Επέστρεψαν με διακρίσεις καρατέκα του Ωρίωνα και του Σπάρτακου

Ο Α.Σ. Ωρίων Βόλου μαζί με τον Α.Σ. Σπάρτακο Ζαγοράς συμμετείχε στο 9ο Kyokushin Karate European Cup, που φιλοξενήθηκε στην πόλη Σιμπίου της Ρουμανίας. Η ελληνική αποστολή επέστρεψε στη βάση της με σημαντικές διακρίσεις. Συγκεκριμένα, ο απολογισμός των μεταλλίων ήταν δύο χρυσά και ένα χάλκινο.
Ο αθλητής Κράβαρης Νικόλαος κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία του στο αγώνισμα των Kata και επίσης την πρώτη θέση στην κατηγορία του στο Kumite, ενώ την τρίτη θέση στην κατηγορία του στα Kata κατέκτησε ο αθλητής Μαραγκουδάκης Νικόλαος. Ο ίδιος δοκιμάστηκε από την παγκόσμια επιτροπή διαιτησίας ως υποψήφιος κριτής. Ο εκπρόσωπος της Ελλάδος Sensei Κατσανδρής Γεώργιος πρόσφερε τις υπηρεσίες του ως διαιτητής και κριτής ενώ του δόθηκε η τιμητική θέση να απονέμει τα χάλκινα μετάλλια στο τέλος των αγώνων.
Επόμενος σταθμός του Α.Σ. Ωρίωνα είναι το 2ο World Karate Championship στο Μοντεκατίνι της Ιταλίας, που άρχισε χθες και ολοκληρώνεται την Κυριακή. Λαμβάνουν μέρος σε αγώνες Kata και Full Contact οι αθλητές Ραφτόπυλος Γεώργιος, Μαραγκουδάκης Νικόλαος και Κολοβός Σπύρος. Αρχηγός της αποστολής είναι ο Sensei Κατσανδρής Γεώργιος ο οποίος θα διατελέσει διαιτητής-κριτής σε αγώνες.

Στο μεταξύ, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκαν στον Α.Σ. Ωρίωνα Βόλου οι προαγωγικές εξετάσεις βαθμών KYU. Στον επόμενο βαθμό προάγονται οι κάτωθι αθλητές και αθλήτριες:
Στο βαθμό 10 Kyu: Ρεβενίσιου Έλενα, Λυμπερτού Μαίρη, Ζεπίστας Μίλτος, Ζεπίστας Παρασκευάς, Γουδουλάκης Νικόλαος, Σιμόπουλος Ιωάννης, Γρίβας Μάριος. Στο βαθμό 9 Kyu: Βλάση Λίτσα. Στο βαθμό 8 Kyu: Καραγιαννάκης Δημήτριος. Στο βαθμό 7 Kyu: Ολύμπιος Περσέας, Κατσανδρή Σωτηρία, Τριανταφυλλίδης Βασίλειος. Στο βαθμό 6 Kyu: Γεωργακάς Νικόλαος, Μολώνης Δημήτριος. Στο βαθμό 3 Kyu: Μαραγκουδάκης Νικόλαος, Χατζηγεωργίου Μαργαρίτα.
Εξεταστής ήταν ο Sensei Κατσανδρής Γεώργιος με βοηθούς τους Sempai Κατσώνη Ευστάθιο, Sempai Ραφτόπουλο Γεώργιο και Sempai Καλφόπουλο Ιωσήφ.