Έλειπαν κόσμος και… ρυθμός – Νίκη και Αλμωπός ήρθαν ισόπαλοι 0-0 στο άδειο Πανθεσσαλικό

Ο κόσμος έλειπε σήμερα από το Πανθεσσαλικό λόγω τιμωρίας και η απουσία του ήταν αισθητή. Φανερά επηρεασμένη η Νίκη έμεινε στο 0-0 με τον Αλμωπό, για τον οποίο αυτός ο βαθμός αποδεικνύεται «χρυσάφι».

Το σύνηθες 4-3-3 επέλεξε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Γρομητσάρη, Ανδρέου και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Σ. Κυριακίδης με τους Κριμιτζά και Τσουκαλά σε ρόλο μέσα δεξιά και μέσα αριστερά αντίστοιχα. Την επιθετική τριπλέτα αποτελούσαν οι Κρητικός (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Τυριακίδης προτίμησε σύστημα 5-3-2. Την εστία υπερασπίστηκε ο Ντόκιτς, ενώ στο κέντρο της άμυνας τοποθετήθηκαν οι Τσιμπούκας, Σουλιώτης και Ασλαμπάλογλου. Τα δεξιά πτέρυγα κάλυψε ο Παρασκευάς και την αριστερή ο Μακρυδάκης. Αμυντικοί μέσοι έπαιξαν οι Κέρθι και Έππας με «δεκάρι» τον Πέλκα και δίδυμο στη γραμμή κρούσης τους Τσιπούρα και Πέττα.

Με το «καλημέρα» η Νίκη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Έτσι οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρώτη καλή στιγμή του ματς. Ήταν το 12’ όταν ο Τσιπούρας μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και γύρισε, όμως ο Πέλκας βρισκόταν πολύ μακριά από την μπάλα και δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο Μπάγιτς δεν κατάφερε να την μπλοκάρει.

Η πρώτη τελική για το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου καταγράφηκε στο 19’. Ο Κρητικός στην προσπάθειά του να σουτάρει σπρώχθηκε από πίσω λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο κ. Αγγελάκης καταλόγισε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Μιράντα δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη στο 24’. Ο Κυριακίδης τροφοδότησε τον Κρητικό, ο οποίος πάτησε περιοχή και από θέση πλάγια δεξιά σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών. Ο 28χρονος εξτρέμ θα μπορούσε να πασάρει στον Τζιώρα, που ήταν αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, αλλά μάλλον δεν τον είδε, με συνέπεια να τελειώσει μόνος τη φάση.

Στο 27’ ο κ. Αγγελάκης διέκοψε το ματς για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές. Λίγο μετά την επανέναρξη του αγώνα (31’) ο Μιράντα έδωσε για τον Κριμιτζά και εκείνος για τον Σ. Κυριακίδη. Ο έμπειρος μέσος σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ.

Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη στο 36’. Μακρυδάκης, Πέττας και Τσιπούρας άλλαξαν την μπάλα με τελικό αποδέκτη τον τρίτο, ο οποίος έκανε εναέριο σουτ που έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 38’ ο Μιράντα εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάσσος έπιασε γυριστή κεφαλιά που σταμάτησε στον Πέλκα, που βρισκόταν μπροστά στην εστία.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των «κυανολεύκων» να απειλήσουν. Ο Κάσσος είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και σούταρε πριν βρει στο έδαφος αλλά την είδε να περνά λίγο έξω από την αριστερή συμβολή των δοκών.

Στο 44’ ο Αναστασίου τροφοδότησε τον Τζιώρα που είδε την κίνηση του Τσουκαλά στην περιοχή και του άνοιξε την μπάλα. Ωστόσο οι αμυνόμενοι κατάλαβαν την ενέργεια του αρχηγού της Νίκης και πρόλαβαν να τον ανακόψουν.

Μ’ ένα νέο πρόσωπο άρχισε το β’ ημίχρονο η Νίκη. Ο Κριμιτζάς παραχώρησε τη θέση του στον Παναγιωτίδη, με σκοπό η βολιώτικη ομάδα να αποκτήσει περισσότερα τρεξίματα στη μεσαία γραμμή.

Παρόλα αυτά το συγκρότημα της Αριδαίας ήταν εκείνο που απείλησε πρώτο στην επανάληψη. Είχαν κυλήσει μόλις 25 δευτερόλεπτα από την επανέναρξη του ματς, όταν ο Πέττας έπιασε σουτ στην αγκαλιά του Μπάγιτς.

