Έλαμψαν οι Βολιώτες στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Εξαιρετικά τα πήγε η Ελλάδα κατακτώντας 15 μετάλλια στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας, που διεξήχθη στη Βοσνία. Σημαντική η συμβολή των αθλητών του ΝΟΒΑ και του ΟΕΑ/ΝΑΒ που έλαβαν μέρος.

Έλαμψαν πάλι τα βολιώτικα κουπιά σε διεθνή διοργάνωση. ΝΟΒΑ και ΟΕΑ/ΝΑΒ είχαν συνολικά 11 αθλητές στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα, αλλά τελικά δέκα αγωνίστηκαν, αφού η Σοφία Δαλίδου προσβλήθηκε από ίωση. Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και συνέβαλαν, ώστε η χώρα μας να κατακτήσει συνολικά 15 μετάλλια.

Οι αγώνες διεξήχθησαν κάτω από αντίξοες συνθήκες με αρκετή βροχή στο Βίσενγκραντ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους Έλληνες κωπηλάτες να πάρουν συνολικά 15 μετάλλια, από τα οποία τα έξι ήταν ασημένια και τα πέντε χάλκινα.. Πολύ κοντά στο βάθρο έφτασαν ακόμα τρία πληρώματα που πήραν μέρος σε τελικούς αλλά τερμάτισαν στην 4η θέση και τα τρία. Εκτός τελικού έμεινε το διπλό των Παίδων (Α. Αναστασιάδης, Σ. Κυριζόπουλος).

Η Ελλάδα κατέλαβε την 4η θέση στον πίνακα μεταλλίων πίσω από τη Ρουμανία (9-3-3), τη Τουρκία (8-5-3) και την Σερβία (4-5-2).Σ τη βαθμολογία πήρε την 3η θέση με 49 βαθμούς μαζί με τη Σερβία ενώ πρώτη ήταν η Τουρκία με 74β. και 2η η Ρουμανία με 72.

Αναλυτικά τα πληρώματα που κατέκτησαν μετάλλια και 4ες θέσεις (με έντονο χρώμα οι Βολιώτες κωπηλάτες):