Έχασε στις λεπτομέρειες ο Κένταυρος – Ηττήθηκε με 25-26 από τον Α.Ο. Ιωαννίνων στη Β’ Εθνική χάντμπολ

Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το άθλημα του χάντμπολ ο Κένταυρος Αγριάς ηττήθηκε με 25-26 από τον Α.Ο. Ιωαννίνων. Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου και ήταν το τελευταίο εντός έδρας για την ομάδα της Μαγνησίας.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Από το πρώτο ως το τελευταίο δευτερόλεπτο οι φίλαθλοι παρακολούθησαν ένα ματς γεμάτο πάθος, σασπένς και γρήγορες φάσεις. Η διαφήμιση για τον αθλητισμό είναι ότι και οι δύο ομάδες αγωνίσθηκαν με νεανικό ρόστερ και με μέσο όρο ηλικίας κοντά στα 20 χρόνια.

Ο Κένταυρος προηγήθηκε 10-9 στο ημίχρονο και διατήρησε μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του β’ μέρους. Στο 50ο λεπτό ο Α.Ο. Ιωαννίνων ισοφάρισε σε 20-20 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με τρία γκολ διαφορά (21-24 στο 55ο λεπτό). Οι Αγριώτες πίεσαν και πλησίασαν στο γκολ, χωρίς όμως να αποφύγουν την ήττα με 25-26.

Η ομάδα του Κενταύρου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της μπροστά στο κοινό της – το οποίο ευχαριστεί για την παρουσία του – και προχωράει για τον τελευταίο αγώνα της, στις 8 Μαρτίου στη Κοζάνη.

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ο Κένταυρος δεν θα πάρει ένα από τα δύο εισιτήρια για το πλέι οφ ανόδου αλλά η χρονιά του κρίνεται πετυχημένη. Έκανε μία έντιμη προσπάθεια και ανέδειξε νεαρούς αθλητές που έχουν μέλλον στο άθλημα του χάντμπολ. Στα πλέι οφ θα συμμετάσχει σίγουρα ο Α.Ο. Ιωαννίνων, ενώ η 2η προνομιούχος θέση λογικά θα καταλήξει στην Κοζάνη, από τη στιγμή που έχει να δώσει εξ αναβολής αγώνα με τον ουραγό και χωρίς βαθμούς Κερκυραϊκό.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου.
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 2-4, 6-6, 7-8, 10-9 (ημίχρονο), 12-11, 15-14, 19-17, 20-20, 21-24, 25-26 (τελικό).
Δίλεπτες αποβολές: 7-7. Πέναλτι: 2/3-4/4.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ: Σαμαράς, Βαλκαμελής, Κρανιώτης 2, Γκαμώτσος, Χιώτης 7, Μακρής 7, Χαλκιάς, Δρενοβιάδης 2, Μάνο 1, Μηλιόρδος, Αργέντος, Ροδοβίτης 3, Λάγδος, Χούστης 3.
Α.Ο. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Μακρής, Σιαράβας, Τσούκας 3, Γότσης 7, Τσελέπης 5, Τσέλιος, Βέλλιος, Σιώμος-Γκίζας 5, Γκρουίδης, Σήτας 2, Κοτίδης 2, Βαγγέλης 2.

* Όσον αφορά τα άλλα ματς της 9ης αγωνιστικής, το Άρτα-Καστοριά είναι 10-0 α.α., ενώ το Κερκυραϊκός-Κοζάνη αναβλήθηκε.
Η βαθμολογία: Α.Ο. Ιωαννίνων (8 αγ.) 15, Κοζάνη (8 αγ.) 12, Κένταυρος Αγριάς (9 αγ.) 11, Άρτα (9 αγ.) 6, Καστοριά (9 αγ.) 6, Κερκυραϊκός (7 αγ.) 0.