Έμεινε πρώτος ο Γ.Σ. Αλμυρού παρά την ήττα από τον Αμπελώνα

Τον… μάστορά του βρήκε στον Αμπελώνα ο ΓΣ Αλμυρού χάνοντας 83-73 από τον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο. Έτσι μπήκε τέλος στο σερί των εννέα νικηφόρων αγώνων για την ομάδα του Παναγιώτη Νάνη.

Η αλήθεια είναι ότι το συγκρότημα της Λάρισας ήλεγξε τον ρυθμό υποχρεώνοντας τους «κυανόλευκους» να κυνηγούν στο σκορ. Η διαφορά των πέντε πόντων (40-35) στο ημίχρονο δεν ήταν απαγορευτική, αλλά στην γ’ περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια πετυχαίνοντας έξι τρίποντα.

Παρόλα αυτά ο Τάσσος ευστοχώντας σε εννέα συνεχόμενες επιθέσεις δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας (65-59 στο 30’). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν μέχρι και στο καλάθι (72-70 στο 37’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Καραδήμας και ο Γκιουλέκας πέτυχαν καθοριστικούς πόντους και χάρισαν στον Αμπελώνα τη νίκη με 83-73.

Δεκάλεπτα: 23-16, 40-35, 65-59, 83-73.

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 14 (2), Καραδήμας 21 (2), Κονδυλόπουλος 13 (3), Φιλιππόπουλος 7 (1), Γκιουλέκας 19 (3), Παλάσκας, Γαζέτας, Τεκούσης, Καραγιάννης, Βλησσαρούλης, Γιώτης 9 (1).

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης, Μαμούρας 3, Μασούρας, Μυλωνάς, Σερμέτης, Παπούλιας 18, Γώγουλας, Βαλαμούτης 9 (3), Πολίτης 23 (4), Τάσσος 20.