Έμεινε στο μηδέν η Νίκη…

«Κόλλησε» στο μηδέν η Νίκη. Σε φιλικό που έδωσαν χθες στην Ελασσόνα οι «κυανόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 0-0 με την τοπική ομάδα. Για πρώτη φορά αγωνίστηκε με τη βολιώτικη ομάδα ο Δημήτρης Σιάτρας.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε χθες στην Ελασσόνα η Νίκη. Ο τοπικός Ποδοσφαιρικός Όμιλος αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» για τους «κυανόλευκους», οι οποίοι δημιούργησαν φάσεις, αλλά δεν μπόρεσαν να τις μετατρέψουν σε γκολ.

Οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος χρησιμοποίησαν πάλι δύο διαφορετικές ενδεκάδες ανά ημίχρονο, με μοναδική εξαίρεση τον Τζιώρα, ο οποίος προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων. Αντίθετα το «παρών» έδωσε ο Δημήτρης Σιάτρας, ο οποίος, όπως αποκάλυψε χθες η «Θ», δοκιμάζεται από τη Νίκη. Επίσης βασικός ξεκίνησε και ο νεαρός Κουτσούκης.
Στην αρχική ενδεκάδα αγωνίστηκαν οι Θεολόγης τερματοφύλακας, Λάιος (δεξιά), Δημολιός (αριστερά), Μωυσίδης και Σιάτρας (σέντερ μπακ) στην άμυνα, Βέργος, Τσιανάκας (στον άξονα), Κουτσούκης και Γιάκοβλεφ (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Μπάιριτς οργανωτή και τον Σούσκιν σέντερ φορ.
Στο α’ ημίχρονο η Ελασσόνα πίεσε αρκετά ψηλά δυσκολεύοντας το παιχνίδι των φιλοξενουμένων. Πάντως στο διάστημα αυτό οι «κυανόλευκοι» θα μπορούσαν να σκοράρουν, αλλά ο Γούπος είπε «όχι» σε πλασέ του Μπάιριτς (12’), σε βολέ του Γιάκοβλεφ (17’) και πάλι σε σουτ του Μπάιριτς (24’).
Στο 24’ ο Σιώμος αντικατέστησε τον Κουτσούκη, ενώ ο Μωυσίδης άλλαξε θέση με τον Βέργο. Στο 37’ ο νεοεισελθών ελίχθηκε ωραία και πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το αριστερό «παραθυράκι» της αντίπαλης εστίας, ενώ στο 40’ ο Γιάκοβλεφ πραγματοποίησε εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, όμως την τελευταία στιγμή ανακόπηκε.
Στο επόμενο λεπτό ο Ουκρανός εξτρέμ τροφοδότησε τον Βέργο. Εκείνος σέντραρε για τον Τσιανάκα, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας της Ελασσόνας ενήργησε σωστά για την ομάδα του απομακρύνοντας με το ένα χέρι.
Πολύ κοντά στο γκολ, όμως, έφτασε και η Ελασσόνα που είχε δύο δοκάρια. Πρώτα στο 7’ σε δυνατό σουτ του Μπόντε και μετά στο 23’ σε σέντρα-σουτ του Θ. Κυρίτση.

Βασικός έπαιξε ο Σιάτρας

Το β’ μέρος
Στην επανάληψη την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Γενιτσαρίδη, Βασίλιεφ, Σφονδυλιά και Ζιώγα. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Ντόλγκι και Μέτσε, στις πτέρυγες τοποθετήθηκαν οι Βουρδάκης (δεξιά) και Ματθαίου (αριστερά), ενώ ο Ιορδανίδης έπαιξε λίγο πιο πίσω από τον Γαρυφαλλόπουλο που ήταν ο βασικός προωθημένος.
Η Νίκη ήταν πιο κινητική στην επανάληψη με τον Γαρυφαλλόπουλο να χάνει σημαντικές ευκαιρίες. Πρώτα στο 54’ έπιασε κεφαλιά πάνω από τα γκολπόστ, ενώ παρόμοια τύχη είχε και ψηλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε στο 57’. Νωρίτερα είχε δεχθεί πάσα από τον Ντόλγκι.
Στο 75’ ο Ματθαίου έκανε ωραία ενέργεια, αλλά το σουτ που έπιασε ήταν αδύναμο και δεν κατέληξε στην εστία, ενώ τρία λεπτά αργότερα βολέ του Ιορδανίδη έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά ο Γαρυφαλλόπουλος πρωταγωνίστησε σε δύο ακόμη καλές στιγμές για το βολιώτικο συγκρότημα: Στο 85’ πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και δεν απείλησε τον Γούπο, ενώ στο 90’ το πλασέ του σταμάτησε στον τερματοφύλακα της Ελασσόνας.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 66’, όταν ο Τζήμας απέκρουσε σουτ του Μπούσκα, ενώ στο 80’ ο Ματούλας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ωστόσο η παράλληλη σέντρα που «έβγαλε», πέρασε ανεκμετάλλευτη για την ομάδα του.
ΕΛΑΣΣΟΝΑ: Γούπος, Παπαχρήστος, Καραμάνος, Μπούσκας, Κυρίτσης Γ., Κυρίτσης Θ, Παναγιώτου, Ματούλας, Μπούνα, Μπόντε, Μπαρλαγιάννης Ν.
(Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι Νταμπώσης, Γελαλής, Γεωργούλας, Μπαρλαγιάννης Γ., Δριστέλλας).
ΝΙΚΗ (α’ μέρος): Θεολόγης, Λάιος, Δημολιός, Σιάτρας, Μωυσίδης, Βέργος, Τσιανάκας, Κουτσούκης (24’ Σιώμος) Γιάκοβλεφ, Μπάιριτς, Σούσκιν.
ΝΙΚΗ (β’ μέρος): Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Ζιώγας, Βασίλιεφ, Σφονδυλιάς, Ντόλγκι, Μέτσε, Βουρδάκης, Ματθαίου, Ιορδανίδης, Γαρυφαλλόπουλος.