Έχασε το πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ: Κάζο εντός έδρας από Μάιντς και… 11η σερί «σαλατιέρα» η Μπάγερν!

Κατάφερε να χάσει και αυτό το πρωτάθλημα η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί είδαν τη Μάιντς να προηγείται με 2-0 στο 24’ μέσα στο «Signal Iduna Park», σπατάλησαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες και με το τελικό 2-2, χάρισαν το 11ο σερί πρωτάθλημα στην Μπάγερν Μονάχου!
Με τους Βαυαρούς να βλέπουν με τη σειρά τους την Κολωνία να τους… σοκάρει στο 81′ και να ετοιμάζονται να επιστρέψουν την κούπα στη Βεστφαλία, αλλά η «χρυσή αλλαγή» Μουσιάλα τους λύτρωσε στο 89ο λεπτό και τους χάρισε το 33ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!
Στο «Signal Iduna Park» το όλο σκηνικό θύμιζε φιέστα. Χιλιάδες οπαδοί είχαν πάει στο γήπεδο με πορεία, στους δρόμους του Ντόρτμουντ υπήρχε πανηγυρικό κλίμα και το τρόπαιο είχε πάρει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο. Το μόνο που απέμενε ήταν οι παίκτες του Τέρζιτς να κάνουν τη δουλειά τους, να κάνουν το απλό: Να νικήσουν τη Μάιντς!
Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού ο Φερνάντες σέρβιρε και ο Χάντσε-Όλσεν εκτέλεσε με το κεφάλι τον Κόμπελ για το 1-0 στο 15’. Το σοκ έδειξε αρχικά να ξεπερνιέται άμεσα, αφού τρία λεπτά μετά η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι αλλά ο Αλέ δεν νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Ντάμεν. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό, ο Ονίσιβο μεγάλωσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και την πίκρα των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Ντόρτμουντ έμοιαζαν σοκαρισμένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν, ενώ κάθε κόντρα της Μάιντς μύριζε γκολ. Παρόλα αυτά, το 2-0 δεν άλλαξε ως το φινάλε του ημιχρόνου.