Έκανε το “νταμπλ” ο Ολυμπιακός – Κατέκτησε και το Κύπελλο ΕΠΣΘ νικώντας στον τελικό τον Πύρασο με 1-0

Ο Ολυμπιακός Βόλου είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στις φετινές διοργανώσεις της ΕΠΣ Θεσσαλίας. Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πήρε και το Κύπελλο της Ένωσης αφού νίκησε στον τελικό τον Πύρασο με 1-0. Ο αγώνας στο στάδιο του Βελεστίνου κρίθηκε με το αυτογκόλ του Ηλία Ρακή στο 42ο λεπτό.

Μερικές φορές η μοίρα παίζει περίεργα παιχνίδια. Στον περσινό τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 1-0 από τον Θησέα με τέρμα που πέτυχε ο Ηλίας Ρακής στο 6ο λεπτό της παράτασης. Ο ίδιος παίκτης έμελε -άθελά του βέβαια- να κρίνει και τον φετινό τελικό, αλλά αυτή τη φορά υπέρ του Ολυμπιακού, αφού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της τωρινής του ομάδας, του Πυράσου.

Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο τεχνικός του τυπικά γηπεδούχου Πυράσου Γιώργος Δανόπουλος παρέταξε τον Ράπτη κάτω από τα δοκάρια, τον Λάμπο στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Διαμαντόπουλο στο αριστερό, με τους Μιχόπουλο και Ρακή να συνθέτουν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Οι Γαλανόπουλος Τσιότρας ήταν οι κεντρικοί χαφ, με τον Γκαραβέλα λίγο μπροστά τους. Από δεξιά επιχειρούσε ο Μπέικος και από τα αριστερά ο Κατσιγιάννης, με τον Καραγιώργο στην κορυφή της επίθεσης.

Προσπάθεια του Βλάχου με τον Ρακή να τον επιτηρεί

Για τον Ολυμπιακό, ο προπονητής Στέλιος Αρσένος παρέταξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ο Σιδεράκης, πλάγιοι οπισθοφύλακες ο Κακάμης από τα δεξιά και ο Καμπέρης από τα αριστερά, ενώ οι Κούλπας και Γκαλίτσιος ήταν οι δύο στόπερ. Ο Ζέρης με τον Κυρίτση τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, έχοντας μπροστά τους τον Αναστασίου. Δεξιός εξτρέμ ήταν ο Ματέα και αριστερός ο Σέττος, με τον Βλάχο σέντερ φορ.

Πρώτος απείλησε ο Πύρασος στο 3’ όταν ο Μπέικος από καλή θέση σούταρε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό έχασε ο Ολυμπιακός καλή ευκαιρία όταν σε γύρισμα του Σέττου ο Ματέα μόνος μέσα από την περιοχή σούταρε άουτ. Στο 6’ οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν ξανά το γκολ, αλλά ο Ζέρης «νικήθηκε» από τον Ράπτη σε φάση τετ-α-τετ. Συρτό σουτ του Κατσιγιάννη στο 22’ δεν βρήκε στόχο, ενώ το ίδιο συνέβη και με την κεφαλιά του Σέττου στο 26’.

Ο Καμπέρης βραβεύτηκε ως πολυτιμότερος παίκτης

Στο 41’ ο Καμπέρης σέντραρε και ο Μιχόπουλος θέλοντας να απομακρύνει με το κεφάλι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, αφού η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει κόρνερ. Και όμως το αυτογκόλ ήρθε αμέσως μετά. Ο Σκοπελίτης εκτέλεσε το κόρνερ και η μπάλα βρήκε στον ώμο του Ρακή πριν καταλήξει στα δίχτυα για το 0-1 στο 42ο λεπτό.

Στο β’ μέρος ο ρυθμός έπεσε με τους «ερυθρόλευκους» να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους. Η καλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό χάθηκε στο 57’ όταν από μπαλιά ακριβείας του Ζέρη ο Ματέα έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και πιεζόμενος από τον Διαμαντόπουλο πλάσαρε άουτ. Ο Πύρασος απείλησε περισσότερο στη φάση του 87ου λεπτού όταν σε κεφαλιά του Ρακή ο Σιδεράκης έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Το κύπελλο του φιναλίστ παρέλαβε ο Ροτζέριο

Ο πρόεδρος της ΕΠΣΘ Μίλτος Καλόγηρος και ο δήμαρχος Ρήγα Φεραίου Δημήτρης Νασίκας έκαναν την απονομή του βαρύτιμου τροπαίου στον αρχηγό του Ολυμπιακού Κώστα Καμπέρη και αυτός το σήκωσε ψηλά μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Μάλιστα ο Καμπέρης ανακηρύχθηκε και πολυτιμότερος παίκτης του τελικού παραλαμβάνοντας το σχετικό βραβείο από τον αντιπρόεδρο της ΕΠΣΘ Δημήτρη Βελάνη. Το κύπελλο του φιναλίστ στον «κάπτεν» του Πυράσου Ροτζέριο παρέδωσε ο βουλευτής Μαγνησίας Χρήστος Μπουκώρος. Τέλος, τα μετάλλια στους διαιτητές έδωσαν ο δήμαρχος Δημήτρης Νασίκας και ο αντιδήμαρχος Μπάμπης Πάσχος.