Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε

Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε η Νίκη. Αν και προηγήθηκε με 0-1 στο 34’ με πέναλτι του Νέτι Μέτσε, στην επανάληψη οπισθοχώρησε και το πλήρωσε δεχόμενη την ισοφάριση στο 91’ από τον Σκόνδρα. Από επιθετικό φάουλ στον Θεολόγη στη φάση του γκολ προήλθε το γκολ των γηπεδούχων

Πώς έπαιξε η Νίκη

Το 4-2-3-1 προτίμησαν οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Θεολόγης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Μωυσίδη, Καρτσαμπά και Δημολιό. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Ντόλγκι, Μέτσε (στον άξονα), Γιάκοβλεφ (δεξιά) και Μπάιριτς (αριστερά), με τον Ιορδανίδη «δεκάρι» και τον Τζιώρα σέντερ φορ.

Γκολ ο Μέτσε, δοκάρι ο Ιορδανίδης

Οι «κυανόλευκοι» άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και από τα πρώτα λεπτά είχαν την κατοχή της μπάλας. Στο 2’ ο Τζιώρας έκανε την προσποίηση και τη σέντρα, αλλά ο Γκαγκαστάθης έδιωξε προ του Μπάιριτς, ενώ στο 9’ ο Γιάκοβλεφ βρέθηκε μπροστά στον Καρατζά αλλά με την μπάλα να βρίσκεται στον αέρα. Έτσι ο Ουκρανός προτίμησε να γυρίσει για τον Μπάιριτς που δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Επίσης στο 10’ ο Ντόλγκι εκτέλεσε φάουλ λίγο πάνω από την αριστερή συμβολή των δοκών.

Ραντεβού με την ατυχία είχε η Νίκη στο 18’. Ο Μπάιριτς «άδειασε» δύο αντιπάλους και σέντραρε, ο Ιορδανίδης κατέβασε την μπάλα και σούταρε στέλνοντάς την στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Τζιώρας έκανε νέο σουτ, όμως συνελήφθη σε θέση οφσάιντ.

Ακολούθησαν τρία καλά σουτ, τα οποία για λίγο δεν βρήκαν στόχο. «Δράστες» ήταν οι Ιορδανίδης (20’, 22’) και Ντόλγκι (21’) απόρροια της πίεσης που άσκησαν οι φιλοξενούμενοι αυτό το διάστημα. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν να επιδείξουν μόλις ένα σουτ με τον Μεζίνι στο 8’, το οποίο κόντραρε σε σώματα αμυνομένων.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη στο 31’. Ο δραστήριος Ιορδανίδης έκλεψε την μπάλα από τον Σαρακατσάνο και σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ανωτερότητα της ομάδας των Φάντζιο Μπούις και Στέφανου Ξηροφώτου επιβραβεύτηκε λίγο αργότερα. Στο 33’ ο Τζιώρας από καλή θέση κλώτσησε… αέρα. Η μπάλα έφτασε στον Μπάιριτς, ο οποίος με δύο ντρίμπλες «ζάλισε» τον Γκαγκαστάθη, που αναγκάστηκε να τον ανατρέψει εντός περιοχής. Το πέναλτι ήταν καθαρό και το καταλόγισε ο κ. Μάντζιος, με τους γηπεδούχους να το δέχονται αδιαμαρτύρητα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέτσε ένα λεπτό αργότερα (34’) σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία του Καρατζά, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το τέρμα (0-1).

Ο Διγενής θέλησε να ανταποδώσει και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στο 39’. Ο Μεζίνι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον ίδιο που σούταρε εκ νέου, αλλά ο Θεολόγης κατόρθωσε να αποκρούσει με τα πόδια. Η μπάλα έφτασε στον Αετόπουλο, ο οποίος σέντραρε και ο Κατσαμπάγκας έκανε το πλασέ χωρίς να βρει στόχο. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο επιθετικοί και ο Θεολόγης χρειάστηκε να επέμβει και στο 44’ παραχωρώντας κόρνερ σε σουτ του Σκόνδρα.

Πάντως και η Νίκη θα μπορούσε να σκοράρει στο 41’. Μετά από λανθασμένη μεταβίβαση ο Γιάκοβλεφ κέρδισε την μπάλα και γύρισε για τον Τζιώρα, ο οποίος για λίγο δεν έπιασε την κεφαλιά δίνοντας τη δυνατότητα στον Καρατζά να απομακρύνει με γροθιές.

