Έχασε καθαρά από το Ληξούρι με 59-74 η Νίκη

Τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η Νίκη στον 2ο όμιλο της National League 1. Αυτή τη φορά έχασε με 59-74 από το Ληξούρι στο Κλειστό της Ν. Ιωνίας.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ οι γηπεδούχοι κέρδισαν καθαρά. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, η οποία για πρώτη φορά έγινε διψήφια στο 23′ (22-33). Ο Ιντό με καλάθι και φάουλ στην εκπνοή έγραψε το 27-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Ληξούρι κυριάρχησε, Παίζοντας γρήγορο μπάσκετ και με μεγάλη ευστοχία από τα 6.75μ. άρχισε να ξεμακραίνει. Από την άλλη μεριά η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη παίζοντας χωρίς τον τραυματία Βρεττά και τον στρατευμένο Στύλλα και με τον Κουτίνα “εγκλωβισμένο” από την αντίπαλη άμυνα δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση. Μάλιστα η διαφορά άγγιξε και τους 30 πόντους (36-65 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο το βολιώτικο συγκρότημα παρουσιάστηκε βελτιωμένο και τελικά κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα χάνοντας τελικά με 59-74.

Πρώτος σκόρερ της Νίκης μακράν ήταν ο Ιντό με 18 πόντους, ο οποίος μάλιστα ήταν ο μόνος που έφτασε σε δψήφιο αριθμό.

Δεκάλεπτα: 16-20, 27-38, 36-65, 59-74.

ΝΙΚΗ (Γκουγκουτούδης): Ιντό 18, Οικονομίδης 8, Βλαχογιάννης 6 (1), Κουτίνας 2, Κωστούλας 6 (1), Βερτζάγιας 2, Μισαηλίδης 6 (1), Γυφτάκης, Τάσσος 4, Αμπάρης 2, Σούκερας 5 (1).

ΛΗΞΟΥΡΙ (Καυκής): Μανάκας 13 (1), Ραΐτσεβιτς 7 (1), Μπακέας 12 (2), Μαρούλης 13, Τρυφωνόπουλος 1, Λαμπρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος 2, Μακαριάδης 3 (1), Τσούκας 11 (1), Ματσούκης 6 (2), Μπακέας 3 (1), Χοτζάι.