Έχει κερδίσει τον θαυμασμό όλων ο Βόλος

Τον θαυμασμό όλων των φιλάθλων έχει κερδίσει ο Βόλος όχι μόνο για τα αποτελέσματα του στη Σούπερ Λιγκ, αλλά κυρίως για τις εμφανίσεις του και το εξαιρετικό ποδόσφαιρο που παίζει η ομάδα. Κάθε παιχνίδι είναι και μία ποδοσφαιρική παράσταση για τους «κυανέρυθρους», τους οποίους δεν… ζαλίζει η βαθμολογική θέση που κατέχουν και συνεχίζουν ταπεινά την πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Ο Βόλος έχει καταφέρει να δημιουργήσει μία άκρως ανταγωνιστική ομάδα, η οποία πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα, έχει μόλις μία ήττα μετά από εννέα αγωνιστικές (από τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό), «πετάει» από νίκη σε νίκη και έχει καταφέρει να φύγει νικητής από τρεις δύσκολες έδρες (ΑΕΚ, Παναιτωλικό, Ατρόμητο), ενώ δεν έχασε από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.

Σκοράρει με συνέπεια σε κάθε παιχνίδι, ανασταλτικά δε δέχεται, πλέον, με ευκολία γκολ, μετά το 3-3 της πρεμιέρας με τον Αστέρα και το πιο σημαντικό, έχει καταφέρει να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας εννέα βαθμών από τις ομάδες που βρίσκονται στην 7η θέση της βαθμολογίας (Ατρόμητο και Παναιτωλικό), στο δρόμο για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, που δίνει τη δυνατότητα συμμετοχής στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ. Μάλιστα και τις δύο αυτές ομάδες ο Βόλος τις έχει κερδίσει εκτός έδρας και στο δεύτερο γύρο θα τις αντιμετωπίσει στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Ουδέποτε τα τρία προηγούμενα χρόνια ο Βόλος είχε αυτή τη βαθμολογική συγκομιδή τον μήνα Οκτώβριο. Πάντα ξεκινούσε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα, όμως μέσα τον Οκτώβριο η ομάδα έκανε… κοιλιά, χάνοντας βαθμούς.

Την πρώτη χρονιά στη μεγάλη κατηγορία (περίοδο 2019-20) οι «κυανέρυθροι» μέσα στον Οκτώβριο έδωσαν τρία παιχνίδια, με απολογισμό τρεις ήττες, από Ατρόμητο εντός, ΑΕΚ εκτός και ΠΑΟΚ εντός έδρας.
Την επόμενη χρονιά σε τρία ματς τον ίδιο μήνα ο Βόλος είχε συγκεντρώσει οκτώ βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια, όντας αήττητος. Νίκες με Λαμία (εκτός) και ΠΑΣ Γιάννινα (εντός), ισοπαλίες με Παναθηναϊκό εκτός και ΑΕΛ εντός έδρας.

Την περσινή περίοδο το βολιώτικο συγκρότημα σε τρία παιχνίδια μέσα στον Οκτώβριο είχε μαζέψει τέσσερις βαθμούς. Είχε νικήσει τον Αστέρα στο Πανθεσσαλικό, είχε πάρει ισοπαλία στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ και έχασε από την ΑΕΚ εντός έδρας.

Φέτος και ενώ η ομάδα έχει να δώσει άλλο ένα παιχνίδι πριν βγει ο μήνας, το Σάββατο με τον Παναθηναϊκό στο Πανθεσσαλικό, έχει το απόλυτο μέσα στον Οκτώβριο με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Νίκησε Άρη και Λεβαδειακό στον Βόλο, Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και Ατρόμητο στο Περιστέρι, συγκεντρώνοντας 12 βαθμούς.
Ο Βόλος έχει τη δική του αγωνιστική ταυτότητα, έχει αποκτήσει χημεία, οι παίκτες βρίσκονται σε άριστη ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση και το οικογενειακό κλίμα που έχει δημιουργηθεί φέρνει και τα θετικά αποτελέσματα.

Στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο ο Βόλος «χτύπησε» σε καίρια σημεία και πήρε το πολύτιμο «τρίποντο». Αφού κατάφερε να μην δεχθεί γκολ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όταν ο αντίπαλος μπήκε με ορμή στο ματς, σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο φινάλε του ημιχρόνου. Καθοριστικό χρονικό σημείο για μία ομάδα όταν πετυχαίνει γκολ, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη στάθηκε τυχερός που δεν έγινε το 1-1 στο 53’ και στο επόμενο λεπτό ο Πάολο Φερνάντες πέτυχε το 0-2. Αυτού του είδους τα παιχνίδια κρίνονται στις λεπτομέρειες και στη συγκεκριμένη αναμέτρηση οι λεπτομέρειες ήταν με τον Βόλο.

Ο Κώστας Μπράτσος στα τελευταία παιχνίδια διατηρεί την ίδια ενδεκάδα και οι παίκτες αυτοί τον βγάζουν ασπροπρόσωπο. Αποδίδουν εξαιρετικά, ωστόσο, θα πρέπει να σταθούμε και στο βάθος που υπάρχει φέτος στον πάγκο. Η ομάδα έχει την πολυτέλεια να διαθέτει εξαιρετικούς παίκτες που μπαίνουν στο παιχνίδι και η βοήθειά τους είναι σημαντική (Νοκέρ, Κούτσιας, Βίκτορ Φερνάντες, Ουές, Πίρινεν κ.α.).