Εκτός τετράδας έμεινε η Εθνική πόλο Νεανίδων – Έχασε 14-13 από τη Ρωσία στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού

Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων δεν θα ανέβει στο βάθρο του 11ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στον Βόλο. Παρά την υποστήριξη χιλιάδων φιλάθλων ηττήθηκε στον συγκλονιστικό προημιτελικό από τη Ρωσία με 14-13. Θα περιοριστεί να διεκδικήσει την 5η θέση με πρώτο αντίπαλο το Σάββατο (11.30) τη Γαλλία.
Μετά από τρεις εύκολες νίκες στον όμιλο επί της Γαλλίας με 15-5, της Σερβίας με 17-11 και της Ρουμανίας με το εμφατικό 31-6, χθες ήρθαν τα πραγματικά δύσκολα για την Εθνική μας ομάδα πόλο των Νεανίδων. Στον τελευταίο χρονικά προημιτελικό της διοργάνωσης τέθηκε αντιμέτωπη της Ρωσίας, μίας πολύ δυνατής ομάδας, που μετρά πέντε χρυσά σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας, τα περισσότερα από κάθε άλλη.

Η πρόκριση της Ελλάδας στη ζώνη των μεταλλίων περνούσε μέσα από το χθεσινό παιχνίδι. Δυστυχώς στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνισή της δεν ήταν ανάλογη των δυνατοτήτων της. Οι διεθνείς μας φάνηκαν αγχωμένες και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με πέντε γκολ διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένες προς το καλύτερο και «άγγιξαν» την ανατροπή. Η προσπάθειά τους ήταν συγκινητική, αλλά δεν ήταν αρκετή για την πρόκριση…
Στο χθεσινό ματς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Δήμου επέλεξε την ακόλουθη αρχική επτάδα: Τερματοφύλακα τη Μαυρωτά, την Τσιμάρα ως αμυντικό στα δύο μέτρα και την Μπιτσάκου σε θέση φουνταριστού, ενώ παίκτριες της περιφέρειας ήταν οι Φουντωτού, Μπόβαλη, Νίνου και Μουστακαρία. Σε σχέση με τον αγώνα της Τρίτης κόντρα στη Ρουμανία, εκτός 13άδας έμειναν η τερματοφύλακας Καρύτσα και η Χέλμη. Τις θέσεις τους πήραν η Μαυρωτά και η Σιούτη.

Στο α’ οκτάλεπτο η Εθνική μας αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα, δεχόμενη τρία γκολ από τα δύο μέτρα, από την ασταμάτητη Λάπτεβα, άλλο ένα σε κόντρα από την Πανφίλοβα, ενώ σκόραρε και η Μπουνάκοβα με περιφερειακό σουτ. Στην επίθεση, πετύχαμε τρία γκολ, με τη Νίνου να ευστοχεί σε πέναλτι και τη Φουντωτού να σκοράρει δύο φορές στον παραπάνω
Η β’ περίοδος ξεκίνησε με τη ρωσική ομάδα να προηγείται 5-3. Η Μπογκντάνοβα έφερε τη διαφορά στα τρία γκολ (6-3) και η ίδια έγραψε το 7-3 σε κόντρα επίθεση αναγκάζοντας τον κ. Δήμου να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι Ελληνίδες άρχισαν να αγχώνονται και να χάνουν ακόμη και τετ α τετ στην επίθεση, με τα σουτ τους να σταματούν συνέχεια πάνω στην τερματοφύλακα Ζαμπάλεβα. Τα πράγματα έγιναν απελπιστικά δύσκολα, όταν η Σαραφουντίνοβα ευστόχησε σε πέναλτι για το 8-3. Η Εθνική ξεκόλλησε επιθετικά με το πέναλτι της Νίνου (8-4), η Πανφίλοβα με μακρινό σουτ έγραψε το 9-4, αφού η αμυντική μας λειτουργία εξακολουθούσε να είναι κακή, ενώ η Τριχά στον παραπάνω μείωσε σε 9-5. Με τη λήξη του ημιχρόνου η Ρωσία βρέθηκε και πάλι στο +5, αφού η Τσερκάσοβα ευστόχησε στον παραπάνω. Σκορ 10-5 με την ελληνική ομάδα να έχει δεχθεί πάρα πολλά γκολ σε δύο μόνο οκτάλεπτα.

