Έμεινε αήττητη η Νίκη – 1-1 στο Σεραφείδειο απέναντι στην ΑΕΚ Β’ για τα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 2

Αήττητη απέναντι στην ΑΕΚ Β’ έμεινε η Νίκη, η οποία χθες ήρθε ισόπαλη 1-1 στο Σεραφείδειο για τα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 2. Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Πέττα στο 8’ και ισοφάρισε ο Τιεΐ στο 31’.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος επέλεξε πάλι σύστημα 4-3-3 με τον Γιαννίτση στο αρχικό σχήμα. Πιο συγκεκριμένα την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Γιαννίτση, Ανδρέου και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Λίταινα και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα συνέθεσαν οι Κάσσος (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Πέττας (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο επανήλθαν οι Γεμπόα, Θεοχάρης και Σαμπανάτζοβιτς σε σχέση με την αναμέτρηση της ΑΕΚ Β’ κόντρα στον Μακεδονικό. Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 με τερματοφύλακα τον Θεοχάρη και τους Ραντόνια (δεξιά), Παυλίδη (αριστερά), Γεμπόα και Κοσίδη (σέντερ μπακ) στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Σαμπανάτζοβιτς, Χριστόπουλος (στον άξονα), Κάτσικας και Μαχαίρας (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Πανερά οργανωτή και τον Τιεΐ σέντερ φορ.

Προηγήθηκε η Νίκη με τον Πέττα, απάντησε η ΑΕΚ με τον Τιεΐ

Η Νίκη μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό της. Στο 2’ ο Κυριακίδης έδωσε για τον Λίταινα και εκείνος στον Κρητικό, ο οποίος έκανε το γύρισμα, με τον Θεοχάρη να «καπακώνει» την μπάλα.

Κι ενώ στο 8’ ο Γαβριηλίδης σούταρε αρκετά έξω από το αριστερό δοκάρι, στο επόμενο λεπτό έγινε το 0-1. Έπειτα από πρέσινγκ οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν την μπάλα και την έβγαλαν γρήγορα μπροστά. Ο Κρητικός τροφοδότησε τον Πέττα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σουτ στην κλειστή γωνία νίκησε τον Θεοχάρη ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Ήταν φανερό ότι οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν να τα έχουν χαμένα και στο 12’ ο Κρητικός ήταν πάλι ο δημιουργός. Αυτή τη φορά ο 28χρονος εξτρέμ πάσαρε στον Κάσσο, τον οποίο όμως σταμάτησε ο βοηθός κ. Γκουριώτης σηκώνοντας το σημαιάκι σε μια φάση οριακή.

Η ΑΕΚ Β’ κατέγραψε την παρθενική της τελική στο 14’. Ο Τιεΐ έπιασε κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον Γκαραβέλη. Το ίδιο συνέβη και στο 21’ σε μακρινό σουτ του Ραντόνια.

Στο 25’ ο Κοσίδης τραυματίστηκε και παραχώρησε τη θέση του στον Γεωργέα. Ο γιος του παλιού παίκτη της ΑΕΚ, τοποθετήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Παυλίδης πέρασε ως στόπερ.

Κι ενώ η Νίκη φαινόταν να μην απειλείται ιδιαίτερα, δέχθηκε γκολ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία του αντιπάλου. Ήταν το 31ο λεπτό, όταν ο Αναστασίου υπέπεσε σε λάθος στον χώρο του κέντρου. Ο Σαμπανάτζοβιτς το εκμεταλλεύτηκε και πάσαρε στον Μαχαίρα, ο οποίος έκανε παράλληλη σέντρα και από κοντά ο Τιεΐ με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

Πλέον η καλή ψυχολογία άλλαξε στρατόπεδο και στο 36’ η «Ένωση» πλησίασε σε δεύτερο τέρμα. Ο Γεωργέας έβγαλε σέντρα και ο Κάτσικας αμαρκάριστος έπιασε κεφαλιά, η οποία πέρασε αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι. Επίσης σουτ του Ραντόνια σταμάτησε στον Αναστασίου στο 37’.

Χωρίς πολλές συγκινήσεις το δεύτερο ημίχρονο

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ Β’ απείλησε πρώτη. Ήταν το 50’, όταν ο Μαχαίρας εκτέλεση φάουλ και στο δεύτερο δοκάρι ο Ραντόνια έκανε την προβολή, που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 57’ ο Κάσσος ανέτρεψε τον Μαχαίρα. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, αλλά ο κ. Μπαλαχούτης καταλόγισε φάουλ ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον τηλεοπτικό φακό να δικαιώνει τον Πειραιώτη ρέφερι. Ο παθών ανέλαβε και την εκτέλεση, όμως ο Γκαραβέλης βρισκόταν σε ετοιμότητα.

Ο τερματοφύλακας της Νίκης εξουδετέρωσε χωρίς δυσκολία και το σουτ του Μαχαίρα στο 62’. Δύο λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έκανε την πρώτη του κίνηση από τον πάγκο βάζοντας τον Πολίτη αντί του Πέττα. Ο νεοεισελθών έπαιξε ως δεξιός εξτρέμ, με τον Κάσσο να προωθείται στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 66’ ο Σαμπανάτζοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στον Ανδρέου. Στην επανάληψη το συγκρότημα του Νίκου Κούστα έδειχνε να έχει την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κλείσουν τους διαδρόμους και να «χτυπήσουν» στην κόντρα.

Στο 76’ πέρασε στο ματς ο Μπαλλάς αντικαθιστώντας τον Κρητικό. Ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε ως σέντερ φορ με τον Κάσσο να περνάει στην αριστερή πτέρυγα.

Ο Νίκος Κούστας ήθελε η ομάδα του να πάρει το «τρίποντο» στο τελευταίο της ματς εντός έδρας για φέτος και για τον λόγο αυτό έριξε στη «μάχη» τον Μουστάκα και έβγαλε τον Σαμπανάτζοβιτς.

Ο νεοεισελθών τοποθετήθηκε στο πλευρό του Κοντορουχά στην επίθεση, με το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-4-2.

Παρόλα αυτά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Οι «κυανόλευκοι» δεν απείλησαν στην επανάληψη, αλλά πήρε σχετικά εύκολα την ισοπαλία με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά).
Βοηθοί: Παγουρτζής (Πειραιά), Γκουριώτης (Αργολίδας).
4ος διαιτητής: Παυλόπουλος (Πειραιά).
Κίτρινες: Χριστόπουλος, Πανεράς, Σαμπανάτζοβιτς – Τοπαλίδης, Γιαννίτσης, Κάσσος.
ΑΕΚ Β’: Θεοχάρης, Ραντόνια, Παυλίδης, Γεμπόα, Κοσίδης (25’ λ.τρ. Γεωργέας), Σαμπανάτζοβις (84’ Μουστάκας), Χριστόπουλος (46’ Λέλεκας), Κάτσικας (78’ Σκόνδρας), Μαχαίρας, Πανεράς, Τιεΐ (46’ Κοντορουχάς).
ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Γιαννίτσης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Κάσσος, Κρητικός (76’ Μπαλλάς), Πέττας (64’ Πολίτης).