Εντυπωσίασαν οι ομάδες Κ15 και Κ17 του Βόλου

Έβγαλαν… μάτια οι ομάδες υποδομής της ΠΑΕ Βόλος στα αντίστοιχα πρωταθλήματα της Σούπερ Λιγκ. Οι ομάδες Κ15 και Κ17 σάρωσαν τον Πανσερραϊκό (4-1) και τη Λαμία (4-0) αντίστοιχα, ενώ μόνη που δεν τα κατάφερε αυτό το Σαββατοκύριακο ήταν η Κ19 που έχασε με 1-3 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Την παρθενική της επιτυχία και μάλιστα με εμφατικό τρόπο πέτυχε η ομάδα Κ15 του Βόλου. Θύμα της έπεσε ο Πανσερραϊκός τον οποίο σάρωσε με 4-1 στο Αθλητικό Κέντρο «Όλγα Βασδέκη» για την 6η αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ.

Στο 20’ ο Κρομμύδας άνοιξε το σκορ, αλλά τα «λιοντάρια» ισοφάρισαν εννέα λεπτά αργότερα. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Ο Μπουραζάς στο 61’ έβαλε ξανά μπροστά τους «κυανέρυθρους» με 2-1, ενώ ο Κρομμύδας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 75’ και ο Καλαβρός στο 80’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το δεύτερο παιχνίδι στον πάγκο για τον Γιάννη Ακτσιαλή, ο οποίος διαδέχθηκε τον Κώστα Τσουρίκα. Μετά τις τρεις σερί ήττες ο Βόλος απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από τη Δόξα στη Δράμα, ενώ αμέσως μετά πήρε το πρώτο του «τρίποντο» με το 4-1 σε βάρος του Πανσερραϊκού.

ΒΟΛΟΣ Κ15: Τζέκας, Καραλής, Βελετζάκος, Βάιος, Μπιλιτσάκης, Παπαστεργίου, Γ. Ράιος, Μπουραζάς, Λ. Ράιος, Σχόρης, Κρομμύδας. (Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν και οι Καλαβρός, Παρμακσήζης, Αυλογιάρης, Χάνος).

«Τεσσάρα» στη Λαμία η Κ17
Την ομάδα Κ15 μιμήθηκε και η Κ17, η οποία επίσης μοίρασε «τεσσάρα». Σε ρόλο… παθούσας η Λαμία, η οποία έφυγε με το βαρύ 4-0 από το Βασδέκειο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον ΣΤ’ όμιλο της Β’ Φάσης.

Στο 14’ ο Αλεξιάδης βρέθηκε μόνος απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 1-0. Σε φάση «καρμπόν» ο Καπετάνος διπλασίασε το προβάδισμα στο 28’ (2-0).

Οι παίκτες του Φώτη Αγραφιώτη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Ιωαννίδης πέτυχε ένα φοβερό γκολ. Ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής από θέση μέσα αριστερά εξαπέλυσε εναέριο βολέ στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας για το 3-0. Τέλος, στο 58’ ο Καπετάνος κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας δύο τα προσωπικά του τέρματα και τέσσερα της ομάδας του (4-0).

ΒΟΛΟΣ Κ17: Διακόσιας, Γεωργιτζίκης, Λυκουρίνος, Κουκουφίκας, Λουλούδης, Θεοχάρης (70’ Βαμβακάς), Αλεξιάδης (70’ Μανός), Γκουγκούλης (46’ Νικούδης), Καπετάνος (60’ Χάνος), Ιωαννίδης, Νταβλαμάνος (60’ Σταυραντώνης).

Έχασε 1-3 η ομάδα Κ19 από τον Αστέρα Τρίπολης
Η μόνη ομάδα του Βόλου που δεν χαμογέλασε το περασμένο Σαββατοκύριακο ήταν η Κ19, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-3 από τον Αστέρα Τρίπολης. Κι όμως η αρχή του αγώνα, ο οποίος διεξήχθη στο Βασδέκειο, ήταν ιδανική για το συγκρότημα του Λευτέρη Καλογήρου.

Μόλις στο 9’ ο Ίννος έδωσε ασίστ στον Παπαθανασίου, ο οποίος την αξιοποίησε με πλασέ (1-0). Μάλιστα οι «κυανέρυθροι» σημείωσαν και δεύτερο τέρμα στο 16’ πάλι με τον Παπαθανασίου. Ωστόσο ο σκόρερ συνελήφθη σε θέση οφσάιντ και η χαρά δεν κράτησε για πολύ.

Κι εκεί που δεν έγινε το 2-0, που θα έδινε σαφές προβάδισμα στον Βόλο, ήρθε το 1-1. Δράστης ο Καπέρδας, ο οποίος σκόραρε με πλασέ δεχόμενος μπαλιά ακριβείας από τον Ζούγλη.

Στο 39’ ο Αστέρας πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Ο Αυγερινός απέκρουσε σουτ αντιπάλου και η μπάλα στρώθηκε στον Μπάτσι, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Λευτέρη Καλογήρου τα έδωσε όλα για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε. Αντ’ αυτού η εστία του παραβιάστηκε για τρίτη φορά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε μια πολύ άτυχη στιγμή.

Πιο συγκεκριμένα ο Κεδίκογλου πραγματοποίησε σέντρα από τη γραμμή του άουτ. Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά από τον δυνατό αέρα που φυσούσε κατά τη διάρκεια του ματς και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Αυγερινού διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Θα πρέπει να αναφερθεί ότι η Κ19 του Βόλου έχει να δώσει δύο εξ αναβολής παιχνίδια. Το πρώτο θα γίνει εκτός έδρας εναντίον της ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή για τη 2η αγωνιστική και το δεύτερο με τον ΠΑΣ Γιάννινα στις 10 Δεκεμβρίου στο Βασδέκειο στο πλαίσιο της 12ης ημέρας του Πρωταθλήματος Κ19 της Σούπερ Λιγκ.

ΒΟΛΟΣ Κ19: Αυγερινός, Γαβριηλίδης, Μαλαμούλης, Σανάι, Καραστέργιος, Ίννος (80’ Κύρκος), Στεργίου (63’ Νταϊλάνι), Τσελεμπάκης, Τουλουμενίδης (68’ Κασιούρας), Παπαθανασίου (80’ Ζέρβας), Σίμος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. Κ19: Βαλληνδράς, Καπέρδας, Χριστόπουλος, Λάσκαρης, Παπαδόπουλος, Προύντζος, Ζουγλής (73’ Ανανιάδης), Παπαδημητρίου (60’ Κεδίκογλου), Μπάτσι (81’ Μποτόπουλος), Ρούμπιες (73’ Θωνάι), Καλαντζής.