Θρίαμβος για τον Γ.Σ. Αλμυρού

Ο Αλμυρός σημείωσε τη νίκη της 7ης αγωνιστικής καθώς επιβλήθηκε 72-60 του ΓΣ Βόλου και τον έπιασε στη δεύτερη θέση. Στη Λάρισα ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο κόντρα στον Σπάρτακο και ο Ίωνας κέρδισε τον Φοίβο, ενώ η Αγριά BC ηττήθηκε από τον Κεραυνό.

Σπάρτακος-Ολυμπιακός Β. 68-75

Από τα πιο δύσκολα φετινά παιχνίδια για τον Ολυμπιακό, που όμως το κέρδισε σχετικά εύκολα παρά το γεγονός ότι έτυχε κακής διαιτησίας. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και μάλιστα στα μισά της β’ περιόδου προηγήθηκαν με 16 πόντους, διπλό σκορ 18-36. Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση έριξαν στη διαφορά στους έξι (ημίχρονο 38-44) αλλά στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο η ψαλίδα ανοιγόκλεινε από τους έξι έως τους δώδεκα πόντους. Ο Σπάρτακος μείωσε μέχρι τους τέσσερις χωρίς να απειλήσει περαιτέρω, με καλές επιλογές οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα στο φινάλε «καθάρισαν» το ροζ φύλλο, έβδομο σε ισάριθμα παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 11-20, 34-40, 53-60, 68-75

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ( Βαρδακούλης): Τσιούλκας 10, Καλέτσιος 11 (1), Μπουσκολίτης 5 (1), Χαλκιάς Κ.4, Αράπκουλες, Μπανιάς 8, Μπάρμπας, Ντόνας 3, Αθανασόπουλος 18 (3), Γκαγκανάσιος 5, Φαρμακάς 4 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 11 (1/1 β., 2/6 δ., 2/7 τρ., ριμπ. 1-0), Ίλτσογλου 16 (4/5 β., 0/2 δ., 4/6 τρ., ριμπ. 6-0), Παπούλιας 14 (2/2 β., 3/14 δ., 2/4 τρ., ριμπ. 1-1), Αλεξίου (ριμπ. 1-0), Τζήμας (0/1 τρ.), Μπόγδανος 26 (1/2 β., 11/19 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 12-2), Αναστασόπουλος, Λουλούδης (0/1 δ.), Παρασκευάς 8 (2/5 β., 3/8 δ., ριμπ. 7-4).

Αλμυρός-ΓΣ Βόλου 72-60

Μεγάλη επιτυχία για τον Αλμυρό που κέρδισε δίκαια τον ΓΣ Βόλου. Οι παίκτες του Γιάννη Στεργιόπουλου ήταν ψυχωμένοι και με εξαιρετική τελευταία περίοδο, πήραν το ροζ φύλλο, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι από τους αντιπάλους δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Ζαρογιάννης. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ο Αλμυρός το έκλεισε με 14-12 υπέρ του. Ο Κωστούλας ξεκίνησε τη β’ περίοδο με δύο καλάθια, όμως ο Χατζόπουλος απάντησε επίσης με τέσσερις δικούς του πόντους. Ο Καραγιώργος το 20-16 από ασίστ του Κοντοστάθη και ο Ράπτης το 22-16 στον αιφνιδιασμό. Μείωσε ο Καλογερόπουλος αλλά η διαφορά ανέβηκε στους επτά σε δύο περιπτώσεις, 25-18 και 27-20. Το ημίχρονο ήταν 29-30 με σερί 0-6 από Καλογερόπουλος (4π.) και Τσίρο στο τελευταίο δίλεπτο.

Ο Θέος επιχειρεί να πασάρει στον αγώνα του Αλμυρού

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τρεις, όμως ο Ράπτης πέτυχε τρίποντο και ο Θέος γκολ-φάουλ στην επόμενη επίθεση (36-33 στο 24′). Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Με το σκορ στο 45-43, ο Παυλόπουλος σκόραρε από τα 6,75 και είχε μία συμπληρωματική βολή. Ισόπαλο στους 47 πόντους το ματς στη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Ράπτης με φοβερό καλάθι από δικό του ριμπάουντ έκανε το 51-48, ο Συνάζος σκόραρε, τον ακολούθησε ο Θέος και μετά ο Καραγιώργος από ασίστ του Ράπτη. Το σκορ έγινε 57-48 με σερί 8-0 για τον Αλμυρό στο 32:23 και έπειτα ο Ράπτης πέτυχε μεγάλο τρίποντο, 60-48 στο 34:32. Καθοριστικό ήταν επίσης το τρίποντο του Καραγιώργου, υπό πίεση, με το οποίο οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν 65-52 στο 36:53, ενώ ο ίδιος παίκτης μετά από βολές του Παυλόπουλου, σημείωσε μία βολή και δύσκολο λέι απ. Το σκορ  διαμορφώθηκε 68-54 στο 38:02 και με βολές ο Κοντοστάθης έδωσε τη μέγιστη διαφορά (+16). Με τρία δίποντα, η βολιώτικη ομάδα μείωσε στους δέκα και ο Ράπτης με δύο βολές έγραψε το τελικό 72-60.

