«Έφτασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε» η Ανόρθωση

«Έφτασε στην πηγή, αλλά νερό δεν ήπιε» η Ανόρθωση, καθώς έχασε 73-69 από την Παραμυθιά εκτός έδρας. Η ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε να προηγείται με 31-39.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 9-0 ισοφαρίζοντας σε 39-39. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο έχασαν στο 35’, όταν βρέθηκαν πίσω με 65-61.

Η «μάχη» φούντωσε για τα καλά με το βολιώτικο συγκρότημα να προσπερνά με 67-69 στο 39’. Τότε η τύχη τής γύρισε την πλάτη, καθώς ο Ψιλοδημητρακόπουλος βρήκε την… ώρα να πετύχει το παρθενικό του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με ταμπλό (70-69.

Η Ανόρθωση είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει ξανά την πρωτοπορία. Αρχικά ο Παρασκευάς αστόχησε σε δύο βολές, ενώ στη συνέχεια ο Σιμάκης επιχείρησε λέι απ πιεζόμενος, με την μπάλα να αναπηδά στη στεφάνη και να μην καταλήγει στο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και αξιοποίησαν το μπόνους (72-69), με τον Γκοντόπουλο να αστοχεί σε τρίποντο. Κατόπιν έγινε φάουλ στον Ψιλοδημητρακόπουλο, που ευστόχησε σε μία βολή διαμορφώνοντας το τελικό 73-69.

Δεκάλεπτα: 20-23, 31-39, 54-55, 73-69.

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ (Μπάθας): Χάϊδος 24, Ματσάγκας, Μάστορας, Ψιλοδημητρακόπουλος 10 (1), Τάχιας, Μάλλιος 6, Σωτηρίου 2, Κατσίβελος 23 (5), Κρίπσι 6, Κωσταράς, Τσιρώνης.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγιώργος 9 (3), Γκοντόπουλος 3 (1), Ίλτσογλου 6 (1), Μπόγδανος 17 (1), Σιμάκης 17 (1), Σκαμάγκας, Φιλίππου 2, Παρασκευάς 15.