Επιτυχίες Βολιωτών αθλητών στη β’ φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κωπηλασίας

Με τον Ν.Ο. Θεσσαλονίκης να αναδεικνύεται πολυνίκης στην κατηγορία  Παίδων-Κορασίδων, αλλά και τον Ν.Ο. Ιωαννίνων να σφραγίζει ακόμη ένα πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε η Β’ φάση του 89ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κωπηλασίας στην πολύ όμορφη Παμβώτιδα λίμνη των Ιωαννίνων. Οι ΝΟΒΑ και ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησαν την 4η και 5η θέση αντίστοιχα στη γενική βαθμολογία.

Στους 12 τελικούς του προγράμματος της Κυριακής έγιναν σπουδαίες κούρσες με πρωταγωνιστές τα πληρώματα του Ν.Ο. Θεσσαλονίκης και του «οικοδεσπότη» Ν.Ο. Ιωαννίνων με τους Θεσσαλονικείς τελικά να κατακτούν την 1η θέση στον πίνακα μεταλλίων της κατηγορίας Παίδων-Κορασίδων για ένα ασημένιο παραπάνω από τους Γιαννιώτες.

Πιο συγκεκριμένα ο ΝΟΘ κατέκτησε τρία χρυσά, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο, ενώ ο Ν.Ο. Ιωαννίνων τρία χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα. Πολύ κοντά και ο ΝΟΒΑ με δύο χρυσά και ένα ασημένιο, ενώ ο απολογισμός του ΟΕΑ/ΝΑΒ ήταν ένα χρυσό και ένα χάλκινο.

Μεγάλος θριαμβευτής της χρονιάς ήταν και φέτος ο Ν.Ο. Ιωαννίνων που αναδείχθηκε πρωταθλητής και πολυνίκης μετά την ολοκλήρωση και των δυο φάσεων του 89ου Πανελληνίου πρωταθλήματος συγκεντρώνοντας  19 μετάλλια εκ των οποίων 13 χρυσά δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα. Στη 2η θέση ο ΝΟ Καστοριάς με 7-4-3 και στην 3η ο ΝΟΒΑ  με 4-5-2. Στη 10η θέση του σχετικού πίνακα βρίσκουμε τον ΟΕΑ/ΝΑΒ με 1-7-2.

Όσον αφορά τη γενική βαθμολογία ο Ν.Ο. Ιωαννίνων συγκέντρωσε τους περισσότερους βαθμούς με 296,6, στη δεύτερη θέση ήταν ο Ν.Ο. Θεσσαλονίκης με 193 και στην τρίτη ο Ν.Ο. Καστοριάς με 186,4. Ο ΝΟΒΑ βρέθηκε στην τέταρτη θέση με 173,2 και ο ΟΕΑ/ΝΑΒ στην πέμπτη με  154,5.

Όσον αφορά τα αποτελέσματα των αθλητών από τα βολιώτικα σωματεία, για τον ΝΟΒΑ τα δύο χρυσά κατέκτησαν η τετράκωπος με πηδαλιούχο παίδων που απαρτιζόταν από τους Γιώργο Χιώτη, Απόστολο Αλεξίου, Δημήτρη Δαφερέρα και Ιορδάνη Κωνσταντινίδη, με πηδαλιούχο την Ταμένη-Φιλιππία Τεντόγλου, καθώς και η τετράκωπος άνευ κορασίδων με τις Μενίνα Νιζάμη, Εύα Ζυμπέρι, Νικολία Πασχούδη και Ελένη Παπαρρίζου. «Χάλκινο» ήταν το πλήρωμα του τετραπλού σκιφ κορασίδων του ΝΟΒΑ με τις Νεφέλη Σκιαθίτη, Ελευθερία Βαφειάδη, Χρύσα Ταχτατζή και Θεοφανία Παπαρρίζου.

Από πλευράς ΟΕΑ/ΝΑΒ, «χρυσός» ήταν ο Ελευθέριος Χαλιμούρδας στο σκιφ παίδων, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Γιώργος Γιαννάκαρος και Αναστάσιος Παρδάλης στη δίκωπο άνευ παίδων.

Υπήρξαν και συμμετοχές Βολιωτών σε Β’ τελικούς. Στο σκιφ παίδων οι Φίλιππος Κατσαδουράκης και Λεωνίδας Σκούρας του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήραν τις δύο πρώτες θέσεις και κατατάχθηκαν στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα, ενώ πέμπτος στην κούρσα αυτή και 11ος συνολικά ήταν ο Μάριος Καλαμβοκάς του ΝΟΒΑ. Τέλος, στον Β’ τελικό του διπλού σκιφ οι Σπύρος Κουτουβάλας και Αργύρης Παρασκευόπουλος του ΟΕΑ/ΝΑΒ ήταν πέμπτοι, οπότε κατατάχθηκαν στην 11η θέση του αγωνίσματος.