Έκλεισε με νίκη τη χρονιά η ομάδα Κ20 του Ολυμπιακού

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα Κ20 της Σούπερ Λιγκ ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Λεβαδειακού με 2-1 στο γήπεδο του Μαγνησιακού, με ανατροπή, σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους σε οκτώ παιχνίδια που έδωσαν (η μία ήταν στα «χαρτιά» με τον ΑΟ Τρίκαλα), ενώ έχουν να επιδείξουν και μία ισοπαλία και τρεις ήττες. Με 13 βαθμούς η ομάδα του Παντελή Βαρβέκη κατέλαβε την 3η θέση στον 4ο όμιλο, πίσω από την πρωτοπόρο Νίκη Βόλου και τον δεύτερο της κατάταξης Λεβαδειακό.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει αήττητος απέναντι στον Λεβαδειακό, καθώς είχε αποσπάσει ισοπαλία (0-0) στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Λειβαδιά, αποτελέσματα που έδωσαν τη δυνατότητα στη συμπολίτισσα Νίκη να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου, καθώς η ήττα που γνώρισαν οι «κυανόλευκοι» το Σάββατο από την Αναγέννηση στην Καρδίτσα με 3-2 ήταν ανώδυνη.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, ο Ολυμπιακός Βόλου, μετά το βαρύ 7-0 από τη Νίκη, σ’ ένα ματς όπου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αγωνιστεί με σύνθεση ανάγκης, έχοντας παρά πολλές και σημαντικές απουσίες, επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-1. Η ομάδα έκλεισε με τις καλύτερες εντυπώσεις τη χρονιά, παρότι δεν κατάφερε να συνεχίσει στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Ο Λεβαδειακός, ο οποίος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κυνήγησε το γκολ, κατάφερε να το πετύχει στο 10ο λεπτό με τον Μυτάκη, όμως οι νεαροί παίκτες του Ολυμπιακού δεν απογοητεύτηκαν. Έχοντας, ως μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ηλία Σταμπουλή, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Η ισοφάριση για το βολιώτικο συγκρότημα ήρθε στο 21’ με τον Σταμπουλή να γράφει με σουτ το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός αγωνίστηκε με πάθος για να πάρει τη νίκη, που θα τον διατηρούσε «ζωντανό» στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν κα να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πέτυχε το δεύτερο γκολ και έριξε τον Λεβαδειακό στο καναβάτσο. Στο 88’ ο Σταμπουλής με ωραία προσπάθεια, ύστερα από αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ξεπέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σε κενή εστία έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καθηνιώτης, Πούλιος, Σιούρας (92’ Σακατζής), Σιουμουρέκης, Κριτσίνης, Χοψονίδης, Πλακιάς, Ρηγόπουλος, Βαρβέκης (λ. τρ. 55’ Τσιτσικλής), Σταμπουλής, Νικολούλης (70’ Μακάκας).