«Δύο στα δύο» η Αργώ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχαν οι γυναίκες της Αργούς. Επικράτησαν του Φιλαθλητικού Τρικάλων με 3-1 σετ, κάνοντας έτσι πολύ καλό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ.

Η βολιώτικη ομάδα μπήκε όπως έπρεπε στο παιχνίδι και κράτησε τον έλεγχο στα δύο πρώτα σετ, όταν και προηγήθηκε με 2-0. Στο 3ο σετ η Αργώ έχασε το ρυθμό της, ύστερα  από κάποιες αλλαγές που έγιναν στη σύνθεσή της, με αποτέλεσμα η Τρικαλινή ομάδα, μετά  από ένα μαραθώνιο σετ, να μειώσει σε 2-1. Η τάξη αποκαταστάθηκε στο τέταρτο σετ το οποίο κατέκτησε η Αργώ, γράφοντας το τελικό 3-1.

Τα σετ: 25-19, 26-24, 30-32, 25-19.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος-Ζαφειρίου): Τάσου, Μακανίκα, Σταυρακοπούλου, Γεωργουλοπούλου, Χαρχαρή, Φιλιππίδη, Καλαποδά, Γιαννετάκη, Χειμάρα, Σούφλη, Αμυγδαλοπούλου, Παπαθεοδώρου.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΤΡ. (Γεροβαίος): Χριστοδούλου, Βασδέκη, Ζαφειροπούλου, Φαναριωτάκη, Γιώτη, Κουφογιάννη, Ασαρτζιάν, Φερμελή, Ζαφειροπούλου, Κρεμυδιώτη.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής Γυναικών είναι τα εξής: ΣΠΑ Καρδίτσας-Φιλαθλητικός Λάρισας 1-3, Α.Σ. Ιτέας-Φθία Λαμίας 1-3, Α.Ο. Σουφλαρίων-Φιλαθλητικός Αμπελώνα 1-3, Ελασσόνα-ΑΕΛ 3-0, Αργώ-Φιλαθλητικός Τρικάλων 3-1.

«Διπλό» με ανατροπή οι έφηβοι της Αργούς

Η εφηβική ομάδα του Α.Σ. Αργώ πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Άμιλλας μέσα στα Τρίκαλα, με δεδομένο τον τρόπο που επετεύχθη. Δυόμιση ώρες συναρπαστικού αγώνα, χρειάστηκαν για να κρίνουν τον νικητή, με την πλάστιγγα να γέρνει τελικά προς την ομάδα του Βόλου, η οποία επικράτησε στο τάι μπρέικ γράφοντας το 2-3 σετ.

Η Αργώ προηγήθηκε με 0-1 σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού τα πολλά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 2-1 υπέρ τους. Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 25-25, όταν σε εκείνο το σημείο η λύση ήρθε από τον πάγκο με την είσοδο του Αποστόλη Λεμονή, ο οποίος αντικατέστησε τον Καπλάνη και με δύο πετυχημένα δύσκολα σέρβις και μία δική του άμυνα, έφερε την ισοφάριση σε 2-2. Στο τάι μπρέικ η ΑΡΓΩ είχε μικρό προβάδισμα αλλά ισοφαρίστηκε σε 13-13. Όμως τα μπλοκ των Καπλάνη και Πασχαλίδη δούλεψαν αποτελεσματικά και αποδείχθηκαν καθοριστικά για τη νίκη της βολιώτικης ομάδας. Με τη νίκη αυτή η Αργώ είναι μόνη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα, πίσω από τον ΣΠΑ Καρδίτσας. Την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ΕΑΛ στο κλειστό γυμναστήριο «Βάκης Παρασκευόπουλος».

«Ήταν ένα πολύ όμορφο και συναρπαστικό παιχνίδι που κύλισε μέσα σε αθλητικά πλαίσια , το οποίο χαρακτηρίστηκε από το πάθος και τη θέληση για τη νίκη από τους δύο αντιπάλους. Δείξαμε μεγαλύτερη ψυχραιμία και υπομονή στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και αυτό ήταν που μας έδωσε τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που δείχνει ότι συνεχώς ανεβαίνει. Τέτοια παιχνίδια, που φέτος ευτυχώς γίνονται αρκετά στο εφηβικό πρωτάθλημα, φέρνουν κόσμο και νέα παιδιά στα γήπεδα» δήλωσε ο προπονητής της Αργούς Σπύρος Γεωργουλάς.

Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 25-27, 13-15.

ΑΜΙΛΛΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Γούλας): Μιχαλίτσης, Ανδρεόπουλος, Ζησόπουλος, Πετσιάς, Αναγνώστου, Πάνος, Τσιγαρίδης, Λιανός, Παπαδημητρίου, Μπέγας.

ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς): Βλότσος, Φιλιππίδης, Πασχαλίδης, Σίμος, Λημνιώτης, Καπλάνης, Σπανουδάκης, Λεμονής.

Στην 1η θέση οι νεάνιδες

Ύστερα από τη δύσκολη νίκη της επί του Α.Ο. Σουφλαρίων με 3-2 σετ σε αγώνα της 5ης και προτελευταίας αγωνιστικής, η Αργώ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στον όμιλό της και προκρίθηκε στην καλύτερη οκτάδα του πρωταθλήματος νεανίδων.

Απομένει ένας ακόμη αγώνας  με την Ιτέα χωρίς όμως βαθμολογικό ενδιαφέρον.  Στο τελευταίο παιχνίδι η Αργώ συνάντησε μεγάλη αντίσταση από την ομάδα της Λάρισας, που ήθελε περισσότερο τη νίκη για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι  της πρόκρισης, πράγμα που κατάφερε με το βαθμό που πήρε.

Τα σετ: 25-20, 22-25, 25-21, 24-26, 15-12.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος-Ζαφειρίου): Σούφλη, Γεωργουλοπούλου, Χειμάρα, Ζαφειρίου, Αμυγδαλοπούλου, Πώπου, Γερολυμάτου ,Πολυζώη, Καλαποδά, Πασχαλίδου, Καμινάρη, Παπάρα, Φιλιππίδη, Κασιούρα.