Δημήτρης Ελευθερόπουλος “Να έχουμε τη νοοτροπία του νικητή”

Την επιθυμία οι παίκτες της Νίκης να έχουν τη νοοτροπία του νικητή εξέφρασε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. «Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να κερδίσουν» υπογράμμισε ο προπονητής του Μακεδονικού, Στέλιος Μαλεζάς.

Μεταξύ άλλων ο Δημήτρης Ελευθερόπουλους μίλησε για τα εξής θέματα:
Για το παιχνίδι με τον Μακεδονικό: «Στο πρώτο ημίχρονο ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά. Είχαμε την κατοχή που συνηθίζουμε να έχουμε στα περισσότερα παιχνίδια, κυκλοφορήσαμε πάρα πολύ καλά την μπάλα στο «δεύτερο-τρίτο», βγάλαμε πάρα πολλές αλλαγές πλευράς, εκμεταλλευτήκαμε την αγωνιστική κατάσταση του Σάββα Τοπαλίδη, και φέραμε πολύ ωραία την μπάλα από αριστερά προς τα δεξιά και αντίστροφα στον εξτρέμ, τον Κρητικό, για να παίξει με το ανάποδο πόδι.
Το πρόβλημα ήταν πως ενώ φέρναμε την μπάλα πολύ καλά μέσα στην περιοχή, στις δεύτερες μπάλες δεν είχαμε άτομα εκεί για να το εκμεταλλευτούμε και να σκοράρουμε στο πρώτο ημίχρονο, όπου δικαιούμασταν να προηγηθούμε. Στην άμυνα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, ο Μακεδονικός είχε κάποιες προϋποθέσεις στη μετάβαση.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός ισορρόπησε το παιχνίδι στην αρχή για ένα χρονικό διάστημα. Εμείς συνεχίσαμε να προσπαθούμε μέσα από το δικό μας τρόπο παιχνιδιού να δημιουργήσουμε. Ξαφνικά μετά το 0-1 του Μακεδονικού για δέκα λεπτά η ομάδα έπαθε «μπλακ άουτ», όπου το δίκαιο θα ήταν να φάμε δεύτερο γκολ.
Δυστυχώς, ενώ έχουμε παιδιά έμπειρα και δεν πρέπει να συμβαίνει αυτό το πράγμα, μας συνέβη και είμαστε τυχεροί που δεν φάγαμε το δεύτερο γκολ. Ο Μακεδονικός έχασε μία απίστευτη ευκαιρία, αλλά μετά ισορροπήσαμε ξανά το παιχνίδι, πιέσαμε και δικαιούμασταν να ισοφαρίσουμε. Μετά το 1-1 θα μπορούσαμε να βάλουν γκολ και οι δύο ομάδες, οπότε συνολικά θα έλεγα ότι ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα».
Για το κίνητρο που είχε η Νίκη εναντίον του Μακεδονικού: «Αυτό που είπα στους παίκτες έχει να κάνει με την νοοτροπία του νικητή, η οποία θα σε ακολουθεί, είτε μείνεις στη Νίκη Βόλου την επόμενη σεζόν είτε πας αλλού. Δεν έχω παράπονο απ’ αυτόν τον τομέα καθόλου από τα παιδιά. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς. Το μόνο που με στενοχωρεί και με προβληματίζει είναι αυτό το δεκάλεπτο μετά το 0-1, όπου χάσαμε τελείως το μυαλό μας.».
Για τον Μακατσάρια που αυτή τη φορά έπαιξε πιο πολύ: «Ο Μακατσάρια έχει μείνει ακόμα πίσω, όπως ήταν πολύ λάθος η αντίδρασή του στο πέναλτι. Αποφασίζουμε εμείς ποιος θα εκτελέσει, οπότε είναι ένα θέμα που θα συζητήσουμε στα αποδυτήρια. Μάλλον δεν ξέρει τους κανόνες και τις αρχές μας. Έρχεται από κάποια πρωταθλήματα που λειτουργούν διαφορετικά. Εμείς λειτουργούμε σ’ αυτή την ομάδα πολύ διαφορετικά και είναι κάτι που θα το επιλύσω εσωτερικά».
Για το αν είχε συμβεί το ίδιο με τον Μοράρ που εκτέλεσε πέναλτι στον αντίστοιχο αγώνα της κανονικής περιόδου: «Όχι, τότε ήταν εντολή να εκτελέσει το πέναλτι ο Μοράρ. Τώρα ήταν διαφορετικά. Ήταν κάποιος που είναι ανέτοιμος (σ.σ. ο Μακατσάρια) και δεν είχε μπει μέσα στο κλίμα της ομάδας».

