Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Νίκη, 2-0 τον Μακεδονικό

Το πρώτο “τρίποντο” μετά την επιστροφή των ομάδων στη δράση από την αναστολή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 2 σημείωσε η Νίκη. Οι “κυανόλευκοι” στην επιστροφή τους στο Πανθεσσαλικό (είχαν να παίξουν από τις 15 Ιανουαρίου στο ματς με τον Θεσπρωτό) επικράτησαν με 2-0 του Μακεδονικού. Σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου ήταν οι Τζιώρας και Κρητικός.
Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη ήταν καλύτερη του αντιπάλου της και είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 13’ ο Γαβριηλίδης έκανε το σουτ με τον Γουναρίδη να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 20΄ ο Γαβριηλίδης και πάλι έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε τον Λισγάρα και η νέα προσπάθεια του παίκτη της Νίκης, ο οποίος έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, δεν κατέληξε στην εστία (άουτ).
Στο 45΄η Νίκη είχε δοκάρι με τον Κρητικό όταν σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μακεδονικού.
Η Νίκη άνοιξε γρήγορα το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53’ ο Τζιώρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουναρίδη, γράφοντας το 1-0 για τη Νίκη. Ο Παναγιωτίδης κινήθηκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, με τον έμπειρο επιθετικό να ανοίγει το σκορ.
Στο 63’ ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τη Νίκη. Ο Τάσος Κρητικός κινήθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Γουναρίδη.
Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού, με τη Νίκη να παίρνει δίκαια τους τρεις βαθμούς.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Λογαράς (66′ λ.τ Γρομητσάρης), Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (82′ Μέτσε), Κρητικός (82′ Κριμιτζάς), Τζιώρας (66′ Τσουκαλάς), Ολαϊθόλα (60′ Ροχάνο).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Μπρατσιάνι (83′ Ντούα), Λισγάρας, Σαραγιώτης, Ουνγιαλίδης (66′ Τσιλιγγίρης), Παναγιωτούδης, Γκέντσογλου, Σιατραβάνης, Τσουκάνης, Ζαφειράκης (60′ Γαρύφαλλος), Σιμόνι (60′ Σαραντίδης).