο ανταγωνιστικός, αλλά και καλύτερος στα περισσότερα παιχνίδια, με ομάδες μεγαλύτερης κατηγορίας.
Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με δύο ομάδες Σούπερ Λιγκ (Άρη και ΑΕΛ), από τις οποίες ηττήθηκε με το ίδιο σκορ (0-1), αλλά έχοντας πολύ καλή παρουσία, ενώ νίκησαν, επίσης με 1-0, Απόλλωνα Λάρισας και Ηρακλή Θ., ομάδες της Φούτμπολ Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός τίμησε τη μνήμη του Θανάση Βήττα

Πάντως, αν δεν σκοράρει ο Βασίλης Σαχινίδης, ο Ολυμπιακός δύσκολα φτάνει στο γκολ, καθώς από τα επτά τέρματα που έχουν σημειώσει οι «ερυθρόλευκοι» στα επτά φιλικά που έχουν δώσει μέχρι τώρα, τα πέντε έχει πετύχει ο Σαχινίδης. Έχουν σκοράρει, επίσης, οι Ζγκούρι και Νόνης.
Ανασταλτικά η ομάδα τα πηγαίνει καλά, καθώς αν εξαιρέσουμε το πρώτο φιλικό με την ομάδα Κ19 του Ολυμπιακού Πειραιώς όπου οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν δύο γκολ, στα επόμενα έξι φιλικά η «ερυθρόλευκη» εστία παραβιάστηκε τέσσερις φορές.
Ο Περικλής Αμανατίδης είδε την ομάδα του στο φιλικό με την ΑΕΛ να προσπαθεί να παίξει καλό ποδόσφαιρο, είχε καλή ανάπτυξη από τα άκρα, αλλά και τον άξονα, ενώ επιχείρησε πολλές κάθετες πάσες, κυρίως με τον Λώττα. Είχε αρκετές τελικές προσπάθειες, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο και σίγουρα περισσότερες από την ΑΕΛ.
Ένα «φτηνό» πέναλτι που έκανε ο Λεάντρο (ανέτρεψε τον Ντέλετιτς) έδωσε τη δυνατότητα στη Λάρισα να πάρει τη νίκη (σκόρερ ο Μίλος Ντέλετιτς στο 43’). Οι «βυσσινί» δεν απείλησαν σοβαρά την εστία του Γιακουμή, καθώς είχαν από μία καλή στιγμή σε κάθε ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός έχασε πιο κλασικές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο με σημαντικότερες αυτές του Σκοπελίτη και του Ναζίμ, στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.
Για 30 λεπτά αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ο υπό δοκιμήν Μαξίμ Ταμπά, ο οποίος έδειξε αρκετά καλά στοιχεία, καθώς ήταν κινητικός και μέσα στις φάσεις. Ο Περικλής Αμανατίδης είναι αυτός που θα αποφασίσει αν ο Γάλλος μεσοεπιθετικός θα αποκτηθεί ή όχι από τον Ολυμπιακό.
Ο Ναζίμ, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε για μία εβδομάδα από τενοντίτιδα έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αποχώρησε τραυματίας στο πρώτο μέρος ο Μπάμπης Οικονομόπουλος και τη θέση του πήρε ο Νόνης. Ο έμπειρος αμυντικός μέσος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δικέφαλο. Η κατάστασή του, ωστόσο, δεν εμπνέει ανησυχία. Στα 38 λεπτά που αγωνίστηκε ήταν πολύ καλός και από τους κορυφαίους παίκτες του Ολυμπιακού.

Την Τετάρτη με Α.Ο. Σελλάνων
Τα φιλικά παιχνίδια για τον Ολυμπιακό συνεχίζονται την προσεχή Τετάρτη, όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν στο γήπεδο του Παλαμά, στην Καρδίτσα, τον Α.Ο. Σελλάνων. Μια ομάδα που μετέχει και αυτή στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Θα είναι ένα δυνατό τεστ, σε πραγματικές συνθήκες πρωταθλήματος, όπως ήταν τα φιλικά με Μετέωρα και Γ.Σ. Αλμυρού.
Η τεχνική ηγεσία θα έχει την ευκαιρία να δει, πως θα ανταποκριθούν οι παίκτες του Ολυμπιακού απέναντι σε μια ομάδα Γ’ Εθνικής εκτός έδρας. Ο ΑΟ Σελλάνων έχει ενισχυθεί σημαντικά με έμπειρους ποδοσφαιριστές και θα είναι ένας δυνατός αντίπαλος.
Το προσεχές Σάββατο 15/9 ο Ολυμπιακός θα δώσει νέο φιλικό παιχνίδι, επίσης εκτός έδρας, με την Στυλίδα. Η ομάδα της Φθιώτιδας επέστρεψε φέτος στην Γ’ Εθνική και θα αγωνιστεί και αυτή στον όμιλο όπου μετέχουν οι ομάδες της Μαγνησίας.