Επιτυχίες αθλητών του Ολυμπιακού Βόλου στην άρση βαρών

Πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή 26 Μαρτίου στο κλειστό γυμναστήριο Τυρνάβου αγώνες άρσης βαρών για την προκριματική φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων παίδων-εφήβων και κορασίδων-νεανίδων. Ο Ολυμπιακός Βόλου μετείχε στους αγώνες με δύο αθλητές και μία αθλήτρια.
Συγκεκριμένα, ο Γιώργος Μπορτσέλης του Χαραλάμπους στην κατηγορία παίδων 62 κιλά κατέκτησε την πρώτη θέση, σηκώνοντας 50 κιλά στο αρασέ, 60 στο ζετά και 110 στο σύνολο. Οι επιδόσεις αυτές αποτελούν ατομικό ρεκόρ για τον αθλητή του Ολυμπιακού, καθώς το προηγούμενό του ήταν 100 κιλά στο σύνολο.
Στην κατηγορία των εφήβων 85 κιλά, ο Γιώργος Μπορτσέλης του Φώτη ήταν δεύτερος, σηκώνοντας 70 κιλά στο αρασέ, 75 στο ζετέ και 145 στο σύνολο, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ στο σύνολο.
Στην κατηγορία νεανίδων στα 53 κιλά, η Γιοβάννα Μπορτσέλη κατέκτησε την πρώτη θέση, σηκώνοντας 41 κιλά στο αρασέ, 47 στο ζετέ και 88 στο σύνολο, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ για αθλήτρια του Ολυμπιακού στο σύνολο.

Πρωτιά και ατομικό ρεκόρ για την Γιοβάννα Μπορτσέλη

Το Σαββατοκύριακο 1-2 Απριλίου ολοκληρώνεται η προκριματική φάση σε όλους τους ομίλους (συνολικά οι όμιλοι είναι 12). Με την ολοκλήρωση της προκριματικής φάσης, θα γνωρίζουν οι αθλητές του Ολυμπιακού Βόλου, αν θα αγωνιστούν στις 13-14 Μαΐου στην τελική φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων, όπου μετέχουν οι 12 καλύτεροι αθλητές κάθε κατηγορίας.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου, Μπάμπης Μπορτσέλης, σε δηλώσεις του στη «Θ» τόνισε τα εξής: «Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την παρουσία των αθλητών στην προκριματική φάση, καθώς κατάφεραν να κάνουν ατομικά ρεκόρ. Η προσπάθεια και η δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις απέφεραν καρπούς και ελπίζω να υπάρξει και ανάλογη συνέχεια, εφόσον οι αθλητές προκριθούν στην τελική φάση».