Στους 33 σταμάτησε ο Καραγιώργος, εξαιρετικός ο Ράπτης με 15, ο Θέος «κατέβασε» 9 ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο. Από τον ΓΣΒ, η απουσία του Ζαρογιάννη ήταν εμφανής. Η περιφερειακή τριπλέτα των Κωστούλα, Παυλόπουλου, Καλογερόπουλου προσπάθησε αλλά δεν είχε βοήθεια από τους ψηλούς.

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-30, 47-47, 72-60

ΑΛΜΥΡΟΣ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 8 (3/4 β., 1/2 δ., 1/6 τρ., ριμπ. 6-1), Καραγιώργος 33 (4/6 β., 10/17 δ., 3/11 τρ., ριμπ. 7-2), Μαμούρας (0/1 δ., ριμπ. 0-1), Συνάζος 4 (2/3 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 2-1), Ράπτης 15 (2/2 β., 2/3 δ., 3/3 τρ., ριμπ. 5-0),Θέος 6 (2/3 β., 2/4 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 7-2), Χατζόπουλος 4 (2/2 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 1-0), Βαλαμούτης 2 (1/3 δ., ριμπ. 4-0).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 14 (4/8 β., 4/8 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 5-3), Καλογερόπουλος 15 (3/5 β., 6/15 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 3-0), Χρηστομάνος (0/2 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 7-4), Παυλόπουλος 18 (4/4 β., 4/9 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 2-0), Τσίρος 6 (3/6 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 5-1), Σιδερής 1 (1/2 β., 0/2 δ., 0/1 τρ.), Κουρουπάκης (0/2 β., 0/1 δ., ριμπ. 1-1), Παλάσκας 6 (0/1 β., 3/7 δ., ριμπ. 3-1).

Φοίβος-Ίωνας 42-57

Η ομάδα του Άγη Τζούμα πήρε εκτός έδρας νίκη χωρίς να κινδυνεύσει καθόλου, σε ματς με κακές επιθέσεις. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με οκτώ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Φοίβος ισοφάρισε 22-22  αλλά με σερί 2-8, το ημίχρονο έκλεισε με έξι πόντους διαφορά για τους Βολιώτες που άνοιξαν την ψαλίδα καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα φάουλ των αντιπάλων ψηλών και ο Ευθυμίου παίρνοντας πολλές προσπάθειες κοντά στο καλάθι, τελείωσε τις περισσότερες φάσεις. Ο νεαρός σέντερ σημείωσε 24 πόντους για τον Ίωνα.

Δεκάλεπτα: 13-21, 24-30, 31-42, 42-57

ΦΟΙΒΟΣ (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης 3 (1), Τουρναβίτης 3, Α. Φαρμάκης 1, Πήχας 11 (2), Κρικώνης 5, Β. Φαρμάκης, Δραγατογιάννης 6, Κουρής 7 (1), Γουμενόπουλος, Τριανταφυλλίδης 6, Γαλιάνης, Κουραμάς.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 2, Φωτιάδης 10, Κέτουλας 4, Σοφιανίδης, Τέγος, Γεωργόπουλος 9 (1), Τζικόπουλος, Μπεκρής 8 (2), Γρίβας, Ζέρζης, Μαυροφώτης, Ευθυμίου 24.

Αγριά BC-Κεραυνός 69-72

Ύστερα από κακό πρώτο ημίχρονο όταν έχανε με 16 πόντους, η Αγριά με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Με όπλο την άμυνα, οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά τη διαφορά και έφθασαν κοντά στην ολική ανατροπή παρ’ ότι δεν προσπέρασαν σε κάποιο σημείο του αγώνα. Στην τελευταία τους επίθεση, με το σκορ στο 69-70, ο Παλάντζας -κορυφαίος της Αγριά BC- έκανε λάθος πάσα προς τον Καλιντζέο και με λέι απ, 2” πριν τη λήξη, οι Λαρισαίοι σφράγισαν το διπλό.

Δεκάλεπτα: 11-22, 25-41, 53-56, 69-72

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7 (1), Τσιβγιούρας, Ξυπνητός, Μπιλάλης, Καραμανλής 13, Σκουμής, Γαλάτης, Κοψιαλής 8, Θεοδώρου 2, Καλιντζέος 13, Παλάντζας 22, Μητρουλάς 4,

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Ζαχαρέλης): Νταής 1, Χαχόπουλος 11, Χατζημπύρος, Πανάγος 26, Νασίκας 13, Αγαπίου 11, Καραβασόνης 7, Χανέλι 3.

Ανάληψη-ΑΕΒΔ 74-70