Έχασε δικό του παιχνίδι ο Ολυμπιακός Βόλου

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Ολυμπιακός με 71-73 από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων χθες στο ΕΑΚ. Στο πρώτο δεκάλεπτο απέκτησε διαφορά 17 πόντων και έδειχνε ικανός να φτάσει στη νίκη, αλλά η κακή β’ περίοδος ξανάβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι σ’ αυτό το διάστημα οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν επιμέρους σκορ 7-27, με τους Γιαννιώτες να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ με 35-38 με τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 36’, όταν ο ΑΓΣ απέκτησε προβάδισμα οκτώ πόντων (62-70). Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα δεν το έβαλε κάτω και με σερί 9-0 προσπέρασε με 71-70 1.30 πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να έχει… παράσταση νίκης, αλλά στα 36’’ ο Παρασκευάς κόπηκε στον αέρα. Σαν να μην έφτανε αυτό αμέσως μετά ο Ιωαννίδης πέτυχε τρίποντο γράφοντας το 71-73, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση ο Σιμάκης έχασε την μπάλα. Πάντως νωρίτερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ πάνω στον Γκοντόπουλο, το οποίο δεν καταλογίστηκε.

Δεκάλεπτα: 28-11, 35-38, 56-54, 71-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Αγκρής, Γκοντόπουλος 12 (1), Αναγνωστόπουλος 6 (2), Σιμάκης 13, Παρασκευάς 13,  Καραμήτσος 5, Ίλτσογλου 22 (2), Ευαγγελινός, Σταθούρος.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 29 (4), Ιωαννίδης 11 (3), Ψάλτου 10, Καννής 8, Μάντζιος 13, Μητρόπουλος 2, Νάκος, Γκατζέλης, Μυλώνης.