Έχασε και στη Λαμία ο Βόλος – Πέμπτη σερί ήττα στη Σούπερ Λιγκ αυτή τη φορά με 1-0

Ούτε την 9η αγωνιστική ο Βόλος δεν κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, γνωρίζοντας την ήττα (πέμπτη συνεχόμενη), αυτή τη φορά από τη Λαμία με 1-0 εκτός έδρας. Οι «κυανέρυθροι» είχαν μέτρια παρουσία στο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίστηκε με μεγαλύτερο πάθος και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς.
Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Βραζιλιάνος Ροζέριο Τουράμ στο 80’ με σουτ και αφού πρώτα οι γηπεδούχοι έχασαν νωρίτερα σημαντικές ευκαιρίες να πετύχουν γκολ. Για τη Λαμία αυτή ήταν η παρθενική νίκη της στο πρωτάθλημα, ύστερα από τέσσερις εντός έδρας ισοπαλίες και τέσσερις ήττες μακριά από το γήπεδό τους.
Ο Βόλος δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, σ’ ένα ακόμη εκτός έδρας ματς (πέμπτο) και αγνοεί τη νίκη από τις 29 Σεπτεμβρίου, όταν και είχε νικήσει με 1-0 τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό.

Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο στάθηκαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που είχαν και δύο ευκαιρίες για να σκοράρουν. Σε αντίθεση με το δεύτερο μέρος, όπου δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά, η άμυνα τους πιέστηκε από τους παίκτες της Λαμίας και το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο, αν ο Νίκος Μελίσσας δεν πραγματοποιούσε σωτήριες αποκρούσεις. Ο 26χρονος τερματοφύλακας είχε πολύ καλή παρουσία, επιστρέφοντας σ’ ένα γήπεδο το οποίο γνωρίζει πολύ καλά, λόγω της θητείας του την περασμένη αγωνιστική περίοδο στη Λαμία.
Μετά τη νέα ήττα ο Βόλος βρίσκεται στην 10η θέση της κατάταξης της Σούπερ Λιγκ, μαζί με τον Παναθηναϊκό, με εννέα βαθμούς και αναζητείται τρόπος να σταματήσουν τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα. Οι «κυανέρυθροι» το προσεχές Σάββατο θα υποδεχθούν τον εκ των ουραγών Παναιτωλικό στο Πανθεσσαλικό στάδιο, με τη νίκη, πλέον, να είναι μονόδρομος.

Πώς αγωνίστηκε ο Βόλος
Ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μελίσσας (πρώτη συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα με την κυανέρυθρη φανέλα), ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Δημόπουλος και Τσίκα. Στη μεσαία γραμμή οι αμυντικοί χαφ ήταν οι Μαξ και Τσοκάνης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Τόρες (δεξιά) και Ζοάο (αριστερά), με τον Μουνίθ θα έχει πιο ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Γέντρισεκ.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο
Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, μοιρασμένο (κατοχή μπάλας 51%-49% για τη Λαμία), με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις στην επίθεση για να φτάσουν στο γκολ. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο 25λεπτο είχαν την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας την άμυνα του Βόλου. Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 16’ ο Δημούτσος επιχείρησε το σουτ, με τον Μελλίσσα να αποκρούει σε κόρνερ, την πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας στο ματς. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βασιλόγιαννης, ο Τουράμ έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των «κυανέρυθρων», με τον Μελίσσα να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.
Η Λαμία συνέχισε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 22’ ο Ρόμανιτς επιχείρησε τη σέντρα, ο Τουράμ πήρε μία ακόμη κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Μελίσσα με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
Από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου και μέχρι τη λήξη, οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ισορρόπησαν το παιχνίδι, βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση (προσπαθούσαν να βγουν ταχύτατα στις αντεπιθέσεις) και απείλησαν την άμυνα της Λαμίας.

Στο 30’ο Βόλος ζήτησε πέναλτι, σε τράβηγμα του Σκόνδρα πάνω στον Γέντρισεκ μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής Τσαμούρης πήγε στο μόνιτορ για να δει αν υπάρχει παράβαση και αποφάσισε να συνεχιστεί το παιχνίδι με εκτέλεση κόρνερ για τον Βόλο.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή στο 37’ με τον Ζοάο να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή της Λαμίας, απέφυγε ωραία τον Πλιάτσικα, γύρισε το κορμί του, σούταρε, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα.
Στο επόμενο λεπτό η Λαμία έχασε μεγάλη (διπλή) ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ήταν το 38ο λεπτό, όταν ο Καραμάνος επιχείρησε παράλληλη σέντρα από την αριστερή πλευρά, ο Τουράμ δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή μέσα στη μικρή περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης ο Βασιλόγιαννης με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ.
Πάντως, τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο την είχε ο Βόλος στο 45’. Ο Ντεντάκης από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα, ο προωθημένος Τσοκάνης έπιασε την κεφαλιά με τον Θεοδωρόπουλος να αποκρούει σωτήρια και στη συνέχεια ο Σκόνδρας έβγαλε τη μπάλα κόρνερ.
Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια. Οι τελικές για τη Λαμία ήταν έξι (τρεις στο στόχο), ενώ για τον Βόλο τέσσερις (μία στο στόχο).

