Έμειναν στο 0-0 Ξάνθη και Νίκη στα Πηγάδια

Για τέταρτο παιχνίδι αήττητη παραμένει η Νίκη, δίχως οι «κυανόλευκοι», μάλιστα, να δεχθούν γκολ. Στη σημερινή αναμέτρηση με την Ξάνθη στα Πηγάδια απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία και διατηρήθηκαν ψηλά στη βαθμολογία (ισοβαθμούν με τον Ηρακλή στην 5η θέση με 32 βαθμούς).
Το παιχνίδι δεν είχε πολλές αξιόλογες φάσεις και το τελικό 0-0 κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές.
Ο Αλέκος Βοσνιάδης παρέταξε τη Νίκη με τερματοφύλακα τον Μπάγιτς, ο Κάσσος κάλυψε τη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα και ο Αθανασίου έπαιξε ως αριστερός μπακ. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ανδρέου και Αλιατίδης. Την τριάδα στον άξονα αποτέλεσαν οι Παναγιωτίδης, Κυριακίδης και Τσουκαλάς, με τους Μιράντα και Γκαρσία να κινούνται στις πτέρυγες. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Κουσκουνάς.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες φρόντιζαν να μην αφήνουν κενούς χώρους με αποτέλεσμα να μη δημιουργηθεί κάποια αξιόλογη φάση για γκολ. Ήταν ένα άγονο 45λεπτο, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Ίδιο σχεδόν σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Νίκη να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Ίτσο και να έχει όλα κι όλα δύο σουτ, με τους Μιράντα στο 47’, με την μπάλα να περνά άουτ και στο 74’ με τον Κυριακίδη, το οποίο είχε τη ίδια κατάληξη.
Από την πλευρά της η Ξάνθη είχε ένα σουτ στο 48’ από τον Αλί Μπαμπά, από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Αλιατίδη και κατέληξε στα χέρια του Μπάγιτς.
Στο 67’ κεφαλιά του Μιχαήλ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιγγίρη, απομάκρυναν οι αμυντικοί της Νίκης, με την μπάλα να έχει τροχιά προς την εστία του Μπάγιτς. Στη συνέχεια της φάσης ο Κρητικός πραγματοποίησε τη σέντρα, με τον Κάσσο να διώχνει την μπάλα από την περιοχή της Νίκης.
Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 79’. Ο Αλί Μπαμπά βγήκε απέναντι από τον Μπάγιτς, δεν σούταρε, προτίμησε να πασάρει στον Μονρόουζ, με τους αμυντικούς της Νίκης να διώχνουν και τη Ξάνθη να χάνει την ευκαιρία να σκοράρει.
Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος, Χριστοδούλου (Ημαθίας)
Κίτρινες: Γκάβριτς, Γκόμεζ, Θυμιάνης, Ουγνιαλίδης-Ανδρέου, Βασιλείου, Μιράντα
ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Μιχαήλ, Φαζός, Γκάβριτς (59’ Τσιλιγγίρης), Θυμιάνης (59’ Δόρης), Δεληγιαννίδης, Κρητικός, Ουνγιαλίδης, Τσέλιος, Αλί Μπαμπά, Γκόμεζ (75’ Μονρόουζ)
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς (37’ λ.τρ. Βασιλείου), Γκαρσία (56’ Βλαχομήτρος), Μιράντα (76’ Πάνος), Κουσκουνάς (76’ Μέτσε).