Το γ’ οκτάλεπτο άρχισε με εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, αλλά η Ρωσία είχε το υπέρ της σκορ. Η Σιούτη πέτυχε το πρώτο ελληνικό γκολ στα ίσα μετά από 19,5 λεπτά παιχνιδιού (10-6), η Γκούσκοβα έγραψε το 11-6, για να έλθουν δύο γκολ από τις Νίνου και Τσιμάρα που έφεραν τη μείωση σε 11-8, αλλά και τον ενθουσιασμό στην κερκίδα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Ρωσία να προηγείται με 13-10, αφού σκόραραν στη συνέχεια οι Μπογκντάνοβα, Σιούτη, Βορόντσοβα και Τορνάρου.

Η Ελλάδα προσπάθησε για την ανατροπή στην τελευταία περίοδο. Η Τριχά μείωσε στα δύο γκολ (13-11) σε κόντρα επίθεση, αλλά γρήγορα η Μπογκντάνοβα έκανε το 14-11 με λόμπα. Η Τριχά ξαναέβαλε την Ελλάδα στο ματς με μία ακόμη κόντρα (14-12) και ενώ απέμεναν τέσσερα λεπτά για τη λήξη, ενώ οι κερκίδες ξεσηκώθηκαν όταν η Νίνου έγραψε το 14-13 στο 1’.30’’. Ακολούθησε χαμένη επίθεση για τη Ρωσία και η μπάλα βρέθηκε σε ελληνικά χέρια ξανά. Το σουτ της Νίνου στα 35’’ κατέληξε πάνω στη Ζαμπάλεβα. Οι Ρωσίδες ροκάνισαν τον χρόνο που απέμενε και πήραν τη νίκη, αφού στο τέλος η Μπιτσάκου έστειλε μεν τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπήρχε γκολ καθώς η προσπάθειά της ήταν εκπρόθεσμη, καθώς η γραμματεία «έφαγε» τρία δευτερόλεπτα από την Εθνική μας.

Η Ρωσία είναι 1/2 στον παραπάνω, 1/1 πέναλτι, έξι γκολ από την περιφέρεια, τρία σε κόντρα και επίσης τρία από τον φουνταριστό. Η Ελλάδα είχε 4/9 στον παραπάνω, 3/3 πέναλτι, τρία γκολ στην κόντρα, δύο από τον φουνταριστό και ένα από την περιφέρεια.
Διαιτητές: Ορτέγκα (Ισπανία), Στανόγεβιτς (Σερβία).
Οκτάλεπτα: 5-3, 5-2, 3-5, 1-3.
Διακύμανση: 1-0 Πανφίλοβα (κόντρα), 1-1 Νίνου (πεν.), 2-1 Λάπτεβα (φουντ.), 2-2 Φουντωτού (π.π.), 3-2 Λάπτεβα (φουντ.), 4-2 Λάπτεβα (φουντ.), 5-2 Μπουνάκοβα (περιφ.), 5-3 Φουντωτού (π.π.), 6-3 Μπογκντάνοβα (περιφ.), 7-3 Μπογκντάνοβα (κόντρα), 8-3 Σαραφουντίνοβα (πεν.), 8-4 Νίνου (πεν.), 9-4 Πανφίλοβα (περιφ.), 9-5 Τριχά (π.π.), 10-5 Τσερκάσοβα (π.π.), 10-6 Σιούτη (φουντ.), 11-6 Γκούσκοβα (κόντρα), 11-7 Νίνου (περιφ.), 11-8 Τσιμάρα (κόντρα), 12-8 Μπογκντάνοβα (περιφ.), 12-9 Σιούτη (π.π.), 13-9 Βορόντσοβα (περιφ.), 13-10 Τορνάρου (φουντ.), 13-11 Τριχά (κόντρα), 14-11 Μπογκντάνοβα (περιφ.), 14-12 Τριχά (κόντρα), 14-13 Νίνου (πεν.).
ΡΩΣΙΑ (Νακοριάκοφ): Ζαμπάλεβα, Πανφίλοβα 2, Τσερκάσοβα 1, Λάπτεβα 3, Εφστίφεβα, Μπογκντάνοβα 4, Βορόντσοβα 1, Σαραφουντίνοβα 1, Γκούσκοβα 1, Μποσιάγκινα, Γκολούμπεβα, Μπουνάκοβα 1, Βορόνινα.
ΕΛΛΑΣ (Δήμου): Μαυρωτά, Καϊάφα, Μουστακαρία, Σιούτη 2, Φουντωτού 2, Τσιμάρα 1, Νίνου 4, Μπόβαλη, Τορνάρου 1, Μπιτσάκου, Τριχά 3, Ξανθοπούλου, Καρύτσα.