Στο 91’ πλήρωσε την οπισθοχώρηση

Όπως ήταν φυσικό το συγκρότημα του Νεοχωρίου όντας πίσω στο σκορ έπρεπε να ρισκάρει. Έτσι προσπάθησε με το «καλημέρα» στο β’ ημίχρονο να πετύχει γκολ, με τον Γούτσιο να πιάνει γυριστή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μεζίνι στο 48’ και τον Θεολόγη να μπλοκάρει σταθερά.

Διπλή αλλαγή για τον Δημήτρη Μπρισίμη στο 55’, καθώς αντικατέστησε τους Αετόπουλο και Κατσαμάγκα με τους Κολοβό και Γιαννούλα αντίστοιχα. Ο Διγενής έγινε πιο επιθετικός με τη βολιώτικη ομάδα να είναι επιφυλακτική θέλοντας να προσέξει τα μετόπισθεν.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με σέντρες. Έτσι έπειτα από γέμισμα του Σαρακατσάνου στο 68’, η κεφαλιά του Σκόνδρα δεν ανησύχησε τον Θεολόγη (άουτ).

Γρήγορη αντεπίθεση «τρεις με τρεις» για τη Νίκη στο 81’. Ο Γιάκοβλεφ τροφοδότησε τον Ντόλγκι, ο οποίος όμως λίγο πριν σουτάρει έχασε την μπάλα και μαζί την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο επόμενο λεπτό ο Μέτσε έκλεψε την μπάλα και έδωσε για τον Γιάκοβλεφ που σούταρε ελάχιστα άουτ. Αμέσως μετά ο Ουκρανός παραχώρησε τη θέση του στον Βέργο.

Το λάθος της Νίκης ήταν ότι οπισθοχώρησε στο β’ μέρος και στο τέλος το πλήρωσε με τη… βοήθεια και του διαιτητή. Έτσι λοιπόν στο 91’ ο Θεολόγης προσπάθησε να διώξει με γροθιές, με τον Μεζίνι να του καταφέρνει χτύπημα… καράτε, ενώ ταυτόχρονα κρατά και τον Μωυσίδη στο έδαφος. Ο τερματοφύλακα της βολιώτικης ομάδας έπεσε στο έδαφος τραυματισμένος, αλλά ο κ. Μάντζιος δεν καταλόγισε το οφθαλμοφανές φάουλ, με συνέπεια ο Σκόνδρας σε ανυπεράσπιστη εστία να γράψει το τελικό 1-1.

Η νέα γκέλα στεναχώρησε τους 100 περίπου οπαδούς της Νίκης, που έφυγαν πικραμένοι από το γήπεδο της Οιχαλίας.

Διαιτητής: Μάντζιος (Ηπείρου)

Βοηθοί: Κόττορος, Αντωνίου (Ηπείρου)

Κίτρινες: Γκαγκαστάθης, Μπασιάκας, Κολοβός – Μωυσίδης, Μπάιριτς, Γιάκοβλεφ, Δημολιός

ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Καρατζάς, Μπασιάκας, Τζέλης, Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Αετόπουλος (55’ Κολοβός), Κατσαμάγκας (55’ Γιαννούλας), Σκόνδρας, Μεζίνι, Γκαγκαστάθης (78’ Τσικρικάς), Αμπαδιωτάκης (84’ Ψαρράς).

ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς,Μέτσε, Ντόλγκι (92’ Ματθαίου), Γιάκοβλεφ (83’ Βέργος), Μπάιριτς (72’ Γαρυφαλλόπουλος), Ιορδανίδης (87’ Βουρδάκης), Τζιώρας.

Στο νοσοκομείο ο Θεολόγης

Στο νοσοκομείο διακομίστηκε χθες ο Μένιος Θεολόγης. Ο νεαρός τερματοφύλακας δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του μετά το αντιαθλητικό χτύπημα που δέχθηκε στη φάση του 91ου λεπτού και από το οποίο προήλθε η ισοφάριση του Διγενή. Ευτυχώς οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό για τον ταλαντούχο γκολκίπερ, που πήρε εξιτήριο.