Επέστρεψε στις νίκες με θριαμβευτικό τρόπο ο Βόλος, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Είχε να κερδίσει πάνω από τρεις μήνες, δεν είχε νικήσει ποτέ τον Παναθηναϊκό, όμως οι παραδόσεις είναι για να σπάνε και ο Βόλος κατάφερε σήμερα το απόγευμα στο Πανθεσσαλικό να πάρει το «τρίποντο» επικρατώντας με 3-1, επιστρέφοντας στις νίκες από τις 2 Οκτωβρίου στο ματς με τον Αστέρα Τρίπολης (2-1 στο Πανθεσσαλικό)

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τομ Φαν Βέερτ, με τον Ολλανδό να σημειώνει  δύο τέρματα για την ομάδα του, φτάνοντας τα 10 στη Σούπερ Λιγκ. Το τρίτο τέρμα του Βόλου σημείωσε ο Ορόζ, ενώ για τον Παναθηναϊκό σκόραρε με πέναλτι ο Παλάσιος. Οι «πράσινοι» από το 45’ έπαιζαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σάντσες με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού στο πρώτο ημίωρο, διάστημα στο οποίο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, ο Βόλος κόντρα στη ροή του αγώνα προηγήθηκε στο σκορ με ένα πανέμορφο γκολ του Τομ Φαν Βέερτ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, πίεζε ψηλά και ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Δημιούργησε φάσεις μπροστά από το τέρμα του Κότνικ.

Ο Βόλος δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει την μπάλα και να αναπτυχθεί, ωστόσο, κατάφερε να μην δεχθεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 8’ σε σέντρα του Παλάσιος από τα αριστερή πλευρά, η μπάλα πήρε φάλτσα, τη βρήκε το Κότνικ, για να σταματήσει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού.

Ο Παναθηναϊκός είχε ορισμένες καλές στιγμές για γκολ με τους Αϊτόρ στο 19’, Βέλεθ στο 24’, Μακέντα στο 25’, Αϊτόρ στο 30’. Για να φτάσουμε στο 34’ όταν ο Βόλος κόντρα στη ροή του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ. Από λάθος γύρισμα του Κώτσιρα στον Μπρινιόλι, ο Φαν Βέερτ το εκμεταλλεύτηκε, έγινε κάτοχος της μπάλας και με πολύ δύσκολο πλασέ από πλάγια θέση, έγραψε το 1-0.

Στο τελευταίο λεπτό το πρώτου μέρους ο Βόλος απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Σάντσες έκανε φάουλ στον Μπαριέντος, με τον Ολλανδό διαιτητή Χίγκλερ να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.

Τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο
Ο Παναθηναϊκός με παίκτη λιγότερο δεν ήταν το ίδιο δημιουργικός στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Βόλου να μην δέχονται πίεση και να κρατούν μακριά από τα καρέ του Κότνικ τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Οι «κυανέρυθροι» κρατούσαν περισσότερο την μπάλα, σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο και μάλιστα ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα.

Στο 63’ ο Βόλος έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0. Ο Ρεγκατίν εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Μπρινιόλι να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο Βόλος ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 72’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο να διπλασιάσει τα τέρματά του, με την εκτέλεση του Όροζ και την κεφαλιά του Τσοκάνη, αλλά την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Μπρινιόλι που την βρήκε ενστικτωδώς στη συνέχεια, προ του προωθημένου Γκουλέν.

Τελικά το γκολ για τον Βόλο ήρθε στο 76’, με τον Φαν Φέερτ να προλαβαίνει Σένκεφελντ και Βέλεθ, αλλά και την έξοδο του Μπρινιόλι και με ωραίο «τσίμπημα» να την στέλνει στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και το 10ο στο πρωτάθλημα.

O Βόλος διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, με το φινάλε του παιχνιδιού να επιφυλάσσει συγκινήσεις, Στο 91′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι, με τον Φεράρι να ανατρέπει τον Χατζηθεοδωρίδη και ο Παλάσιος με εξαιρετική εκτέλεση μείωσε σε 2-1.

Ο Παναθηναϊκός στα δύο λεπτά που απέμεναν για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση πέρασε μπροστά, όμως ο Βόλος ήταν η ομάδα που στο 94 έφτασε σε τρίτο τέρμα. Οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα με τον Ορόζ, ο Μπρινιόλι και η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Αργεντινός μέσος του Βόλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1,

Διαιτητής: Χίγκλερ (Ολλανδία)
Βοηθοί: Χόνινγκ, Σάαπ (Ολλανδία)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Κόκκινη: 45΄ Σάντσες
Κίτρινες: Μπαριέντος, Φεράρι-Παλάσιος, Χατζηθεοδωρίδης
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Πουρίτα (54’ λ.τρ. Μπαρτόλο), Φεράρι, Ρομέρο, Γκιουλέν, Τσοκάνης, Μπαριέντος (68’ Σοάρες), Φερνάντες, Ρεγκατίν (84’ Τερεζίου), Ορόζ, Φαν Βέερτ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Σάντσες, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Βιγιαφάνιες (84’ Ρουμπέν), Αϊτόρ (69’ Βιτάλ), Παλάσιος, Μακέντα (69’ Ιωαννίδης).