Έχασε 26-23 από τον Αμύντα ο Κένταυρος Αγριάς

Ο Κένταυρος Αγριάς δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο Αμύνταιο από τον τοπικό Αμύντα για την 16η αγωνιστική της Β’ Εθνικής χάντμπολ (2ος όμιλος). Παίζοντας μπροστά σε ένα ένθερμο κοινό που δημιούργησε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα υπέρ των γηπεδούχων, το συγκρότημα της Μαγνησίας ηττήθηκε με 26-23 και οπισθοχώρησε στην 3η θέση. Τουλάχιστον κράτησε τη διαφορά των εννέα γκολ, καθώς στον πρώτο γύρο είχε επικρατήσει με 30-21. Έτσι, αν ισοβαθμήσουν οι δύο ομάδες, αυτή της Αγριάς θα υπερτερεί.

Ο Κένταυρος μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 2-3. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Αμύντας επέβαλε τον δικό του ρυθμό και πήρε προβάδισμα έξι τερμάτων στο ημίχρονο (16-10).

Η ομάδα της Αγριάς δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι στο 43ο λεπτό η διαφορά ανέβηκε στα οκτώ γκολ, καθώς ο Αμύντας προηγήθηκε με 21-13. Σε αυτό το σημείο ο Κένταυρος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του. Μέσα σε επτά λεπτά έκανε επί μέρους σκορ 1-5 και έτσι στο 50ο λεπτό το σκορ έγινε 22-18. Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αμύντας διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και έτσι κράτησε την πρωτοπορία και πήρε τη νίκη με 26-23.

Ο Θανάσης Χαλκιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Κενταύρου με εννέα γκολ, ενώ για τους νικητές από πέντε τέρματα πέτυχαν οι Κόλλιας και Γιαννόπουλος. Το Σάββατο 30/3 στις 17.00 η ομάδα της Αγριάς θα υποδεχθεί την Καστοριά στο ΕΑΚ Βόλου.

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-3, 7-4, 9-7, 13-9, 16-10 (ημίχρονο), 17-10, 19-11, 21-14, 22-18, 25-20, 26-23.

Αποβολές: 3-1, Πέναλτι: 3/3-6/7.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Πασιαλής-Φυραρίδης): Ασιανός, Μπόνας, Μπιλιούσης 1, Κόλλιας Δ. 5, Τοπτσίδης, Μυλιόπουλος 3, Ρόμπης 1, Παπαχρήστου Αλ., Παπαδόπουλος Δημ., Πετρίδης, Ξεκουκουλωτάκης 3, Παπαχρήστου Γ. 4, Γιαννόπουλος 5, Τζοβάρας, Γιαννιτσόπουλος 3, Παπαδόπουλος Διαμ. 1.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (Κρατήρας-Αναστασίου): Γκαμώτσος, Αντωνιάδης 2, Χαλκιάς 9, Καλαποδάς 3, Ζαμάνης 1, Μακρής 3, Καρανάσιος, Πάσχος 3, Μετάνι, Μιχαλόπουλος 1, Ελευθεριάδης, Κασσαβέτης, Καρατοσίδης, Μησιρλίδης 1, Μηλιόρδος.

Η βαθμολογία: Πόντιοι Κιλκίς 26, Πανόραμα 26, Κένταυρος Αγριάς 24, Αμύντας 22, Α.Ο. Ιωαννίνων 14, Γ.Ε. Δράμας  14, Κερκυραϊκός 14, Καστοριά 9, Α.Ο. Κοζάνης 5, Άρτα Χάντμπολ 4, Αναγέννηση Άρτας 0 (ρεπό στον β’ γύρο έκαναν οι Πανόραμα, Αμύντας, Καστοριά, Α.Ο. Ιωαννίνων, Γ.Ε. Δράμας).