Έχασε το αήττητο, όχι την πρωτιά η Κ20 της Νίκης

Η Νίκη έχασε το αήττητό της στην Καρδίτσα, αλλά όχι και την πρωτιά στον 4ο όμιλο. Οι «κυανόλευκοι» λύγισαν με 3-2 από την Αναγέννηση, όμως πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Πρωταθλήματος Κ20 της Σούπερ Λιγκ 2 μετά την ήττα 2-1 του Λεβαδειακού από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το φινάλε της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος Κ20 της Σούπερ Λιγκ 2. Νίκη και Λεβαδειακός διεκδικούσαν την πρώτη θέση του 4ου ομίλου, η οποία έδινε και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ωστόσο την τελευταία αγωνιστική τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας και τον Ολυμπιακό Βόλου, οι οποίοι παρότι ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι έπαιξαν τα παιχνίδια στα ίσια και κατάφεραν να κερδίσουν με 3-2 και 2-1 αντίστοιχα.

Βέβαια αυτά τα αποτελέσματα ευνόησαν τους «κυανόλευκους», καθώς είχαν προβάδισμα δύο βαθμών από τους Βοιωτούς, το οποίο διατηρήθηκε μετά το πέρας της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής στον 4ο όμιλο.

Βέβαια τα δύο ματς δεν διεξήχθησαν την ίδια ώρα. Πρώτα έγινε το παιχνίδι του Ολυμπιακού Βόλου με τον Λεβαδειακό στο Κιούπι, όπου οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 και ουσιαστικά έστειλαν τη Νίκη στον επόμενο γύρο.

Από τη μεριά τους οι παίκτες του Γιάννη Ακτσιαλή γνωρίζοντας το αποτέλεσμα των «πρασίνων» ίσως επέδειξαν χαλάρωση, γεγονός που τους στοίχισε στην αναμέτρηση της Καρδίτσας, με συνέπεια να χάσουν το αήττητό τους στο γκρουπ. Αυτό όμως που έχει σημασία είναι ότι κατόρθωσαν να πάρουν την πρώτη θέση και θα αγωνιστούν στον δεύτερο γύρο του Πρωταθλήματος Κ20 της Σούπερ Λιγκ 2.

Η συνάντηση φιλοξενήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο της Καρδίτσας και την παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι. Η Νίκη μπήκε… κοιμώμενη στον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια πριν καλά-καλά το καταλάβει να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μπάνι με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση, η οποία διπλασίασε αμέσως μετά τα τέρματά της με τον Γκινή επίσης με κεφαλιά.

Το βολιώτικο συγκρότημα έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ, αλλά το δυνατό σουτ του Γιαρλελή εξουδετερώθηκε από τον Γκαντή στο 11’. Καλή ευκαιρία όμως έχασαν και οι «κιτρινόμαυροι» στο 15’, όταν ο Μπάνι έπιασε το «γυριστό» μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά το τρίτο τέρμα ήρθε για τους γηπεδούχους ακριβώς με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Στο 45’, λοιπόν, έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Μπάνι με προβολή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι οδηγίες του Γιάννη Ακτσιαλή στα αποδυτήρια, αλλά και οι τρεις αλλαγές που έκανε ο Βολιώτης προπονητές με την έναρξη της επανάληψης φαίνεται ότι έπιασαν τόπο, καθώς η ομάδα του παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Έτσι ο Τζιάνης εκμεταλλεύτηκε μια ολιγωρία στην αντίπαλη άμυνα και από κοντά μείωσε σε 3-1 στο 65’.

Ο ίδιος παίκτης χρίστηκε πάλι σκόρερ στο 69’ γράφοντας το 3-2 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η ψυχολογία των φιλοξενουμένων ανέβηκε, αλλά στη συνέχεια δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια.

Πάντως και η Αναγέννηση θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ. Στο 84’ ο Ζάγγος εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα γκολπόστο, ενώ στο 85’ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Γεωργαντζάς με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό οι Καρδιτσιώτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκινή εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζάγγος, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με συνέπεια το 3-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Γκαντής, Τσιανάκας, Γεωργαντζάς, Φώτης, Γκινής, Αργυρόπουλος, Μπάνι, Οικονόμου, Ζάγγος, Στάθης, Βαϊόπουλος. (Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν και οι Μπακατσής, Τίγκας, Βελησιώτης).
ΝΙΚΗ: Χλιάπας, Τόγιας, Παπαναστασίου (60’ Αναστασιάδης), Ντόντα (46’ Χουσεΐνογλου), Χολέβας, Πρίφτι, Γιαρλελής, Τσατσελάρι, Στοΐνοβιτς (46′ Γλυκός), Τανός (46’ Μπαλλάς), Τζιάνης.

5. Τρίκαλα 2-30 0

* Τα Τρίκαλα αποχώρησαν από το πρωτάθλημα.

Ολοκληρώνεται σήμερα η ψηφοφορία για τον MVP

Στο μεταξύ ολοκληρώνεται σήμερα η ψηφοφορία των φιλάθλων οι οποίοι καλούνται να επιλέξουν τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή της Νίκης για το πρωτάθλημα που μόλις ολοκληρώθηκε. Οι ενδιαφερόμενοι δίνουν τη ψήφο τους μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας (https://strawpoll.com/polls/xVg7dol4zZr) .

Στην ψηφοφορία υποψήφιοι είναι όλοι οι ποδοσφαιριστές της Νίκης με τον κόσμο να έχει πολύ μεγάλη συμμετοχή. Μάλιστα, ενώ η ψηφοφορία επρόκειτο να λήξει το βράδυ της Πέμπτης, η ΠΑΕ τής έδωσε παράταση μέχρι σήμερα Δευτέρα στις 11 το βράδυ.

Πάνω από 2.500 φίλαθλοι της Νίκης έχουν λάβει μέρος ήδη στη διαδικασία, στην οποία έχουν ξεχωρίσει οι Παναγιώτης Παναγιωτίδης και Ανδρέας Βλαχομήτρος. Οι δύο ποδοσφαιριστής «μάχονται»… στήθος με στήθος για την ανάδειξή τους ως MVP της φετινής περιόδου, αφού οι οπαδοί φαίνεται ότι έχουν εκτιμήσει την προσφορά τους και τους έχουν δώσει σαφές προβάδισμα.

Μέχρι στιγμής αμφότεροι έχουν ξεπεράσει τις 1.000 ψήφους. Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη ενημέρωση ο Παναγιωτίδης είχε περίπου 40 ψήφους περισσότερους από τον Βλαχομήτρο, με τα ποσοστά τους να είναι αντίστοιχα 40% και 39%. Τρίτος αλλά αρκετά μακριά τους είναι ο Σταύρος Τσουκαλάς με λίγο περισσότερους από 200 ψήφους, ήτοι 8% περίπου. Συνολικά 27 είναι οι ποδοσφαιριστές που έχουν έστω και μία προτίμηση μεταξύ των φιλάθλων.

Σχετικά με την παράταση της διαδικασίας για την ανάδειξη του πολυτιμότερου ποδοσφαιριστή της Νίκης η «κυανόλευκη» ΠΑΕ εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Η διαδικασία ανάδειξης του «Blue MVP of the Season 2021-2022″ παρατείνεται, λόγω της ιδιαίτερα μεγάλης συμμετοχής του κόσμου στην ψηφοφορία. Το poll θα ολοκληρωθεί το βράδυ της Δευτέρας (16/5, 23.00).