Η βολιώτικη ομάδα έχασε σπάνια ευκαιρία στο 49’. Ο Μιράντα πραγματοποίησε ωραία ενέργεια και γύρισμα από τα αριστερά, ο Κρητικός μπήκε δυναμικά στη φάση αλλά σημάδεψε πάλι την εξωτερική πλευρά των διχτυών, όπως και στο 24ο λεπτό.

Στο 55’ ο Τσουκαλάς πραγματοποίησε ατομική προσπάθεια και σέντρα, με τον Ντόκιτς να μην μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα. Για καλή του τύχη, όμως, δεν βρέθηκε κανείς παίκτης της Νίκης εκεί για να επωφεληθεί. Στο επόμενο λεπτό εναέριο βολέ του Κρητικού έφυγε στα… ύψη.

Στο 58’ ο Μπάγιτς χρειάστηκε να βγει αρκετά μέτρα από την εστία του για να ανακόψει αντεπίθεση του Αλμωπού. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μιράντα «έκοψε» έξυπνα για τον Παναγιωτίδη, ο οποίος σούταρε πάνω σε αντίπαλο.

Ο κ. Ελευθερόπουλος έβαλε και τους Γαβριηλίδη, Ολαϊσόλα αντί των Τσουκαλά, Κρητικού αντίστοιχα στο 70’, προκειμένου να τονώσει την ομάδα του βλέποντάς την να έχει ρίξει πολύ τον ρυθμό της. Πράγματι στο 73’ ο Γαβριηλίδης πρωταγωνίστησε σε μια αξιόλογη στιγμή, όταν από τα δεξιά σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ντόκιτς του είπε «όχι».

Στο 80’ ο Σουλιώτης τράβηξε από τη φανέλα τον Ολαϊσόλα, αλλά ο κ. Αγγελάκης χαρίστηκε στον στόπερ του Αλμωπού, που είχε ήδη «κιτρινιστεί» από το 50’ για σκληρό μαρκάρισμα στον Μιράντα και δεν τον απέβαλε. Ο Ουρουγουανός ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ντόκιτς πρόλαβε να επέμβει προ του Γρομητσάρη.

Το σύνολο του Γιώργου Τυριακίδη «φλέρταρε» με το γκολ στο 81’, όταν ο Πέλκας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση υποχρεώνοντας τον Μπάγιτς να απογειωθεί στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του και να παραχωρήσει κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Ρίβας, οι αμυνόμενοι έκοψαν προσωρινά τον Πατρινό και η μπάλα στρώθηκε στον Τσιμπούκα. Ο πρώην παίκτης της Νίκης έκανε το σουτ, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολαϊσόλα επιχείρησε κάτι εξεζητημένο στο 83’ χωρίς επιτυχία και στο επόμενο λεπτό ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έπαιξε το «τελευταίο του χαρτί» με τον Ροχάνο αντί του Σ. Κυριακίδη. Πλέον το σύστημα έγινε 4-4-2, καθώς ο Αργεντινός τοποθετήθηκε στο πλευρό του Τζιώρα στην επίθεση.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα αναζητώντας τους τρεις βαθμούς. Μάλιστα στο 89’ πραγματοποίησαν μια πολύ όμορφη ομαδική ενέργεια που είχε τελικό αποδέκτη τον Έππα. Ο μέσος του Αλμωπού σούταρε με δύναμη, όμως ο Κάσσος έβαλε την κόντρα σωτήρια για την ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και το 0-0 έμεινε ως τελικό αποτέλεσμα, το οποίο πανηγυρίστηκε σαν… νίκη από τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Βοηθοί: Φράγιος, Πάτρας (Μακεδονίας).

4η διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας).

Κίτρινες: Αναστασίου, Μιράντα – Σουλιώτης, Πατρινός.

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Σ. Κυριακίδης (84’ Ροχάνο) , Κριμιτζάς (46’ Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς (70’ Γαβριηλίδης), Μιράντα, Κρητικός (70’ Ολαϊσόλα), Τζιώρας.

ΑΛΜΩΠΟΣ: Ντόκιτς, Σουλιώτης, Μακρυδάκης, Τσιμπούκας, Ασλαμπάλογλου, Παρασκευάς (77’ Κ. Κυριακίδης), Κέρθι, Έππας, Πέλκας (68’ Ρίβας), Τσιπούρας (68’ Πατρινός), Πέττας (91’ Παπαδόπουλος).