Έφυγε από το γήπεδο ο Σαρακηνός

Στα φετινά πρωταθλήματα της ΕΠΣ Θεσσαλίας έχουμε δυστυχώς πολλά παράπονα από τις ομάδες για την διαιτησία. Κάποιες από αυτές έχουν εκδώσει και σχετικές ανακοινώσεις μετά τη λήξη των παιχνιδιών που έδωσαν. Ωστόσο, το απόγευμα του Σαββάτου είχαμε και την πρώτη αποχώρηση ομάδας κατά τη διάρκεια αγώνα.

Το έκανε ο Σαρακηνός στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με τον Αίαντα Σούρπης, κάτι που σημαίνει ότι λογικά θα χάσει το ματς στα «χαρτιά» με 3-0, ενώ θα του επιβληθεί και η προβλεπόμενη ποινή από τον ΚΑΠ.

Όμως τι έγινε για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο; Με γκολ του Μπέικου στο 55’ ο Σαρακηνός είχε το προβάδισμα με 0-1. Το ματς όδευε προς το τελευταίο του κομμάτι, αφού είχαμε φτάσει στο 78ο λεπτό. Τότε ο Παπαδόπουλος έκανε μία κεφαλιά και η μπάλα έφυγε άουτ. Ωστόσο, συγκρούστηκε και με τον τερματοφύλακα του Σαρακηνού Καρακασίδη, πέφτοντας στο έδαφος.

Οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Ρίζος με τη σύμφωνη γνώμη του βοηθού του υπέδειξε άουτ. Τότε οι άνθρωποι του Αίαντα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να διαμαρτυρηθούν πολύ πιο έντονα, με τον διαιτητή να αισθάνεται αυτή την πίεση και να αποχωρεί στα αποδυτήρια ζητώντας να κληθεί η αστυνομία.

Όταν τα πνεύματα φάνηκε να ηρεμούν άλλαξε την απόφασή του και έδειξε τη βούλα του πέναλτι. Αυτό εξόργισε παίκτες και παράγοντες του Σαρακηνού που άρχισαν αυτοί να διαμαρτύρονται στον κ. Ρίζο. Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι σύμφωνα με τους ιθύνοντες του Σαρακηνού το διαιτητικό τρίο έμεινε τουλάχιστον 20 λεπτά στα αποδυτήρια και μετά δόθηκε το πέναλτι, ενώ οι άνθρωποι του Αίαντα έκαναν λόγο για καταλογισμό της εσχάτης των ποινών, προτού οι διαιτητές πάνε στα αποδυτήρια για να περιμένουν την αστυνομία.

Πάντως, η ουσία είναι ότι ο Σαρακηνός αρνήθηκε να συνεχίσει στον αγώνα, ακόμη και όταν οι γηπεδούχοι πρότειναν να αστοχήσουν ηθελημένα στο πέναλτι. «Δεν έχουμε τίποτα με τον Αίαντα ή την ΕΠΣΘ. Όμως με όλα αυτά που είχαν γίνει δεν είχαμε την παραμικρή διάθεση να παίξουμε ποδόσφαιρο και ήταν επόμενο να αποχωρήσουμε από το γήπεδο» σχολίασε στη «ΘτΔ» ο προπονητής του Σαρακηνού Γιάννης Φασουράκης. Για την ιστορία να αναφέρουμε και τις συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος, Φαράντος, Μπιρμπίλης, Στεφανής, Βούλγαρης, Κομπούρας, Κωστούλας (60’ Κατσαβριάς), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Νικογιάννης.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Σπύρου, Αγγελής, Ράπτης, Σταματίου, Πρίφτι (65’ Κατής), Θεοδωρίδης (60’ Δημόπουλος), Καλαμάτας, Μπαρλαγιάννης (70’ Γκλαβίνης), Καλλιακούδας, Μπέικος.

Ανακοίνωση του Σαρακηνού

Το βράδυ του Σαββάτου ο Σαρακηνός εξέδωσε ανακοίνωση σχετικά με όσα έγιναν στο γήπεδο της Σούρπης και την δική του αποχώρηση. Το κείμενο είναι το εξής: «Στο σημερινό (σ.σ. Σαββατιάτικο) παιχνίδι όπου φιλοξενούμασταν στη Σούρπη παίζοντας με την τοπική ομάδα Αίας Σούρπης αναγκαστήκαμε να αποχωρήσουμε από το γήπεδο στο 78 λεπτό και ενώ προηγούμασταν 0-1, καθώς ο διαιτητής (μαζί με τον βοηθό) ενώ έδειξε άουτ, μετά από εισβολή παραγόντων και φίλαθλων άλλαξε την απόφαση του και καταλόγισε πέναλτι εις βάρος μας».