Ο Τουράμ έδωσε τη νίκη στη Λαμία
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε δυνατά στο ματς, με στόχο να πιέσει την άμυνα του Βόλου και να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Οι παίκτες του Χουάν Φεράντο δεν απέφυγαν τα λάθη, τα οποία προσπάθησαν να τα εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι. Στο 49’ ο Καραμάνος βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ύστερα από σέντρα του Βασιλόγιαννη, έπιασε την κεφαλιά, με τον Μελίσσα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Καραμάνος έπιασε νέα κεφαλιά, με τον Μελίσσα να αποκρούει και πάλι, κρατώντας το μηδέν για την εστία του.
Οι ποδοσφαιριστές της Λαμίας συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και να ψάχνουν τη φάση για να σκοράρουν, απέναντι στο Βόλο που δεν μπορούσε να απειλήσει το τέρμα του Θεοδωρόπουλου.
Στο 60’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόγιαννη, ο Ντάνι Μπεχαράνο έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Οι δύο προπονητές «φρέσκαραν» τις ομάδες τους, με τον Μάντζιο να ρίχνει στο παιχνίδι τον Τιρόνε στη θέση του Καραμάνου, ενώ ο Φεράντο πέρασε στο ματς αρχικά τον Μπαλογιάννη και στη συνέχεια τον Μυστακίδη.
Στο 68’ ο Τουράμ μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ, από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 71’ ο Ρόμανιτς από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή σούταρε, με τον Μελίσσα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ, δείχνοντας τα αντανακλαστικά του.

Τελικά, η πίεση των παικτών της Λαμίας απέφερε καρπούς στο 80’. Ο Τιρόνε με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τουράμ μέσα στην περιοχή, αυτός με εξαιρετική κίνηση απέφυγε τον Τσίκα, πλάσαρε εύστοχα στη δεξιά γωνία του Μελίσσα, γράφοντας το 1-0 για τους «κυανόλευκους».
Με την ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα κι στο 85’ ο Τουράμ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον Μελίσσα να αποκρούει για μια ακόμη φορά σωτήρια το σουτ του Βραζιλιάνου επιθετικού της Λαμίας.
Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσαμούρη, ο Βόλος δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τη Λαμία να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά του ο Βόλος γνώρισε την έκτη φετινή ήττα στη Σούπερ Λιγκ και τέταρτη εκτός έδρας σε πέντε ματς.
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Σαμοϊλης (Αθηνών), Δημόπουλος (Φλώρινας).
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Κίτρινες: Βασιλόγιαννης, Σκόνδρας, Αντέτζο, Θεοδωρόπουλος
-Τσοκάνης, Μουνίθ
ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (79’ Σάλιακας), Τουράμ, Ρόμανιτς (89’ Βύντρα), Καραμάνος (61’ Τιρονέ).
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Φεράρι, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Τσίκα, Μαξ (61’ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης (81’ Μάντζης), Ζοάο (69’ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Γέντρισεκ.

Πειθαρχική δίωξη στην ΠΑΕ Βόλος
Την πειθαρχική δίωξη της ΠΑΕ Βόλος, άσκησε ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος Άσκησης Πειθαρχικής Διώξεως Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων.
Αφορμή στάθηκε η ανακοίνωση της ομάδας εναντίον του Κώστα Καραπαπά, μετά την τοποθέτηση του εκ των αντιπροέδρων της ΠΑΕ Ολυμπιακός για το ματς των «ερυθρόλευκων» απέναντι στη Ξάνθη. Αναλυτικά η ανακοίνωση: «Από τον Αναπληρωτή Υπεύθυνο Άσκησης Πειθαρχικής Διώξεως Ποδοσφαιρικών Αδικημάτων, ασκήθηκε Πειθαρχική Δίωξη εις βάρος της ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ για πράξεις που προβλέπονται και τιμωρούνται από τις διατάξεις των άρθρων 20Α παρ.1, 2α και 3,4, 25 παρ. 1 Πειθαρχικού Κώδικα της ΕΠΟ»