Μαλεζάς: Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους
Ισορροπημένο χαρακτήρισε το ματς με τη Νίκη ο Στέλιος Μαλεζάς, που έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του. Αναλυτικά όσα είπε ο τεχνικός του Μακεδονικού:
Για την αναμέτρηση με τη Νίκη: «Θεωρώ ότι έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Δεν θα μπω στη διαδικασία να πω ποιος είχε πιο κλασικές και πιο καλές ευκαιρίες.
Δύο πολύ καλές ομάδες αναμετρήθηκαν σε όλες τις φάσεις του παιχνιδιού. Άσχετα με το ότι δίνουμε παιχνίδια, τα οποία δεν έχουν έξτρα βαθμολογικό κίνητρο, νομίζω ότι ανταποκριθήκαμε καλά από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Στόχος μας είναι η 3η θέση και θέλουμε μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος να είμαστε εκεί».
Για το αν έχει βρει τη «συνταγή» ώστε η Νίκη να μην κερδίζει τον Μακεδονικό: «Δεν υπάρχει καμία συνταγή. Εμείς δουλεύουμε σε κάθε παιχνίδι και θέλουμε να βελτιωνόμαστε, να γινόμαστε καλύτεροι άσχετα αν παίζουμε με τη Νίκη ή με οποιαδήποτε άλλη ομάδα του πρωταθλήματος.
Σίγουρα κοιτάμε ποια είναι τα δυνατά και ποια τα αδύνατα στοιχεία κάθε ομάδας. Το ίδιο κάνουμε και με τη Νίκη Βόλου. Νομίζω ότι και τις τρεις φορές έγιναν πολύ καλά παιχνίδια και εμείς οι προπονητές μπορούμε να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα από αυτά».
Για την τεράστια ευκαιρία που έχασε ο Μακεδονικός: «Εκεί θα μπορούσε να γίνει το 0-2, αλλά μετά θα μπορούσε να γίνει και το 2-1 υπέρ της Νίκης. Γι’ αυτό είπα πριν ότι δεν θα ασχοληθώ με το ποιος είχε πιο κλασικές ευκαιρίες.
Εμάς μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση το αποτέλεσμα, γιατί θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει το 0-2 και να τελειώσει εκεί το παιχνίδι, όπως είπε και ο κ. Ελευθερόπουλος. Εμείς θα πρέπει να δούμε τι δεν κάναμε καλά στο συγκεκριμένο ματς για να βελτιωθούμε και να γίνουμε καλύτεροι».
Για το αν επηρέασε την ομάδα του ο τραυματισμός του Τσιλιγγίρη: «Ο Γιώργος είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής, αλλά δεν νομίζω ότι μας επηρέασε. Προσπαθήσαμε να τον επαναφέρουμε μετά από σοβαρό τραυματισμό που είχε. Μπήκαν άλλα παιδιά, τα οποία πιστεύω ότι ανταποκρίθηκαν στο έπακρο. Επομένως δεν νομίζω ότι μας επηρέασε, αν και είναι πολύ καλός ποδοσφαιριστής».
Για το αν νιώθει δικαιωμένος με τη φετινή πορεία του Μακεδονικού και το αν μπορεί να αποτελέσει βάση για τη νέα χρονιά: «Όντως με κάνει χαρούμενο η εικόνα που δείχνει η ομάδα, γιατί αποδεικνύεται ότι οι ποδοσφαιριστές που έχουμε είναι πολύ καλοί και με βοηθούν ώστε να βγάζω τις ιδέες μου.
Από εκεί και πέρα για να μπουν οι βάσεις για την επόμενη σεζόν, θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές να παραμείνουν. Εάν οι περισσότεροι φύγουν, θα πρέπει να φτιάξουμε την ομάδα από την αρχή. Φυσικά θα πρέπει να μείνω κι εγώ ως προπονητής. Γενικά είναι πολλά πράγματα, που πρέπει να δούμε. Όσοι ποδοσφαιριστές μείνουν με όποιον προπονητή νομίζω ότι θα αποτελέσουν τη βάση, μαζί με κάποιες προσθήκες πιθανώς, προκειμένου να γίνει κάτι καλύτερο του χρόνου».